Veronika Janoušková | 18 októbra, 2016 |
Oud, alebo iným menom agarové drevo (alebo “drevo bohov”) by ste našli najmä v juhovýchodnej Ázii a ide o jednu z najdrahších zložiek v parfumérstve. Čo je oud a prečo je taký vzácny?
Posledné roky sa doslova pretrhlo vrece s parfumami s čarom Orientu, v ktorých základe či srdci tróni oud. Asi najviac takýchto vôní sa vyskytuje v portfóliu niche značky Montale Paris, ktorej vône patria k tým drahším, no súčasne vysoko kvalitným parfumom. Pierre Montale, guru medzi výrobcami orientálnych parfumov, prirodzene využíva pravý oud, nie jeho napodobeninu. Vôni agarového dreva však najnovšie podľahli aj iné značky.
Podobne ako Montale Paris i značka Mancera veľmi často využíva živicu z agarového dreva. A niet sa čomu diviť. Výrazne až ťažko voňajúca živica symbolizuje teplo stredného východu a zahreje rovnako telo ako i dušu lepšie ako plamienok sviečky či krbu.
Tajomný a voňavý oud je silné afrodiziakum, pomáha telu vyrovnať so stresom a dokonca dokáže zahnať aj depresie. Olej nazývaný tekutým zlatom teda zanecháva nezabudnuteľný dlhotrvácny a očarujúci dojem. Preto sú parfuméri takí posadnutí touto zložkou. Ďalšie dôkazy o jeho obľúbenosti?
Nie je to tak dávno, čo som Vám predstavovala dámsku vôňu Thierry Mugler Alien Oud Majestueux, ktorá sa taktiež odvíja od základu s obsahom tejto vzácnej zložky. Viac o tejto vôni ste si mohli prečítať v článku Novoty starého roka, na ktoré sa oplatilo čakať a je naozaj vynikajúca. Mnohí parfumoví fanatici považujú parfum za jedného z najpravdepodobnejších kandidátov na zisk ocenenia Fifi Awards. Vyskúšajte ho.
Pozrite tiež do ponuky noviniek parfumérie Elnino.sk. Je v nej napríklad nový niche parfum Diptyque Oud Palao, nie jedna, ale rovno dve novinky značky Lancôme – L´Autre Oud a Oud Bouquet i nový pánsky parfum Giorgio Armani Eau de Nuit Oud. Každá jedna má čosi do seba.
Oud v prevažne orientálnych parfumoch nie je len výmyslom dnešnej doby. Využíva sa už tisícky rokov ako súčasť kadidiel, ktoré sa však s ohľadom na jeho výnimočnosť smeli v minulosti zapaľovať len pri významných obradoch.
Keby bola hodnota tohto vzácneho oleja nižšia, každý by si mohol dovoliť vlastniť niche parfum, v ktorom je pravý oud. Existuje viacero druhov agarového stromu, no táto surovina vždy bude drahá. Aby ste mali lepšiu predstavu o cene, z 20 kg dreva sa vyrobí len 12ml oleja a oleje najvyššej kvality sa dajú získať len zo storočných stromov.
Metóda jeho získavania je náročná a umiera pri nej celý strom. Keď totiž chceme získať oud, jadro stromu sa infikuje zvláštnym druhom plesne a strom následne k svojej obrane vyprodukuje živicu, ktorou sa kmeň vo vnútri zaplní. Potom sa strom zotne. V záujme ochrany prírody je tu stále snaha o udržanie tohto zdroja a vedci sa vytrvalo pokúšajú vyrobiť oud synteticky. Lenže tieto pokusy o docielenie naozaj autentickej vône agarového dreva aspoň doteraz stáli svet oveľa viac než samotná ťažba. Preto sa živica ťaží aj naďalej, no prevažne z mladých agarových stromov a tie sa stále vysádzajú.
Ak v obchode vidíte parfum za 20 EUR, prirodzene od neho nemôžete čakať 100% autenticitu. Za pravú vôňu živice z agarového dreva si priplatíte a bude Vás stáť minimálne dvakrát toľko. Ale investícia je hodná každého eura. Oud má vskutku osobitý prejav. Vonia veľmi výrazne, sladko, živicovo, tak trošku ako tlejúce drevo, ktoré čmudí okolitý vzduch.
Parfumy, v ktorých sa nachádza táto zložka, nájdete na sociálnej sieti parfumérie Elnino.sk.
Oud nie je pre slabé povahy a ani sa nedá ničím napodobiť. Výrazne prispieva k celkovému obrazu silnej a cieľavedomej osobnosti a vždy s ním urobíte skvelý dojem na svoje okolie. Ak máte odvahu, vyskúšajte ho na sebe a príďte sa pochváliť, koľko komplimentov ste s ním získali. Bude ich veľa.