Veronika Janoušková | 12 marca, 2015 |
Možno ste doteraz svoju pleťovú kozmetiku aplikovali nesprávnym spôsobom, ale tento sprievodca Vám pomôže chyby napraviť. Od dnes bude Vaša starostlivosť o pleť príkladná a na jednotku s hviezdičkou.
V minulom článku som Vám dala rady, ako sa môžete postarať o svoje telo a jeho pevné kontúry bez pomarančovej kože. Môj sprievodca v boji s celulitídou obsahoval len také produkty, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú metabolizmus buniek a teda majú vysokú šancu pomôcť poraziť celulitídu. Dnes bude témou starostlivosť o pleť. Niektoré dámy stále nevidia rozdiely medzi niektorými produktami a aplikujú ich v nesprávnom poradí. Alebo niektoré kroky vynechávajú a to je celé zle. Aby to nebolo len o konštatovaní, pokúsim sa Vám vysvetliť, prečo je väčšina zaužívaných postupov absolútne nesprávna. Pleťová kozmetika potom nefunguje tak, ako by fungovať mala. Sprievodca Vám pomôže zistiť, čo máte urobiť, aby Vaša pleť žiarila. Celý Váš postup bude pozostávať z 3 alebo 5 krokov a opíšem ho tak, aby si v ňom našla to svoje dáma s hocijakým typom pleti.
Niektoré z uvedených krokov sú povinné, iné absolvovať nemusíte. V každom kroku však píšem, za akých okolností môžete produkt preskočiť a za akých nie. Sprievodca Vám pomôže určiť, ktorý produkt kedy aplikovať. V prípade, že by ste potrebovali poradiť konkrétne produkty, sledujte Elnino.sk na sociálnej sieti. V priebehu mesiaca by sa mali objavovať na nástenke najpredávanejšie produkty, s ktorými majú pozitívne skúsenosti dámy na celom svete. Neváhajte tiež zanechať otázku v diskusii.
Je úplne jedno, či ste práve vstali z postele, alebo sa do nej len chystáte. Tento a aj každý iný sprievodca dennou rutinou označuje čistenie pleti za jeden zo základných pilierov dennej hygieny. Ak nepoužívate mejkap a nemáte ničím problémovú pleť, postačí Vám kvalitná micelárna voda. Pokiaľ ste mejkap použili, najskôr ho odlíčte a potom ho nezabudnite spláchnuť prípravkom, ktorý sa zmýva vodou. Ani tie najlepšie vodičky a tampóny totiž nezotrú z pokožky všetky zbytky mejkapu. Akurát ich dobre porozotierate. Špeciálne majiteľky mastnej, zmiešanej, aknóznej i suchej pleti by mali dbať, aby na ich pokožke naozaj neostávalo nič.
Že je Vaša pleť citlivá a čistiace gély Vám ju dráždia? Potom máte zrejme nejaký gél s alkoholom alebo látkami, ktoré ju vysušujú a preto naň pleť takto reaguje. Zvoľte si šetrnejší prípravok. Nemusí to byť práve gél, môže to byť aj krém alebo emulzia, ktorá sa oplachuje. Za seba Vám vrelo odporúčam čistiace gélové i krémové produkty Clarins a tekuté čistiace produkty Clinique, alebo trebárs aj tie na spôsob mydiel. Sú jemné k pokožke, nepoškodzujú obrannú bariéru kože a v ponuke sú produkty pre všetky typy pleti. Po takomto vyčistení môžete pleť pretrieť ešte vatičkou namáčanou micelárnou vodou. Aspoň raz za týždeň si doprajte aj čistiacu masku alebo peeling.
Teraz prišiel čas pleť tonizovať alebo jej dopriať nejakú tú špecialitku. Veľa dám aplikuje sérum až na záver celej rannej / večernej rutiny a to je práve chyba. Prvý krok – čistenie pleti – uvoľnil všetky nečistoty a otvoril póry. Teraz je tá najlepšia príležitosť doručiť výživu hlboko do jej spodnejších vrstiev. Kvalitné sérum je síce stavané na to, aby dokázalo preniknúť aj cez kožný maz a kadejaké parády, ktoré na seba natierame, ale prečo mu to komplikovať? Ak Vašej pleti chýba hydratácia, alebo ju poznačil zub času a objavujú sa na nej prvé vrásky, pár kvapiek séra jemným poklepom dopravte do pokožky prstami. Pozor však dajte na olejové séra výhradne na báze prírodných olejov. Ak plánujete použiť aj svoj denný/nočný krém, dávajte ich až na koniec. Tieto totiž nemajú upravené vstrebávanie a na povrchu nechávajú film.
A možno Vaša pleť nie je na tom až tak zle, čo sa týka hydratácie a ani vrásky nemáte. Potom sérum nahraďte tonikom a Vaša pleť si svoje zdravie udrží veľmi dlho. Tonikum rozjasní pleť, podporí prekrvenie pokožky a živiny, ktoré jej dáte v ďalšom kroku, sa krvným obehom doručia rovnomerne do všetkých buniek. Dámam s mastnou pleťou odporúčam adstringentné toniká. Toniká určené na mastnú pleť by mali byť bez alkoholu a mali by otvorené ústia pórov po čistení stiahnuť. Pozor, pocity sťahovania pleti sú po tomto kroku úplne bežné, pálenie ani štípanie nie! Po tonizovaní taktiež môžete použiť hydratačné sérum, no ak máte mastnú pleť, malo by byť jemné, nemastné a špeciálne určené aj na Váš typ pleti.
Ak ste druhý krok preskočili a nedali svojej pleti špeciálnu výživu, nebude to také zlé, ako keď jej nedáte krém. Čistenie pleti odstránilo z povrchu Vašej pokožky nečistoty a možno nezasiahlo drasticky do tvorby mazu, ale ochrana chýba tak či tak. Špeciálne partia okolo očí je na vysušovanie citlivá. Pokožka okolo očí a na perách je najtenšia, preto svoju ochranu potrebuje ako soľ. Vyberte si tú správnu starostlivosť o očné okolie.
Ak Vaše sérum obsahuje všetko potrebné, krém už potrebovať nebudete. Aby ste však mohli vynechať druhý i tretí krok a mohli sa ísť trebárs nalíčiť, museli by ste ďalšom kroku aplikovať taký podklad pod líčenie, ktorý by pleti poskytol nielen vyhladenie, ale aj ochranu a výživu. Niektoré dámy sa spoliehajú na mejkap, ale to nie je práve to najlepšie riešenie. V najlepšom prípade na Vás mejkap časom stmavne alebo nebude držať, lebo pokožka z neho vezme všetku vlhkosť i výživu a on tak stratí svoje vlastnosti, v najhoršom sa prepracujete k suchej pleti. Nech by bol Váš mejkap akýkoľvek výživný, ešte som osobne nevidela taký mejkap, ktorý by úplne nahradil ochranu po hĺbkovom čistení. Mejkapy môžu obsahovať kyselinu hyalurónovú a tiež rôzne výživné oleje, vitamíny a minerály, no nie sú navrhované tak, aby vyživovali pleť do hĺbky. Chránia ju prevažne zvonku a Vy ste tak prepásli možnosť dostať to cenné dovnútra. To už lepšiu službu spravia niektoré BB, CC krémy alebo tónovacie krémy.
V prípade, že sa nechystáte spať a idete sa nalíčiť, môžete použiť podklad pod líčenie. Ani zďaleka nie všetky denné krémy sú dobrým podkladom. Väčšina z nich sa síce v mejkapom znesie, ale nie so všetkými. Nedrží Vám mejkap? Podkladové bázy môžu byť riešením.
Fixáciou výživy myslím rôzne prírodné oleje. Špeciálne suchá pleť a pleť s ekzémom takýto prídavok pred spaním uvíta. Ak vidíte, že Váš nočný krém nie celkom postačuje, vôbec neurobíte chybu, keď pleť ešte potriete olejom. Odporúčam 100% prírodné oleje ako napríklad argánový, olej zo šípkových semien, alebo miešané oleje s rôznymi extraktami. Ale pozor, treba tak urobiť až po tom, čo sa Váš krém vsiakne do pokožky. Elnino.sk má vo svojom sortimente napríklad oleje Salus (alebo Saloos). Na červené žilky je výborný olej Avenia.
Oči sme už rozmaznali, pleť je čistá a dostala svoju dávku vitamínov i vlhkosti. Váš denný krém, podkladová báza alebo mejkap možno obsahujú aj ochranný faktor a možno nie. Chrániť pleť pred účinkami slnečného žiarenia je naša povinnosť. UVB žiarenie možno pôsobí len na povrchu pokožky, no UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky a spôsobuje foto-starnutie. Poškodzuje bunkovú DNA, Vám pokožka v neskoršom veku oplatí aj s úrokmi. Ak ste sa o toto nikdy nezaujímali, mali by ste si prečítať etikety svojich produktov a pozrieť, či Vás Vaša kozmetika chráni. Pokiaľ nie, posledným krokom bude krém s SPF. Optimálna hodnota je SPF 15 – 20. Svetlejšie dámy a dámy s citlivou pleťou môžu pohľadať aj SPF 30. Či už sa chystáte spať alebo vyraziť von, posledným prikázaním v záujme zachovania krásy bude ochrana pier. Takže pekne natrieť a regenerovať.
Tak sa priznajte. Kde ste robili chybu Vy? Aby chyby nerobili aj Vaši blízki, nechajte im prečítať tento článok, nech aj im tento sprievodca pomôže tešiť sa z krásnej pleti.