Veronika Janoušková | 18 júna, 2015 |
Keďže zatiaľ nevynašli maliarsky valček, ktorým by sa dal na tvár naniesť kompletný mejkap, ďakujme za vynález, akým sú kozmetické štetce. Každá dáma by ich mala mať doma, Ja vám teda prezradím, aké štetce sa k čomu hodia a ktoré bezpodmienečne potrebujete.
Predstavte si maliara, ktorý by dostal za úlohu celú miestnosť vymaľovať rôznymi farbami a na to všetko by chcel použiť valček. Ako by to vyzeralo? Určite uznáte, že dosť zle. Rohy miestností by neboli vymaľované dôsledne, okenné rámy by ostali zababrané a línie, kde sa stýkajú rôzne farebné plochy, by boli krivoľaké. A to ani nehovorím o tom upratovaní. Všade by bol neporiadok. Maliar amatér by si možno pomohol nejakou páskou, no profesionál vezme štetce a všetky detaily budú dokonalé. Ešte vám nimi kde tu namaľuje aj nejaký ornament. A o tom sú kozmetické štetce. Umožňujú pracovať pohodnejšie, precíznejšie, zachádzať do najmenších detailov a najmä s nimi nenarobíte spúšť.
Ďalšou výhodou štetcov je hygiena, ale to len za predpokladu, že máte kvalitné štetce, o ktoré sa dobre staráte. Štetce by sa mali čistiť po každom použití a aspoň raz či dvakrát do mesiaca ich treba vyčistiť mydlom alebo špeciálnym prípravkom na štetce. To je však téma pre iný článok. Poďme k obrázkom, na ktorých vám vysvetlím, na čo sa aké štetce používajú.
Väčšina korektorov v tubičkách má svoj vlastný štetec alebo aplikátor, no tie na paletkách musíte nanášať buď prstom, alebo treba štetec. Štetce na korektor (7) vyzerajú takmer rovnako ako štetce na mejkap, len v miniatúrnej verzii. Na obrázku som štetec na korektor zámerne zväčšila, nech si všimnete ten tvar. Štetce na korektor bývajú ploché a majú ostrú špičku, aby ste s nimi mohli maľovať celé plochy, alebo len robiť malé bodky.
Kozmetické štetce na nanášanie mejkapu sú buď sploštené alebo okrúhle. Štetinky tých okrúhlych sú zarovnané do jednej línie. Na krémové mejkapy sa vám budú hodiť ploché (1 – 4), na krycie mejkapy s púdrovým finišom si radšej vezmite ten okrúhly (5 – 6). Ak by sa mu nechcelo rozotierať dostratena, môžete ho jemne vklepkávať. Pracujte ako vizážistky. Dajte trošku mejkapu na chrbát ruky alebo na nejakú podložku, odtiaľ ho naberajte na štetec a tak nanášajte.
Skvelými pomocníkmi na krycí mejkap sú tzv. “stipplingové štetce”. Ich názov je odvodený od anglického slova “stipple” (v preklade “bodkovať”) Poznáte ich podľa dvojakej dĺžky vlákna a tie dlhšie majú obvykle biele konce. Mejkap sa nimi nanáša tak, že koncami štetiniek sa jemne dotýkate tváre, akoby ste nimi chceli na tvári spraviť milióny malých bodiek. Výsledný efekt vyzerá dokonalo. Ako keby ste mejkap na svoju tvár nastriekali vzduchovou pištoľou v jemnučkej vrstve a jeden práve taký štetec uvidíte na konci tohto článku.Kozmetické štetce na púder sú charakteristické svojou hustotou a dlhšími štetinkami. Zatiaľ čo v púdroch pribalené hubky nie sú hygienické, často vytvárajú machule a akurát nimi upchávate póry, štetce urobia ďaleko lepšiu službu. Správny štetec musí byť hustý, aby líčidlo rozprášil rovnomerne a v primeranom množstve.
Na minerálne a sypké mejkapy si však určite voľte štetce veľmi husté (napr. 3 a 5), inak by ste naprášili všade okolo seba. Čím hustejšie, tým lepšie. Ak si zvyknete zvýrazniť dekolt púdrom s trblietavým efektom, budete vďační za štetce s väčšou plochou (4, 5).
Rukoväť kozmetických štetcov na púder môže byť krátka (4, 5, 6), dlhá (2, 3) i predĺžená (1). Niekto najlepšie nalíči seba i iných, ak má štetec za čo uchopiť, iný si vystačí s krátkym univerzálnym štetcom kabuki. Kabuki sú praktické štetce. Majú kratšie štetiny, sú veľmi husté, nanesiete nimi púder, lícenku i bronzer. Niektoré sú navyše zatvárateľné (6) a dá sa s nimi cestovať.
Pri akýchkoľvek štetcoch – nielen tých na púder – nezabudnite na jednu dôležitú zásadu. Na štetec sa nikdy netlačí a prebytok líčidla sa z neho vždy pred nanesením oklepe.Pomocníci na kontúrovanie nie sú absolútnou nutnosťou. Niektorí ľudia si hravo vystačia so štetcom na púder, alebo si kúpia univerzálny štetec, ako ten od Makeup Revolution (3), ktorý je vhodný i na púder a akékoľvek iné práškové líčidlo. Nevýhodou takéhoto šetrenia je to, že ich budete potom častejšie a dôslednejšie čistiť. Predsa nebudete štetcom od červenej lícenky aplikovať púder.
Prednosťou skosených štetcov (1, 2) alebo mierne zašpicatených štetcov na lícenky a bronzery je, že ich môžete využívať na pokročilejšie kontúrovanie tváre. Okrúhlym štetcom namaľujete na líčka len guľaté jabĺčka, ostatné štetce zvládajú aj polmesiace a iné ostrejšie tvary, ktoré pekne tvarujú rysy. Aj z vlastnej skúsenosti viem, že obzvlášť krémové produkty sa lepšie aplikujú tvarovaným štetcom než tým univerzálnym. Ale je to aj dosť o zvyku.
Štetce, ktorými sa nanášajú očné tiene, mávajú rôzne tvary. V zásade si myslím, že by mala každá dáma vlastniť aspoň tri či štyri. Dva s klasickým tvarom, menší i väčší, jeden skosený a možno jeden špeciálny na rozotieranie prechodov medzi farebnými plochami. Tie s väčšou plochou (1, 2,) využijete na nanášanie farby na celú plochu viečka. Na matné tiene využijete hociktorý, no tie trblietavé a jemnučké platí to, čo som písala pri púdroch. Najľahšie sa naberú štetcom, ktorý je dostatočne hustý.
Skosené štetce sú perfektné na detaily. So štetcom so skosenými vláknami (3, 4) sa výborne aplikuje tieň do kútikov a záhybov oka, dá sa s ním domaľovať obočie, alebo ešte presnejšie naniesť korektor tesne pod oči, aby ste zamaskovali kruhy pod očami.
Myslím si, že skosené štetce sú celkovo veľmi užitočné. Pohodlne sa s nimi maľuje gélová očná linka, očná linka z tieňov a dá sa s nimi rozmazávať ceruzka, keď chcete urobiť dymové líčenie očí. Na rozotieranie očného tieňa dostratena a splývanie farieb využijete tiež tzv. “blendovací štetec” s mäkkými vláknami a zaostrenou špičkou (2). Tento štetec je možné využiť aj na korektor.
Štetec číslo 3 ani prakticky nie je štetec. Je to penový aplikátor a dobre sa ním maľujú detaily alebo sa s ním dá urobiť dymové líčenie. Oprávnene patrí medzi najžiadanejšie doplnky k líčeniu.Pery sa maľujú rúžom, no profesionál aj na rúže používa štetce. Je to praktickejšie, hygienickejšie a bezpečnejšie. Však kto z nás nemal nikdy opar na perách? Rúž nanášaný priamo na pery prispeje akurát k tomu, aby sa nákaza zopakovala. Štetec však po každom použití vyčistíte a prakticky maľujete bez rizika. A tiež presnejšie, pretože také štetce na pery majú praktický zúžený tvar. Špičkou štetca hravo zvládnete kontúrovanie aj v úzkych priestoroch kútikov úst a ich bočnou hranou vyplníte celú plochu pier farbou. Ak máte vysúvací štetec (1) alebo model s krytom, môže s vami aj na cesty a oslavy.
Môj tip: Vyhovujú vám penové aplikátory tieňov, ale niekedy by ste uprednostnili štetec a nemáte žiadny po ruke? Zakúpiť sa dajú šikovní pomocníci, ktorí majú na jednej strane penový aplikátor a na druhej štetec. Vložte ich do svojich očných tieňov a vyriešené.
Ďalšie užitočné kozmetické pomôcky, ktoré sú aj nie sú štetcom, dopomôžu k spokojnosti vo finále líčenia. Štetec alebo kefka na riasy (1) poslúži i na prečesanie obočia. Podobne kefka a hrebienok v jednom (2). Na namaľovanie očnej linky, kde nebol štetec súčasťou balenia, sa vám bude hodiť úzky štetec (3), alebo jeden z tých skosených spomínaných vyššie.
Nechcete kupovať každý štetec zvlášť a potom ich nosiť v taštičke? A čo takto vlastniť pekný obal s priečinkami, kde má každý štetec svoje vlastné miesto? Táto sada štetcov od značky Dermacol neobsahuje žiadne zbytočnosti a rozhodne využijete každý jeden kúsok. Ak by som mala poskladať z rôznych štetov profesionálnu štartovaciu sadu, ktorú by som potom odporúčala každej začiatočníčke, určite by som urobila podobnú sadu. Stačí rozbaliť púzdro a profesionálne líčenie je otázkou pár minút. Na trhu sú aj iné dostupné sady štetcov.
Ak by sme mali označiť a popísať účel využitia štetcov podľa mojich rád, potom štetce použijeme takto:1 – Veľký štetec na sypké a tuhé púdre2 – Jemný guľatý štetec na lícenku a bronzer3 – Guľatý štete na púder alebo make-up, tzv. stipplingový4 – Vejárový štetec s dvojitým vlasom na oprášenie prebytku líčidiel, dá sa však používať aj na bronzer, lícenku a highlighter5 – Veľký štetec na očné tiene (najmä matné)6 – Guľatý penový aplikátor na očné linky a tiene7 – Špirálka na riasy a obočie8 – Skosený štetec na tekuté očné linky a obočie9 – Štetec na pery na rúže, lesky, tiene10 – Extra krátky blendovací štetec na očné tiene a rozotieranie linky11 – Malý štetec na očné tiene (najmä matné)12 – Hustejší štetec na očné tiene (najmä perleťové alebo trblietavé)Pomohol vám tento článok zorientovať sa medzi pomôckami a nájsť si také kozmetické štetce, ktoré naozaj využijete? Podeľte sa oň aj s priateľmi a zdieľajte ho.