Pages Menu
FacebookRss

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 14.8.2014 v Poradňa, Starostlivosť, telo | Bez komentárov

Opaľovanie – pohodlne, rýchlo a bezpečne

Opaľovanie – pohodlne, rýchlo a bezpečne

Vedeli ste, že ľudská pokožka má pamäť a veľmi ťažko znáša opakované spálenie slniečkom? Je to tak. Každé spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože a každé poškodenie bunkovej DNA (hoci i začervenaním bez pľuzgierov) Vám pokožka pripomenie. Ak nie hneď, tak za pár rokov určite.

UVB lúče, ktoré vnímame ako žiarenie, ktoré spaľuje, majú kratšiu vlnovú dĺžku. S tým, ako veľmi dokážu pokožku poškodiť, máme mnohí osobné skúsenosti. Čo potom slnečné lúče UVA, ktoré prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky a vyvolávajú tzv. „svetelné starnutie“ kože? Tie by mali logicky poškodzovať ešte viac. Nemusí to byť hneď rakovina, ktorú si neuváženým konaním privodíme. Ak sa človek opakovane vystavuje slnečnému žiareniu a nechráni sa, následky prídu samé vo forme predčasného starnutia. Svetlé pigmentové ľaky na koži, starecké škvrny, vrásky a znížená obranyschopnosť. Aby Vás už v tridsiatke, alebo aj omnoho skôr nezačali strašiť kožné problémy a nedostatky, skúste si prečítať naše rady a tipy, ako to nespackať.

1. Opaľovanie je pre deti do 3 rokov absolútne nevhodné.

Detská pokožka v tomto veku nedisponuje prirodzenými obrannými mechanizmami. Ak chcete vziať svoje ratolesti na letnú dovolenku, urobte tak len za predpokladov, že ich ponecháte nakrémované, oblečené a s klobúčikom alebo čiapkou na hlave. Zodpovednosť za svoje deti nesiete Vy.

2. Prípravok na opaľovanie nanášame s predstihom 20 – 30 min.

Je naozaj nutné aplikovať ho predtým, ako vôbec vyjdeme von. Kozmetika na opaľovanie totiž väčšinou pozostáva z kombinácie rôznych filtrov a každý funguje na inom princípe. Avšak 20 – 30 minút na spálenie úplne stačí a niektoré filtre potrebujú presne taký dlhý čas, aby mohli zareagovať s pokožkou a vytvoriť ochranný štít. Neriskujte preto a nenatierajte sa až na mieste.

3. Pamätajte na svoj fototyp pleti, správny čas a miesto

Vyhýbajte sa akýmkoľvek aktivitám vonku, keď je čas obeda. Odvšadiaľ prichádzajú rady, že medzi 11-tou a 15-tou hodinou sa nemáme opaľovať, ale ešte ideálnejšie je vyhnúť sa žiareniu medzi 10-tou a 16-tou hodinou. Ak musíte byť na slnku, voľte prostriedky s najvyššou SPF ochranou, ktoré zachytia alebo odrážajú najvyššie percento lúčov. Nezabudnite, dobrý opaľovací krém chráni pred oboma typmi žiarenia – UVA aj UVB.

Správna hodnota SPF nezohľadňuje to, aký hnedý chce človek byť, ale ako dlho sa mieni zdržiavať na slniečku. V skutočnosti sa opálite aj s vyšším faktorom. Fototyp väčšiny Slovákov je 1 – 2, čo znamená, že bez ochrany sa smú opaľovať menej ako 10 – 20 minút. S prostriedkom na opaľovanie sa čas pobytu na slnku násobí hodnotou SPF, čiže človek so svetlou pleťou smie pri hodnote SPF 15 ostať na slniečku maximálne 150 minút, čo je dve a pol hodiny. Pokiaľ sa medzi tým okúpe alebo spotí a jeho prípravok nie je odolný voči vode, mal by sa natierať čo dve hodiny.

Nezabudnite, že slnečné lúče sú schopné prenikať aj cez oblaky, cez vodnú hladinu, alebo sa odrážať od piesku či od vody. Opaľujete sa teda všade. Aj v tieni slnečníka, stromu a dokonca aj pod vodou. Dajte na rady lekárov, meteorológov a iných vzdelaných ľudí a nezanedbávajte ochranu ani tam, kde si myslíte, že ste pred slniečkom v bezpečí.

4. Ani vodeodolné prípravky nefungujú vo vode neobmedzene

Mlieko na opaľovanie Frais Monde Face And Body Olive Oil Sun Cream SPF24 na Elnino.sk

Mlieko na opaľovanie Frais Monde s SPF24

Ani ten najlepší krém či mlieko na opaľovanie nechráni takú dlhú dobu, ako si väčšina ľudí myslí. Prípravky s označením „water-resistant“ držia škodlivé lúče od Vašej pokožky 40 minút. Tento údaj by mal byť v skutočnosti chápaný ako 2 x 20 minút, čo znamená, že po uplynutí 20 minút treba čľapotanie vo vode na chvíľku prerušiť, nechať vodu odpariť sa z pokožky (neutierať ju uterákom, pretože vtedy si prípravok z tela zotriete mechanicky) a môžete pokračovať v zábave na ďalších 20 minút. Potom sa treba natrieť opäť. Prípravky typu „water-proof“ vydržia raz tak dlho, čiže 80 minút s krátkym prerušením uprostred kúpania. Nikdy neostávajte vo vode po celý čas bez prestávky.

5. Opaľovanie je možné urýchliť a dobu na slnku skrátiť

Čas strávený na slnku môžete minimalizovať používaním prípravkov, ktoré urýchľujú zhnednutie. Väčšinou majú v nadpisoch slovo „bronze“, „super-tan“ a podobné prívlastky. Takáto kozmetika buď obsahuje karotenoidy, ktoré pokožke dodajú hnedastý nádych (podobne ako samoopaľovacie prostriedky), alebo látky priamo podnecujúce tvorbu pigmentu. Príkladom je vodeodolné mlieko na opaľovanie Diet Esthetic Body Bronze s SPF30. Aj s ním bude opaľovanie rýchlejšie a efektívnejšie.

6. Starostlivosť po opaľovaní je rovnako dôležitá

Hydratačné mlieko po opaľovaní Nivea Sun Moisturising After Sun Lotion v obchode Elnino.sk

Hydratačné mlieko po opaľovaní Nivea Sun Moisturising After Sun Lotion

Ak sa má z červenkastého nádychu stať hnedý, je nevyhnutné poskytnúť pokožke úľavu a dopriať jej dostatočnú hydratáciu. Udržte jej pružnosť, hydratujte ju, schlaďte ju takými prísadami ako je napríklad gél z aloe vera a ona sa Vám za to odmení dlhotrvajúcim opálením bez olupovania a podráždenia. My by sme odporúčali mlieko po opaľovaní značky Nivea, ktoré máme momentálne v akcii za výbornú cenu.

Už je neskoro a Vy ste sa poriadne spálili?

Potom sa posnažte pokožku čo najmenej zaťažovať novými dávkami slnečného žiarenia. Na ďalšie dni si zvoľte kozmetiku na opaľovanie s najvyšším možným ochranným faktorom a chráňte sa aj oblečením. Najlepšie je oblečenie z čistej bavlny bez prímesí.

Pleť spálená slniečkom je veľmi citlivá, páli a týchto pocitov sa určite chcete zbaviť. V tom horšom prípade sa možno objavili aj vyrážky a fľaky, ktoré naznačujú, že by sa mohlo jednať o alergickú reakciu. Naše babičky by okamžite poradili biely jogurt alebo zakysanku, ktorou si spáleniny natriete, ale nie vždy je takéto riešenie najrýchlejšie a najmenej bolestivé.

Z našej ponuky pre Vás vyberáme mlieko po opaľovaní Piz Buin Allergy After Sun Lotion. Toto mlieko nielenže napomáha predchádzať vzniku alergie na slnečné žiarenie, ale tiež poskytuje hydratáciu a upokojenie pokožke, ktorá už bola vystavená žiareniu a zareagovala naň. 

Aj pleťová maska môže byť upokojujúcou prvou pomocou pre pokožku spálenú slnkom. Ak nie je príliš voňavá, dobre hydratuje a osvieži, predídete tak lúpaniu pokožky a minimalizujete poškodenia bunkovej DNA. Aj takéto masky máme v sortimente a do pozornosti dávame špeciálne masku ako Vaše S.O.S. po popálení – masku Payot Benefice Soleil SOS Sunburn Mask. Ešte viac kozmetiky pre Váš bezpečný pobyt na slniečku nájdete priamo v našom e-shope. S nami sa nespálite.

Kompletný sortiment kozmetiky na/po opaľovaní na Elnino.sk

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Priznávam sa bez mučenia, že pre parfumy a kozmetiku mám veľkú slabosť. Ale kto nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie z najlepšieho a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This