Veronika Janoušková | 23 októbra, 2019 |
Trápi vás mastná pleť a otravné akné, po ktorom ostáva vaša pleť samá škvrna a samá jazvička? Spolu s našou novou video bloggerkou Karolínou vám poradíme, ako pokožke vrátiť svoju krásu. Kľúčom k dokonalej pleti bez akné je nielen pravidelné čistenie a starostlivosť, ale tiež zbavenie sa niektorých zlozvykov. Čo by rozhodne nemalo chýbať vo vašej kozmetickej výbave a čoho sa vyvarovať?
Nejeden dospelý sa pýtal sám seba, či nepatrí akné a lesk v T-zóne do obdobia puberty, kedy sme chodili samá vyrážka, počúvali hroznú hudbu a mali príšerný vkus pri výbere partnerov, parfumov, oblečenia. Telo sa mení, hormóny ním mávajú a aj akné raší ostošesť. Ale akné a mastná pleť v dospelosti? To znie ako nedobrý žart. Možno si aj vy na ďalších riadkoch nájdete niečo, v čom sa spoznáte, pretože najčastejšie príčiny akné sú následovné:
Všetci chceme vyzerať božsky, ale zamysleli ste sa už nad tým, čo obsahuje vaša dekoratívna kozmetika? Používate mejkap podľa typu svojej pleti? Neobsahuje umelé farbivá či príliš silnú parfumáciu? Niektoré zložky v mejkapoch môžu pleť podráždiť alebo upchať póry, čo je prvý krôčik k akné.
Až si budete nabudúce vyberať mejkap, najbezpečnejšou voľbou sú produkty určené pre mastnú pleť alebo aj pre všetky typy pleti. Vtedy viete, že mejkap nepodráždi ani citlivú pleť a teda bude pre vás vhodnejší. To isté platí pre pleťovú a čistiacu kozmetiku. Vlastne v jej prípade to platí dvojnásobne, pretože sa dostáva pórmi do vnútra pokožky.Môj tip: Milovníkom prírodnej kozmetiky vrelo odporúčam kozmetiku Dr. Hauschka, ktorej sortiment nedávno rozšírila parfuméria Elnino.sk o nové kúsky. V sortimente tejto nemeckej značky si každý nájde to svoje. Od pleťových masiek až po dezodoranty. Kozmetika Dr. Hauschka obsahuje liečivé bylinky pestované v biodynamických záhradách WALA. Žiadne stroje. Bylinky sú spracovávané ručne a v prípravkoch zmiešané s prírodnými materiálmi tej najvyššej kvality.Pleť neznáša tlak. Akýkoľvek. Či už psychický alebo fyzický. K fyzickému tlaku ale nerátajte iba vytláčanie pupienkov. Pripíšte na zoznam aj prikladanie slúchadla telefónu alebo smartfónu, hudobného nástroja, okuliarov alebo len obyčajné podopretie brady či líca, keď niekde sedíte. Predmety v nutnom kontakte s pleťou treba pravidelne čistiť a ostatné? Neprikladať.
Odevy z akrylu, polyesteru a viskózy majú svoje stále miesto v našich šatníkoch a mnohí ani netušia, že im môžu poďakovať za vyrážky. Oblečenie z takéhoto materiálu nepohlcuje ani neprepúšťa pot. Extra tesné oblečenie zasa nedovolí pokožke zbaviť sa odumretých buniek, ktorých sa viac než milión odlúpi z povrchu ľudskej kože každých 40 minút. Ak pot a šupinky nemajú kam ísť, pokožka sa nimi nepriedušne prekrýva a poskytuje ideálnu pôdu pre množenie baktérií. Tie sa dobre množia aj v odeve samotnom a pranie na nízkej teplote ich nezabije. Dobre, akrylová sukňa nespôsobila akné na vašej tvári. Ale čo napríklad vankúš, na ktorom spíte 6 hodín denne alebo uteráčik, do ktorého tvár utierate? A čo také štetce a aplikátory líčidiel plné mikróbov? Nenadarmo sa hovorí, že čistota je pol života.
Vedeli ste, že pri sprchovací a umývaní vlasov sa má tvár čistiť ako posledná? Má to svoju logiku. Produkty telovej a vlasovej kozmetiky rozhodne nie sú stavané pre citlivú ani aknóznu pleť. Keď si najskôr vyčistíte pleť a až potom spláchnete produkty z tela i vlasov, všetka chémia i nečistoty poputujú priamo do otvorených čistých pórov. Zapamätajte si. Jemná pokožka tváre sa vždy čistí na samý koniec a telová i vlasová kozmetika je pre ňu tabu. Tiež parfum, ktorý si nechtiac nastriekate aj na líce.
Vedci nepreukázali 100 % prepojenie čokolády a hranolčekov s akné. Čo ale vyrážky spôsobuje, je určite pravidelné konzumovanie potravín s vysokým glykemickým indexom v neprimeranom množstve, čo narúša hormonálnu rovnováhu. Cestoviny a iné jedlá z bielej múky, všetko z rafinovaným cukrom a všetko smažené si nemusíte zakazovať úplne. Pokiaľ na ich zložky nemáte alergiu alebo intoleranciu a doprajete si ich príležitostne, nemôžu vám uškodiť.
Čo odborníci neschvaľujú, je čistenie pleti bez opláchnutia zvyškov kozmetiky vodou. Micelárne obrúsky, odličovacie obrúsky, to všetko bolo navrhnuté na cestovné použitie, keď nie je po ruke tečúca voda. A takéto odličovanie je pravda pohodlné, ale nie dôsledné. Obrúsky si vezmite na cesty, ale v dennej čistiacej rutine nemajú čo hľadať.Druhou najčastejšou chybou je považovať čistenie pleti za posledný krok. Pleť je zbavená mazu, mejkapu, matná, čistá a zdá sa, že jej nič viac netreba. Chyba. Pleť vysuší (takmer) všetko, čím ju čistíme práve preto, že s mazom prichádza o svoju ochranu. Do svojej kozmetickej výbavy zaraďte čistiace produkty šetrné k pleti. Mne sa najviac osvedčili produkty značky Bioderma. Zbavia pleť aj vodoodolného mejkapu a zbytočne nevysušujú. Dobré tipy má pre vás aj Karolína vo svojom videu.https://www.youtube.com/watch?v=44IQBrZVADQKarolína vám porozpráva o maskách, peelingoch a produktoch, ktoré sú súčasťou jej pravidelnej rutiny. Ona preferuje značku Vichy, ktorá svojim zákazníkom ponúka ucelený rad Normaderm, z ktorého som tiež veľa produktov vyskúšala a môžem potvrdiť, že sú výborné.Ďalšie užitočné videá, recenzie a tutoriály v českom jazyku nájdete na YouTube kanáli Elnino.cz.