Veronika Janoušková | 21 mája, 2015 |
Rakovina kože je stále hrozbou, našťastie opaľovacia kozmetika novej generácie nám dnes dáva oveľa viac možností, ako sa chrániť. Citlivá pleť si však predsa žiada ešte čosi viac. Čo si pýta tá Vaša?
Niektorí ľudia si myslia, že opaľovacia kozmetika nie je potrebná, lebo pokožka si na slnko zvykne. Dokonca aj tá citlivá. Nie je to však pravda. Pokožka nevníma UVA a UVB lúče ako priateľov. Vytváranie pigmentu spôsobujúceho bronzové zafarbenie opálenej kože, je jej obrannou reakciou, nie príspevkom ku kráse tela. Ľudské telo sa o svoju krásu nezaujíma, preň je vždy najdôležitejšie zdravie. Dokonca ani naši prarodičia svoju pokožku slnku nevystavovali cielene, aby boli krásni. Opaľovacia kozmetika vtedy neexistovala, no oni sa pri práci vonku chránili oblečením z hrubej tkaniny, žili v zdravom prostredí bez chémie a znečistenia. Ich pokožka bola v prvom rade zdravá.
Dnešná doba je iná a dokonca sa opaľujeme dobrovoľne. Opaľovacia kozmetika už nemusí chrániť pokožku len pred UVB žiarením. Dnes už potrebujeme pokožku hydratovať, vyživovať, izolovať od znečistenia a minimálne tretina hodnoty SPF musí v rámci rakovinovej prevencie patriť ochrane pred UVA lúčmi. UVA lúče sú ľudskému oku neviditeľné, majú však omnoho vyššiu energiu ako tie, čo vidíme. Prenikajú hlboko do pokožky, kde napádajú elastínové vlákna kože, v dôsledku čoho sa možno rýchlejšie opálime, ale na úkor zdravia.
Slniečko a následné ochladzovanie navyše vníma naša pokožka ako extrém, ktorý nepriaznivo vplýva na žilky. Nezodpovednosť pri opaľovaní a takéto prudké zmeny takmer vždy časom vedú k citlivej pokožke so sklonom k začervenaniu. A aj keď sa mu neukazujete celým telom, vždy chráňte partie, ktoré Vaše oblečenie nezakrylo. Ak sa Vám nechce nosiť krémy, zaobstarajte si šikovné tyčinky do tašky (napríklad tyčinka od značky Clinique alebo Payot), alebo praktický náramok (napr. Piz Buin).
Citlivá pleť je charakteristická tým, že má minimálnu vlastnú obrannú bariéru a býva oveľa tenšia než normálna, preto pri opaľovaní toľko trpí. Každý slnečný lúč dráždi jej citlivé nervové zakončenia, ktorými je celá popretkávaná a výsledkom býva pichanie, pálenie, začervenanie a často aj iné nepríjemné príznaky. Kto takú pleť má, ten vie, o čom píšem. Najlepšia je samozrejme prevencia, no nie vždy vieme takýmto stavom predchádzať. Nielen slnko, ale tiež hormóny, lieky a iné faktory vedú k citlivosti.
Riešením pre extrémne citlivú pleť je zabrániť, aby sa lúče vôbec pokožky dotýkali. Opaľovacia kozmetika musí mať nielen vysoký ochranný faktor, ale tiež zloženie, ktoré neobsahuje ingrediencie prispievajúce k dráždeniu. Takýmito dráždivými látkami sú vonné esencie, konzervačné látky, farbivá. Kozmetika pre veľmi citlivú pleť býva špeciálne označená a na etiketách sa vždy spomína alergia a zvýšená citlivosť. Väčšinou to slovíčko nájdete už v názve. Príkladom je napríklad sprej Piz Buin Allergy Spray SPF50.
Menej citlivá pleť si vystačí s bežne dostupným produktom, no i táto opaľovacia kozmetika by mala mať dostatočne vysoký SPF, aby tretinová hodnota ochrany pred UVA žiarením postačovala v danej lokalite. Krémy s ochranným faktorom SPF 100 sa už nevyrábajú a momentálne je najvyšší možný faktor označený číslicou 50, no ak ste pri mori, kde sa lúče odrážajú od vodnej hladiny i piesku, aj tak si určite nevystačíte s SPF 10. A pokiaľ má Vaša tvár tendenciu červenať, siahnite po najvyššom čísle, ako má napríklad krém Payot Les Solaires Sun Sensi Face Cream SPF50.
Bežná na trhu dostupná opaľovacia kozmetika využíva ingrediencie, ktoré nazývame pojmom “sunscreen”, čiže “slnečná clona”. Ich charakter sa líši v závislosti od mechanizmu účinku a miesta, kde pôsobia.
Menšia časť dostupných zložiek funguje mechanicky (fyzikálne), čiže veľké percento lúčov nepustí k pokožke vôbec. Odráža ich a vytvára akoby druhú pokožku. Ide o minerálne, teda anorganické slnečné clony, ktoré odborníci odporúčajú práve pre citlivú pokožku i jemnú pokožku detí, ktoré by sa nemali opaľovať vôbec. Produkty s obsahom minerálov majú obvykle najvyšší ochranný faktor a tým pádom zneškodnia väčšiu časť spektra ultrafialových lúčov. Sú navyše stabilné a k svojmu pôsobeniu nepotrebujú rôznu inú chémiu, preto opaľovacia kozmetika s obsahom anorganických slnečných filtrov býva tak dobre tolerovaná extrémne citlivou pokožkou. Produkty spoznáte podľa toho, že Vás na prvých pár minút sfarbia na bielo.
Najväčšia časť z ingrediencií však potrebuje do pokožky vsiaknuť, kde potom dopadajúce lúče pohltí. Niektoré lúče čiastočne aj rozptyľujú a pohlcujú súčasne. Tieto filtre nazývame tiež chemickými alebo organickými. Opaľovacia kozmetika dostupná v obchodoch najčastejšie funguje práve na tomto princípe, preto je také dôležité, aby ste čítali návody na použitie a aby ste sa takýmto produktom natierali ešte predtým, ako sa ukážete slniečku.
Pre citlivú pokožku je výhodné použiť i kombinovaný produkt, kde nájdete obidva druhy slnečných filtrov. Takých je dnes veľa. V každom prípade však hľadajte stredne vysoký až vysoký ochranný faktor a voľte najmä produkty s hypoalergénnou parfumáciou.
Ako som už napísala, nenatierať sa ničím naozaj nie je dobrý nápad. Každý pobyt na slnku by mal byť v prvom rade bezpečný. Myslite na to, keď pôjdete vonku a skontrolujte radšej ochranný faktor Vášho mejkapu alebo denného krému. Pokožka tvár a pokožka tela sú displejom, na ktorom sa vždy ukáže, ako sa o seba staráte. Viac o starostlivosti sa dozviete v článku Opaľovanie – pohodlne, rýchlo a bezpečne.
Ak nechcete vyzerať na staré kolená ako ten psík, čo má o dve čísla väčšiu kožu alebo sa červenať, nevystavujte svoju pleť extrémom, úroveň ochrany nikdy nepodceňujte a či už máte citlivú pleť alebo nie, vždy sa pred slniečkom chráňte.