Veronika Janoušková | 10 októbra, 2014 |
Čo myslíte, mohli ľudia v mladšej dobe kamennej poznať niečo také, ako je vôňa? My tvrdíme, že mohli a existujú o tom dôkazy. Ako sme sľúbili v úvodnom článku, oficiálna prvá časť nášho seriálu o histórii parfumov bude patriť obdobiu zvanému Neolit.
Neolit (alebo mladšia doma kamenná) trval zhruba v rokoch 6 000 až 3 300 pred naším letopočtom a nazývame ho aj obdobím Neolitickej revolúcie, ktorá zásadne zmenila prístup ľudí k životu. Ľudia už nechcú byť len lovcami a zberačmi. Začínajú chovať dobytok, pestovať rastliny a dokonca si vyrobili žarnovy – mlynské kamene, aby mohli lepšie spracovávať suroviny na výrobu jedla. Jedlo si pripravujú v primitívnych peciach. Čudovali by ste sa, ale domácnosti boli v tom čase vcelku dobre vybavené. Mali svoje krby, pece a dokonca i sochy a maľby. Tak prečo nie aj parfumy?
Vedci sa zhodujú v názoroch, že to bolo čírou náhodou. Aby udržali vo svojich domovoch teplo, spaľovali rôzne látky v ohni a z niektorých vznikal príjemný voňavý dym. Nedalo sa nevšimnúť si, že niektoré suroviny pri horení voňali lepšie a ich vône postúpili na ešte vyššiu úroveň, keď sa na Strednom východe okolo roku 6000 p.n.l. začala vyrábať keramika. To ich už začali páliť zámerne. Archeológovia objavili pri vykopávkach okrem sošiek, mís a džbánov aj rôzne kahany, na ktorých sa laboratórnymi skúškami zistili stopy po aromatických látkach, čiže áno, naozaj im šlo o vône. Zem odkryla tiež rôzne nádoby, v ktorých sa evidentne skladovali voňavé masti. Boli to tuky, do ktorých nakladali aromatické látky (napr. rôzne bobule, zelené vetvičky, živice) a vznikali tak prvé verzie dnešných parfumov. Tieto našli uplatnenie pri náboženských rituáloch.
Nádoby na skladovanie síce neboli dvakrát estetické a zrejme ani úplne praktické, pretože sa tvarovali od oka a chýbala im pravidelnosť i stabilita, no všetko nasvedčuje tomu, že život ľudí sa neskôr výrazne spestril. Veľké zásluhy na vývoji kozmetiky má Badarijská kultúra, ktorá žila v rokoch 4 400 až 4 000 p.n.l na území Horného Egypta. Podobne ako neskoršie generácie, aj Badari verili v posmrtný život. Na druhý svet odchádzali vždy plne vybavení a ich vybavenie nezahŕňalo len veci každodennej potreby a umenie, ale taktiež kozmetiku.
Sú dôkazy, že sa nechávali pochovať s kozmetickými paletami, voňavými masťami a dokonca mali i špachtle a lyžice na ich naberanie. Áno, dobre čítate. Badari používali keramické palety, na ktorých si miešali rôzne voňavé masti, očné tiene, naberali ich dokonca kultúrne – špachtličkami a poznali i dekoratívnu kozmetiku. Síce primitívnu, ale predsa. Dámy rozdrvili na prášok zelenú rudu malachitu a na paletke si z neho urobili napríklad očný tieň, alebo si ním maľovali vzory na telo. Vznešené rodiny používali štruktúrované paletky s erbom a rôznymi motívmi. Tí chudobnejší mali len akési doštičky. Ľudia využívali všetky dary prírody, pretože krása pokožky a vôňa tela bola pre nich rovnako dôležitá ako pre človeka v dnešných časoch.
Ak by sme za toto obdobie mali vybrať len niekoľko tónov, ktoré celkom určite spríjemňovali ľuďom život, rozhodne by to bola vôňa plodov borievky (nazývaná aj plodmi jalovca), plodov hlohu, ktoré rástli aj v tom období všade naokolo a určite by nechýbala ani vôňa zelených vetvičiek cédra. Céder je jedna z najobľúbenejších ingrediencií vôbec a jeho drevo má porovnateľnú výhrevnosť ako naša borovica. Teda je možné, že ním kúrili a tak mohli pomerne rýchlo prísť na to, ako krásne vonia. Aj súčasní parfuméri spomínané tóny využívajú a my sme našli hneď 4 parfumy, za ktoré by sa naši predkovia hanbiť nemuseli. Všetky nájdete nielen v galérii, ale tiež v obchode Elnino.sk.
Ak by sme na vôňu Christian Dior Escale a Portofino pozerali z pohľadu módneho znalca, tak táto šumivá citrusová vôňa je univerzálna a nadčasová ako naozaj precízne a na telo ušitý kostým alebo male čierne. Okamžite začne lákať, je nenútene elegantná, ale pritom dostatočne nápadná. Charakterizovali by sme ju ako čistú a sladkú citrusovú vôňu s tónmi stromov v pozadí. Veľa ľudí tvrdí, že sa hodí na leto, ale tento parfum bude rovnako skvelý aj na chladné obdobie.
Pánska vôňa Lanvin Oxygene je jednoduchá, svieža a ľahká ako dych sviežeho vánku v meste preplnenom ľuďmi, budovami a automobilmi. Tá sviežosť naplní Vaše pľúca a osvieži celé telo. Už len šortky, tričko s krátkym rukávom a môžete ísť von aj v tom najväčšom teple.
Bond No. 9 Brooklyn je unisex, vôňa energizujúca a upokojujúca súčasne. Svieža, čistá, ale tiež rozmanitá, ako samotná štvrť Brooklyn. Nabáda Vás, aby ste na chvíľku zastavili a užívali si daný moment. Brooklyn je mesto vo vnútri mesta, obrovská časť mesta New York a miesto s jedinečnou atmosférou, ktorú dotvára rôzne umenie. Inšpiroval sa ním aj flakón.
Ak sa ešte viac chcete priblížiť dobe minulej, namiesto parfumu vyskúšajte parfumovaný olej. V oleji Frais Monde Mallow And Hawthorn Berries okvetné lístky slezu vôňou i farbou harmonizujú s bobuľami hlohu. Slez je v medicíne používaný pre osvieženie tela a zlepšenie chuti. Hloh najlepšie vystihuje jemná horkosť spojená so sladkosťou. Naši predkovia si určite všimli tieto kontrasty a ich harmonické pôsobenie na pokožku a to nielen vôňou, ale tiež účinkom. Medzi účinky tohto olejového parfumu patrí osvieženie i upokojenie ducha a dodávanie životnej energie a optimizmu.
Ľudia v ďalekej minulosti vedeli, aké parfumy vzbudzujú v človeku pocit relaxu, bezpečia a dobrej nálady. Ak sa chcete cítiť rovnako dobre, vyskúšajte ich a uvidíte.
V ďalšej časti sa presunieme do oblasti Mezopotámie. Dozviete sa, odkiaľ vzal parfum svoje meno.