Veronika Janoušková | 26 novembra, 2015 |
Nie je žiadnym tajomstvom, že je bambucké maslo súčasťou mnohej kozmetiky. No vedeli ste, že bambucké maslo nemá len kozmetické, ale aj liečivé účinky? Tipy, ako ho použiť sa Vám budú hodiť.
Bambucké maslo (inak nazývané ako maslo karité) sa získava z Maslovníka afrického – stromu rastúceho na savanách strednej a západnej Afriky. Aby som bola konkrétnejšia, bambucké maslo samozrejme zo stromu nevyteká, ale sa získava zo semien plodov. Hoci je jeho výroba pracná, v mnohých častiach Afriky ju dodnes považujú za príležitosť, pri ktorej sa ľudia môžu stretávať a s veselo debatovať, spievať a baviť sa. A verte tomu, že sa to oplatí. Bambucké maslo je bohaté na vitamíny, najmä vitamín A, E a tiež vitamín F, ktorý vytvárajú esenciálne mastné kyseliny (kyselina linolová, linoleová, arachidonová) a tie výrazne prispievajú k dobrému stavu vlasov, kože i nechtov.
Medzi najväčších uznávačov bambuckého masla patrí známa francúzska značka L´Occitane i jeden český výrobca – značka Saloos (Salus). Maslo veľmi často pridávajú do svojich výrobkov pre krásu a zdravie. Kozmetické produkty L´Occitane s významným podielom masla sa môžu pýšiť svojou úžasnou textúrou a budú Vašu pokožku rozmaznávať ako pozorný milenec. Naozaj luxus. Od Salusu vrelo odporúčam denný krém s granátovým jablkom, ktorý významne bojuje proti suchosti i starnutiu. Balzam s deviatimi kvetinami uľaví bolestiam chrbta, nôh a pomáha aj pri nádche.
Samotné maslo má béžovú, zelenkavú až hnedastú farbu a pre pleť znamená veľkú posilu. Obvykle sa k nemu pridávajú aj ďalšie látky pre obohatenie účinkov. Masielko vo svojej prirodzenej forme (i niektorých upravených formách) využijete:
Z receptov na prírodný dezodorant bez alkoholu som vybrala jeden, ktorého prípravu hravo zvládnete s tým, čo už poznáte a máte doma. Len som trošku pozmenila jednu z ingrediencií. Dezodorant s podobným zložením som totiž už skúšala a fungoval, preto sa chystám i ja využiť tento recept.
Na prírodný dezodorant budete potrebovať:
Ak Vám kokosový olej nesedí, namiesto neho môžete použiť i kakaové maslo, alebo dajte len bambucké maslo (5 lyžičiek). Škrob sa dá takto nahradiť sódou.
Príprava je jednoduchá. Nachystajte si nejakú misku alebo malú sklenenú fľaštičku a ponorte ju do vodného kúpeľa (klasicky dáte do hrnca alebo na panvicu vodu a fľaštičku / misku ponoríte do vriacej vody). Do fľaštičky naložte bambucké maslo a kokosový olej a nechajte rozpustiť. Stačí, keď zmäknú a spoja sa. Nevariť ani nenechávať dlho v kúpeli! Nádobku vyberieme a do masy pridáme škrob, sódu a dobre premiešame. Ak nie je zmes na dotyk veľmi horúca, pridáme po kvapke voňavých olejov, premiešame a necháme stuhnúť.
Ak Vám fľaštička nevyhovuje a pripravovali ste prírodný dezodorant v miske, prelejte do vhodnej nádobky. Zmes by ste mohli dať aj do chladničky a potom z nej vytvarovať náplň pre tuhý dezodorant, no pri styku s pokožkou sa krém topí, takže vhodnejšia je plechovka, téglik alebo fľaštička so širokým hrdlom.
Pokiaľ sa rozhodnete pre zmenu z klasického dezodorantu na prírodný, berte ohľad na to, že pokožka si naň musí privyknúť, kým začne fungovať a nemali by ste dezodoranty striedať. No po nejakom čase už budete vidieť efekt. Bambucké maslo zabráni dráždeniu pleti, oleje pleť prevoňajú a spolu so sódou bránia rozkladu potu. Pokožka sa Vám za takýto prírodný dezodorant poďakuje. A nielen za dezodorant. Bambucké maslo je poklad, ktorý sa Vám doma určite zíde.
Vyskúšajte tiež náš rýchly recept na peeling proti celulitíde s kokosovým olejom a podeľte sa s priateľmi i v diskusii o svoje skúsenosti.