Veronika Janoušková | 8 októbra, 2015 |
Za každým parfumom je nejaký príbeh. Jeden je romantický, iný dobrodružný, vznik toho ďalšieho mohla inšpirovať tragédia. Aké príbehy by Vám rozpovedali tieto skvosty svetových parfumérov?
Táto vôňa od známej romanticky Annick Goutal ukazuje jej veľkú vášeň a nadšenie pre Taliansko a juh ako taký. Inšpiráciu totiž načerpala z historického románu “Hadriánove pamäti“. Tento román napísala belgická spisovateľka Marguerite Yourcenar a vo francúzštine jeho názov znie “Mémoires d’Hadrien”. V románe si môžete prečítať príbeh a spomienky rímskeho panovníka Hadriána, ktorý bol zanieteným milovníkom Grécka. neustále bol na výpravách a zúčastňoval sa rôznych bojov. Román vykresľuje Hadriána ako milovníka a neotrasiteľného vyznavača olympských božstiev. Annick Goutal preto chcela vytvoriť vôňu, ktorá by ho presne takto zosobnila. A keďže Stredozemie sa páči i dámam, jej vôňa je unisex.
Vôňa Annick Goutal Eau d´Hadrien je nadčasová a veľmi univerzálna vôňa, ktorá sa ponúka vo verzii parfumovanej a toaletnej vody. Často sa pri parfumovanej vode píše, že je pre dámy, no v skutočnosti sú obe verzie unisex. Citrusový aromatický parfum evokuje romantický ľúbostný príbeh v Stredozemí, kde sa sviežosť šťavy z citrusového ovocia prelína s vôňou dreva stromov, ktoré vytvárajú tieň a chránia život. Nie je až taká vzdušná, ako bývajú citrusové vône, pretože drevitosť a horkosť dodáva cyprus. Áno, chýba jej sladkosť, čo poteší mnohých z Vás. V skutočnosti je horko – kyslá, ako keby ste zmiešali citrónovú a grepovú kôru s čerstvým ihličím cyprusu, všetko rozomleli v dlani a pokvapkali to celé šťavou z tohto ovocia. Parfum sa preto hodí viac na leto alebo neskorú jar, než na toto obdobie. Až však budete hľadať sviežu vôňu na deň, ktorá má príbeh i charakter a je bez sladkosti, už viete, kde hľadať.
Asi najviac by mali čo rozprávať parfuméri značky Guerlain. Čo parfum, to iný príbeh, najčastejšie legendy o veľkej láske, a jednoznačne najslávnejší je príbeh orientálnej korenistej vône Shalimar. Neviem o tom, že by bol príbeh parfumu či lásky spracovaný knižne, ale zaslúžil by si to.
Svoje meno parfum dostal pravdepodobne podľa Shalimarských záhrad v Pakistane, časť ktorých dal vybudovať a vlastnil Šáhdžahán. V sanskrite by sa toto meno dalo preložiť ako “svätyňa lásky“, čiže bola to práve láska, čo inšpirovalo Jacquesa Guerlaina k takejto vôni. Šáhdžahán bol veľký indický panovník z dynastie Mughalov, ktorý sa do záhrad rád chodil prechádzať so svojou milovanou manželkou Mumtaz Mahal. Bola len jednou zo žien z jeho háremu, ale jeho láska k nej bola veľmi silná a výnimočná. Po tom, ako zomrela pri pôrode posledného z ich spoločných detí, bola na jej pamiatku postavená slávna stavba a mauzóleum pri Ágre – Tádž Mahal (píše sa ako Tai Mahal). Veľmi pekným spôsobom to zobrazuje i krátky film natočený pre značku Guerlain. V hlavnej úlohe príťažlivý Bruno Aveillan a krásnu Mumtaz Mahal predstavuje Natalia Vodianová.
https://youtu.be/HTzmyfMIYVs
Dnes je stavba Tádž Mahal súčasťou svetového dedičstva UNESCO a príbeh lásky tejto dvojice dokonalo predstavuje vôňa Shalimar s vanilkou a kadidlom, o ktorých sa v Oriente vždy vedelo, že patria medzi afrodiziaká. No čo viac potrebujete v dlhé jesenné a zimné večery? (smiech) Shalimarské záhrady boli totiž dokonalým miestom pre lásku. Niet divu, že v nich Jacques našiel inšpiráciu. Vždy boli plné kvetov, fontán, ornamentov, preto i flakón tejto vône je umeleckým kúskom, ktorý by mohol pripomínať jednu z fontán a kvety v kombinácii s vanilkou, citrusmi a popraškom od kosatca presne vytvárajú ideu teplého Orientu. Niečo si o nej môžete prečítať aj v článku Legendárne parfumy alebo vôňa úspechu.
Ďalšia z vydarených kreácií Jacquesa Guerlaina sa nazýva Mitsouko, ktorá bola hrdinkou románu z pera umelca menom Claude Farrère. Svoj román nazval “La bataille” (v preklade “Boj”). Mitsouko je manželkou japonského admirála Togo (Tōgō Heihachirō), ktorá sa zaplietla s dôstojníkom z britského námorníctva. Príbeh sa odohráva v roku 1905, teda presne počas vojny medzi Ruskom a Japonskom, kde sa súčasne udeje aj boj o lásku. Mitsouko nemá inú možnosť, než čakať, ako súboj dopadne a kto z mužov ostane po jej boku. Presne ako tajomná Mitsouko i vôňa Mitsouko pôsobí tajomne a intímne. Nečudo, veď jej meno znamená v preklade “tajomná“. Ale tiež sa môže prekladať ako “dieťa svetla“, čiže parfum si musel vziať obe charakteristiky, čo sa celkom podarilo. Vôňa Mitsouko doslova žiari vzhľadom i obsahom.
Guerlain Mitsouko je cyprusovo – ovocná a úplne dokonalá vôňa na chladný večer a noc (jeseň, zima, možno jar). Niekto by ju možno zniesol i cez deň na nejakú špeciálnu príležitosť. Je anjelsky ženská, elegantná, žiarivá a zapamätateľná. Stane sa súčasťou Vašej osobnosti rovnako ako Shalimar a ktorékoľvek vône z tejto unikátnej značky. Začína ovocne, ale nie šťavnato. Je to taký suchý a nie príliš ukričaný začiatok. Srdce vône tvorí nezabudnuteľná ruža, jazmín a s tou troškou broskyne dostáva parfum páperovú ľahkosť. Mitsouko je jemne sladká, ale tiež bohatá na rozmanité tóny, zemitá a zelená ako mach, na ktorý ste sa ako deti zvykli vyvaliť v lete a kochať sa tou krásou okolo seba. Budete cítiť aj drevo, ale ja osobne neviem povedať, aké konkrétne drevo to je. Uvádza sa vetiver. Ako sa vôňa usádza na pokožke, na povrch prenikajú aj koreniny, ale podobne ako citrusy, aj tieto sú veľmi jemné. Ako celok pôsobí teplým dojmom a myslím, že by ju mohli pokojne nosiť i muži. Určite by sa im páčila rovnako ako ten jej príbeh.
Dnešný posledný príbeh porozpráva vôňa Toma Forda. Román, na základe ktorého bol natočený film Josefa von Sternberga “Shanghai Express” (v preklade “Šanghajský expres”), však údajne nebol nikdy vydaný aj knižne. Napísal ho Harry Hervey a jeho pôvodný názov bol “Sky Over China” (v preklade “Obloha nad Čínou”). Hlavnú úlohu vo filme si zahrala nezabudnuteľná Marlene Dietrichová. Je to príbeh lásky exkluzívnej kurtizány, ktorá musí neustále čeliť deštruktívnym silám, aké jej prináša osud a daná doba. Vo vlaku, ktorý je vydaný na milosť protivládnych vzbúrencov, po rokoch konečne stretne svojho osudového muža a príbeh nadobúda nové čaro. Tento film priniesol jeho režisérovi aj nomináciu na Oscara.
Vôňa zo série Atelier d´Orient s názvom Shanghai Lily presne zachytila chladnú krásu rozumnej Marlene, ktorú zmieta nerozumná, horúca vášeň a presne rozpráva príbeh jej nezávislého života na voľnej nohe. Nie je odkázaná na nikoho, len na samú seba. Parfum Shanghai Lily vyžaruje krásu, luxus a eleganciu typickú pre Orient. Zamiluje si ho každá žena, ktorá túži po originálnom kúsku, pretože patrí medzi niche parfumy. Všetky zložky z úvodu (vetiver, silná tuberóza, pomaranč a korenie) sa na Vás doslova vyrútia ako lokomotíva. Slabšej povahe by sa z nich zatočila hlava. Už toto napovedá, že pôjde o exotickú cestu na východ, nie nežnú výpravu. Srdce vône pulzuje ako krv, ktorú cítite pri pritlačení prstov na zápästia. Neprežeňte to preto s množstvom. S korením sa zmiešajú nežné tóny kvetov (ruža, jazmín) s drevom, vanilkou, kašmírom a živicami. Je to určite ženské srdce, ale nie srdce nežného žieňaťa, ale skôr ženy, ktorá vie, o čom je život a nemieni sa podriadiť. Nádych hrejivého dreva sa dokonale prepojil s koreninami a dáva vôni perfektnú výdrž. Opäť si myslím, že by tento orientálno – kvetinový parfum mohli nosiť i muži. Nie je príliš útlocitný a ani celý o kvetoch. Vsaďte na kvalitu a dajte mu šancu.
Ako vidíte, čo parfum, to zaujímavý príbeh. Ktorý príbeh Vás uchvátil najviac a v ktorej postave sa vidíte? Ste južanská milovníčka /milovník ako Hadrián, láskyplná a milujúca Mumtaz Mahal na prechádzke v Shalimarskej záhrade, tajomná Mitsouko, či vášnivá Marlene v postave Shanghai Lily? Môžete si vybrať a zladiť svoj parfum presne k Vašej osobnosti. Takáto investícia sa vždy vyplatí.