Veronika Janoušková | 11 novembra, 2014 |
Ľudia už od nepamäti dúfali v to, že by parfumy mohli mať pre svoj obláčik stúpajúci do neba vplyv aj na dianie medzi nebesami a zemou. Niet divu, že dostali hlavnú rolu v náboženských rituáloch. Stali sa komunikačným médiom a stále ním sú, len v inej forme.
Dnes vieme, že parfum či vôňa ako taká aktivuje centrá v mozgu i pamäť. Funguje to dobre. Zavetríme vanilku a už sa nám v mysli objavuje vanilková zmrzlina alebo zákusok. Už sme sa väčšinou vôní stretli, pamätáme si ich a každá jedna funguje ako kód. V tomto článku sa dozviete, ktoré z kódov vyvolávajú vášeň a prečo.
Niektoré kódy sme získali počas života, iné sme dostali do vienka už pri narodení, ale väčšinou platí, že orientálny parfum = čistá erotika, drevitý = mužnosť, kvetinový = neha a nevinnosť. Takto vône naozaj vnímame. O tom, akú intenzívnu emóciu jednotlivé tóny vyvolajú, o tom rozhoduje sila parfumu a tiež jeho trvácnosť, ktorá je priamo úmerná sile.
Aj vášeň a láska patria na stupnici intenzity k najsilnejším citom. Rozbúši sa srdce, rozprúdi sa krv, dobre sa prekrví pokožka a tým pádom nás i ten najmilší parfum rýchlejšie opustí. Ak má teda parfum fungovať, potrebujeme taký, ktorý si opačné pohlavie všimne, ktorý vydrží a vonia dosť dlho, aby dal vzniku emócii na opačnej strane dostatok času.
O súvislosti sily a výdrže sa vedelo už v roku 350 pred našim letopočtom, kedy Theophrastus (nástupca Aristotela) vyslovil myšlienku: “Tie parfumy, ktorých vôňa je silnejšia, sa držia dlhšie na pokožke, v hlave a ostatných častiach tela a zotrvajú najdlhšie… čím silnejší parfum, tým dlhší čas vydrží”.
Keď teda máte spúšťať v niekom silné emócie, so slabou vôňou máte najmenšie šance. Ak chcete za každú cenu kvety a ovocie, tak jedine s tajomnými prísadami, o ktorých dnes bude reč.
Faktom je, že najsilnejšie emócie vyvolávajú práve tie najslávnejšie parfumy, ktoré majú svojich nadšencov i odporcov. Povedzme si, čo je na nich také dobré a čo by ste mali hľadať aj u menej známych značiek.
Zabudnime teraz na silu a prejdime k trvácnosti. Výdrž parfumu určuje nielen jeho koncentrácia, ale predovšetkým kombinácia jednotlivých zložiek. Je nám známe, že zložky parfumov sú mimoriadne prchavé. Stačí im telesná teplota a sú preč. Aby teda parfum vydržal, potrebuje niečo, čo ho ustáli. To je presne to, čo spomínam v každom článku, keď píšem, že nám nejaký voňavý tón vôňu stabilizoval. Tieto tóny majú rôzny charakter, ale sú veľmi silné a priam nebezpečne príťažlivé. Nájdete ich v každom luxusnom parfume svetového mena a môžeme ich rozdeliť do troch skupín:
S vyššie uvedenými ingredienciami (alebo ich kombináciami) nemáte čo stratiť. Prinášam tiež tipy na konkrétne vône, ktoré tieto tóny obsahujú, aby ste videli v reáli, ako môže skladba zmyselného parfumu vyzerať.
Ak ste pozorne prečítali zloženie, teraz už viete, že aj vo svete vôní s kvetinovými a ovocnými tónmi môže existovať kompromis. Prvý dojem z takto intenzívnej vône môže byť zmiešaný, ale aj silná vôňa sa na pokožke rozloží na jednotlivé frakcie, až sa do nej pustí naša chémia. Ide o to, aká chémia ostane na konci, nie o pocit počas prvých 20 – 30 minút.
Pozvite intenzívne vône do svojho života a nechajte sa nimi unášať.