Veronika Janoušková | 24 októbra, 2014 |
Dnes sa presunieme do oblasti Blízkeho východu na územie, o ktorom sa veľa hovorilo, spievalo i písalo. Reč je o kolíske ľudskej civilizácie – Mezopotámii – ktorá zemepisne zaberala hlavne dnešný Irak a časť Sýrie (v roku 3 500 – 3 000 pred Kristom) a ktorej južnú časť obývali Sumeri. Tento národ nechal v histórii parfumu veľmi silnú stopu.
Z čísel vidíme, že Sumeri žili na sklonku mladšej doby kamennej. Hneď po nej však prichádza neskorá doba kamenná Eneolit (alebo Chalkolit). Tá trvala v rokoch 3 300 až 1 900 pred naším letopočtom. Budete veľmi prekvapení, čo všetko priniesla.
Sumeri a neskoršia doba kamenná svojim geniálnym vynálezom kolesa priniesla výrazné zmeny vo všetkom, kam sa len ľudské oko pozrie. Vznikla napríklad obdoba hrnčiarskeho kruhu – akýsi otočný stolík (tiež vynález Sumerov), ktorý neskôr Egypťania a Gréci vylepšili o samootočný mechanizmus poháňaný pedálom. Nálezy svedčia o tom, že aj keramika Sumerov dostala vďaka nemu nový a hlavne pravidelnejší vzhľad.
Čo Sumerov viedlo k vylepšovaniu? Tvrdá drina. Územie medzi riekou Eufrat a Tigris je dosť piesčité a nie je ľahké na ňom obrábať pôdu. Keď už teda niečo dopestovali, chceli zo svojej úrody mať čo najviac osohu. Ale poradili si a posunuli hospodárenie na vyšší level. Vyrobili prvý pluh a zariadenie, ktoré rovnomerne vysievalo semená. Venovali tiež pozornosť obdobiam. Sledovaním zmien počasia navrhli kalendár, ktorý im pomáhal vystihnúť tú správnu dobu, kedy orať, kedy siať a kedy žať. Oplatilo sa. Výsledkom bolo viac zdrojov pre prípravu jedla i kozmetiky. Toľko vynálezov, ktoré dnešnému človeku zľahčujú život, by človek ani vo sne nepripisoval takému starému národu. Boli to géniovia.
Keramika Sumerov nebola až taká zdobená ako keramika z Babylonu a iných území, ale plne funkčná. Niektoré nádoby mali užšie hrdlo, ľahšie sa uzatvárali a bránili ingredienciám strácať farbu, chuť a hlavne vôňu. Tiež sa v miskách dalo lepšie miešať, čo Sumeri aj patrične využívali. Svedčí o tom aj Sumerské písmo – hieroglyfy, z ktorých znalci vyčítali rôzne recepty. Medzi inými aj recepty na parfum od Tapputi.
Tapputi bola vôbec prvá parfumérka na svete v službách sumerskej kráľovnej Schubab – veľkej milovníčky parfumov i kozmetiky. Pri výrobe používala kvety, oleje, ale tiež rôzne živice, miešala ich s vodou a procesom podobným destilácii pripravovala niečo na spôsob kadidla. Kadidlo, respektíve esencia, ktorá sa pálila ako kadidlo, je vlastne prvý parfum. Najobľúbenejšie ingrediencie Tapputi a vládkyne Schubab boli céder, myrha a cyprus. Avšak na veľké prekvapenie mnohých vedcov, dymilo sa aj s bergamotom a našou obľúbenou mandľou.
Ak by sa geniálni Sumeri vynašli stroj času, zavítali k ním a našli by u nás terajšie moderné parfumy, asi by im tie vône boli veľmi povedomé. Parfumy, ktoré Vám teraz v krátkosti predstavíme, totiž obsahujú tie isté zložky, čo ich kadidlá.
Yves Saint Laurent Opium 2009 dámska toaletná voda je vôňa, ktorá by mohla byť pokojne kadidlom. Na myrhovom základe srdce z citrusov vyznie ako náhodný gratulant, ktorý sa pripletie do cesty, pripije s Vami na zdravie, potrasie Vám rukou a už sa prace preč. Ostáva len hrejivý pocit, že na Vás nezabudol. No myrha podporená jazmínom stúpa do hlavy veľmi rýchlo a je pre mužov i ženy návyková. Tak máte len dve možnosti. Buď túto vôňu milujete, alebo ju nenávidíte. Je to vôňa hodná korunovácie, no treba mať na ňu odvahu.
Ak bola vôňa Opium omamná, tak s Bvlgari Jasmin Noir L´Essence parfumovanou vodou pre dámy by sa dali nabíjať delá, dobývať územia a ešte si pri tom spievať. Je ešte intenzívnejšia než Bvlgari Jasmin Noir a už o tej sa hovorilo, že je to vcelu silná vôňa a dobrý “držiak.” V tejto vôni nám mierne uletený sladký drevitý základ z fazule tonky, tónov dreva a sladkého drievka nekrotí pačuli, ale myrha. Korenistá hlava parfumu s bergamotom a ružovým korením sa opäť dlho nezdrží, pretože má len odľahčiť to, čo po nej príde – hriešne jazmínové srdce podporené mandľami, pre ktoré majú muži slabosť.
Gucci By Gucci Pour Homme toaletná voda pre pánov právom patrí k najviac sexy parfumom. Je to vôňa pre moderného muža, napriek tomu však v sebe nesie stopy slávneho dedičstva predkov žijúcich pred našim letopočtom. Ak by mali Sumeri sto chutí škrtnúť kamienkom a podpáliť nejakú vôňu, tak by to bola práve táto. Ona sama pripomína dym pre svoj ambrovo-živicový základ s prímesou tabaku a temne voňajúceho pačuli. Vonia dosť podobne ako kadidlo a aby tej radosti nebolo málo, vôňa sa otvára horkými tónmi bergamotu a cyprusu v snahe o elegantný imidž. Misia splnená.
A aby sme nezabudli na milovníkov čisto prírodných vôní Frais Monde, nedá nám nespomenúť parfumované oleje. Olej White Musk and Bergamot je veľmi ostro a horko voňajúci olej z kôry bergamotu, ktorá príjemne dopĺňa zelenú vôňu pižma s púdrovým záverom. Je to pocta ženským parfumom, pretože vôňa je vrcholne elegantná. Ak sa Vám zachcelo niečo hrejivejšie, dajte sa zlákať na vôňu bieleho cédru v harmónii s pižmom v oleji White Cedar and Musk. Ani sama kráľovná Schubab by im neodolala.
Tieto dva a ešte viac parfumovaných olejov Frais Monde nájdete na Elnino.sk.
Slovo parfum pochádza práve z latinského “per fumum“, čo znamená v preklade “cez dym“. V prvej časti nášho voňavého seriálu ste sa dozvedeli, že v dávnych dobách sa ľudia naozaj voňali dymom. Ako sa voňali ďalšie pokolenia Badarov v Egypte? To sa dozviete nabudúce.
Zaujímajú Vás parfumy a ich história? Prečítajte si aj 1. diel.