Veronika Janoušková | 14 novembra, 2014 |
Isto Vás neprekvapí, že parfumy zasiahli celý svet a s ním aj iné náboženstvá, vrátane kresťanov. A tak po územiach zasvätených hinduizmu, taoizmu a budhizmu prichádzame späť na Blízky a Stredný východ.
Do konca doby železnej už obchod veselo prekvital. Obchodovalo sa so všetkým možným. Že sa tieto suroviny využívali na potešenie a podporu pri rituáloch, o tom prináša dôkazy priamo Biblia. V Starom zákone sa ešte spomínajú parfumy, Nový zákon už zamenil slovo toto slovo za “kadidlo” alebo “masť” (v doslovnom preklade), ale význam mali rovnaký. Vždy šlo o vonné oleje, kde bol základom olivový olej obohatený o povolené vzácne esencie z dovozu. Z východu na západ, obchodné cesty križovali takmer celý svet.
Kniha Exodus (inak nazývaná aj ako Druhá kniha Mojžišova) dáva napríklad recept na voňavú masť (alebo skôr šlo o olej) z roku 1200 pred našim letopočtom. Jej základnou zložkou je olivový olej, v ktorom rozpustili vonné oleje z puškvorca (calamus), myrhy a škorice. Používala sa na pomazanie – vysväcovanie kňazov. Aj samotné slovo “Mesiáš” v preklade znamená “pomazaný“. Masť bola nazývaná “svätou” a nepatrila do rúk laikom. Bola určená výhradne len na náboženské účely a akékoľvek porušenie zákazu znamenalo trest.
To však neznamená, že iné vône ľuďom nerobili potešenie. Kto by sa pozornejšie začítal do knihy, alebo by si vypočul piesne Šalamúna, tomu bude jasné, že hebrejský národ mal veľa voňavých foriem a tu je pár veršov zo Šalamúnovej piesne ako dôkaz:
Pieseň č. III. (6. strofa)“Čože je to, čo stúpa zo stepisťa mrákavy dymu – v záplave vône myrhy a kadidlaa všakových práškov voňavých?”(zdroj: http://bit.ly/1yElbXT)
Úplne najvzácnejšou surovinou všetkých čias a to až takou, že i bohatí králi uvažovali, či by ju mali vôbec niekomu dovoliť, bol nard pravý (spikenard). Nemýľte si ho s nardovou myrhou (olibanum). Niektoré pramene možno uvádzajú pojem “nardová myrha”, ale nie je to správny preklad. Obidve sú veľmi drahé, ale olibanum sa získava ako živica zo stromu a spikenard je ešte drahší, lebo pochádza z koreňov rastliny. Ježiš bol ním pomazaný až dvakrát. Ten druhýkrát mu ním Mária Magdaléna natrela nohy na znak nekonečnej úcty k nemu. Tak veľmi si ho vážila.
Aké iné vône sa ešte smeli používať? Čo ešte patrilo k Ježišovi? Odpoveď skrýva žalm 45: “Tvoj odev vonia myrhou, aloou a kasiou a rozveseľuje ťa zvuk harfy z palácov zo slonoviny.”, takže máme celkom jasno. Ale pozor, lebo žalm nepojednáva o aloe vera. Surovina zvaná “aloes” sa získavala zo santalového dreva a šlo o vôňou výraznú ingredienciu. Ľudia tiež milovali benzoín, yzop, galbanum. Zákaz používať určité veci teda evidentne ani zďaleka neochudobnil ľudí o krásne vône.
Taký susedný Babylon to však zobral z opačného konca. Tam neplatili žiadne zákazy, preto mal Babylon v obchodoch vždy svoje čestné miesto a to bude i dôvod, prečo ho považovali za hriešny. K tomu, čo sa už exportovalo, pridal ešte ihličím voňajúce ingrediencie ako cyprus, pínie, jedľovú živicu, myrtu a borievku. Všetky tieto ingrediencie vytvárajú pri horení hustý dym a preto mali význam aj ako parfum, aj ako kadidlo. Keď vzdávali úctu Bohu a prinášali obety, hustý voňavý dym nesmel chýbať.
Aký by to bol seriál o voňavej histórii, keby ste nemohli tieto vône cítiť? Ako tradične, opäť prinášam tri parfumy, ktoré pripomínajú danú dobu, ale stále sledujú aktuálne trendy.
Obsession od Calvina Kleina je vôňa pre alfa-samca. Parfum, ktorým by sa určite navoňal sám Herodes, ale i Šalamún alebo akýkoľvek iný kráľ. Ako naznačuje už samotný názov, je to obsesia. Niečo, na čo dámy letia. Hovoria o nej, že je svieža a na leto, lebo tak pôsobí mandarínkou a bergamotom v hlave, ale v skutočnosti má v sebe suroviny schopné rozpútať oheň aj v treskúcej zime. Srdce okorenili tie najsilnejšie bylinky a koreniny (levanduľa, šalvia, klinček, muškátový oriešok, koriander), ktorých stačí len malá štipka, aby ste dochutili jedlo. Ako potom ochutia muža, až sa k tomu pridá myrha a dá srdcu ešte viac intenzity? Viete si domyslieť. V základe máme ambru, pižmo, santalové drevo, vetiver, pačuli, ktoré robia vôňu Calvin Klein Obsession síce poriadne silnou, ale nie enormne ťažkou. A čo viac. Dávajú jej parádnu výdrž.
Keby sa dnes otvoril trh, kde by Babylončania obchodovali s ingredienciami, ako oni zvykli, ešte i obchodníci samotní by odišli domov s vôňou Lanvin Oxygene od nás. Jedľová živica, myrta, jalovec a k tomu koriander. Krásny to začiatok na prilákanie pozornosti. Tieto tóny by už samotné stačili, ale to nie je všetko. Až sa k slovu dostane cyprus s cédrom (ich milované ihličnany) a palina pridá príznačnú horkosť a temnotu, už k tomu ani netreba pižmový základ. Parfum Lanvin Oxygene má vďaka nemu strednú výdrž. Je ti taká svieža prechádzka v lesnom poraste, nehreje telo, ale zahreje srdce. Dobrá voľba na jar a leto. Veď kto by nemiloval naše krásne a zelené hory a tú vôňu?
S parfumom Serge Lutens Ambre Sultan sa zamrznúť nedá, pretože pripomína horúci a veľmi dobre vyvážený Orient. Vyberte sa von v čase, keď zamrznutý povrch všetkého navôkol odráža slnečné lúče a začnú Vám pripisovať zásluhy za slnečný svit. Vôňa pôsobí už v hlave dosť kontroverzne a tajomne. Myrta, vanilka, bobkový list sa spoja so srdcom okoreneným koriandrom, oregánom a angelikou a vytvoria dojem dovolenky v Turecku. Totálny chaos. Benzoín s jantárom v základe však po chvíľke túto vôňu nechajú nasiaknuť živicou a dajú vôni iný štýl a trvácnosť. Pačuli a santalové drevo sú im tichým doprovodom. Ak neznášate kadidlo, ale minulý článok Vás donútil prehodnotiť svoje rozhodnutie, skúste začať s vôňou Serge Lutens Ambre Sultan. Je ako kadidlo a súčasne nie je ako kadidlo, len ho trošku pripomína.
Blízky i Stredný východ by Vás za tieto parfumy vyniesol do neba. A je dosť možné, že i Rím a Grécko. Ale o tom nabudúce.
Zaujímajú Vás parfumy a ich história? Prečítajte si aj 1. diel, 2. diel. 3.diel a 4.diel.