Veronika Janoušková | 18 júna, 2020 |
Aj napriek dôsledným opatreniam sa môže stať, že po návrate z pláže po opaľovaní pokožka svieti jasnou červenou farbou a my sa pomaly začíname obávať nadchádzajúcej noci. Nerozumieme tej reakcii. Veď sme robili všetko správne. Čo si teraz počať s podráždenou pokožkou?
Spálená pokožka nie je nič príjemné, to vie každý. Začervenaná koža po opaľovaní páli, svrbí a vedie nás k presvedčeniu, že by sme nasledujúcich pár hodín najradšej strávili v príjemne chladivom kúpeli. Ako pokožku čo najrýchlejšie upokojiť a napraviť škody, ktoré slnečné žiarenie cez deň napáchalo?Existuje veľké množstvo príčin, prečo pokožka tváre pri styku so slniečkom zmení farbu na červenú. Opaľovanie je tou najčastejšou z nich. Na okamžité zmiernenie začervenania sa osvedčili pleťové masky. Mnohé masky obsahujú kyselinu hyalurónovú, rôzne vitamíny a poskytnú pleti intenzívnu hydratáciu aj úľavu.
Pokiaľ ste si vedomí nejakej svojej chyby (chýbajúca vodoodolnosť produktu, príliš tenká vrstva krému alebo slabý SPF, málo časté natieranie…), snažte sa podobným pochybeniam v budúcnosti predísť a chrániť svoju tvár dôslednejšie. Myslite aj na svoje deti a naučte ich správnym postupom. Ľudská koža má akési svoje vnútorné počítadlo a každé zlyhanie si zapamätá. V tom lepšom prípade môže človek prísť k pigmentovým škvrnám. V tom horšom končí s trvalo začervenanou či hypersenzitívnou pleťou pre poškodenie krvných vlásočníc UV žiarením. Svoje o tomvedia aj dermatológovia. Podľa International Journal of Dermatology* za drvivú väčšinu problémov pleti tohto charakteru môže spálenie v detstve. Opaľovacie prípravky na tvár by mali byť preto povinnou výbavou každého človeka.* International Journal of Dermatology 2011, 50, 961 – 967Jedným z nepopulárnych dôsledkov opaľovania je lúpanie spálenej pokožky. Niekedy sa mu dá zabrániť včasnou starostlivosťou po opaľovaní, pomáhajú tiež podomácky vyrobené obklady z mliečnych výrobkov, ako je napríklad cmar, zakysanka, tvaroh, biely jogurt, alebo kefír. V nich obsiahnutá kyselina mliečna dokáže upokojiť spálenú pokožku a urýchliť celkovú regeneráciu.Ak sa aj napriek tomu objavia nepekné pľuzgieriky alebo šupinky, nezhoršujte stav pleti ručným zlupovaním šupiniek, ani ďalším intenzívnym opaľovaním a radšej nechávajte danú časť tela zakrytú. Ostať v tieni je vždy dobré rozhodnutie. Ak ste na dovolenke a máte naplánované aktivity vonku, aspoň pokožku natrite opaľovacím krémom s vysokým SPF 50.
Behom dovolenky i mimo nej majte vždy po ruke kvalitný krém po opaľovaní, ktorý pokožku behom krátkej chvíľky osvieži, ochladí a upokojí. Krémy a mlieka po opaľovaní zvyčajne obsahujú i hydratačné a výživné zložky pre obnovu nahnevanej pokožky. V zložení hľadajte aloe vera, D-panthenol, bambucké maslo, kokosový olej a vitamíny všetkých druhov. Niektoré prípravky po opaľovaní obsahujú i také látky, vďaka ktorým pokožka rýchlejšie zhnedne a vy sa dočkáte svojho vysnívaného bronzu o čosi skôr.
Výbornú službu urobia aj klasické telové mlieka alebo telové krémy, ak sú ľahko a dobre roztierateľné. Takáto starostlivosť po opaľovaní je prospešná, pretože aj tieto produkty väčšinou obsahujú vyššie spomínané látky. Dávajte však pozor, aby neboli príliš aromatizované a farbené umelými farbivami. Spálená pokožka je ako špongia. Príjme toho veľa, chémiu nevynímajúc. A tú naozaj v tomto stave nepotrebujete. Pamätajte si, že akékoľvek spálenie pokožky zvyšuje riziko vzniku závažnejších ochorení, medzi ktoré patrí aj rakovina kože. Opaľujte sa preto vždy s opaľovacím krémom min. s SPF 30 a počas dňa ho nanášajte opakovane každé dve hodiny. Nezabudnite dodržiavať dôsledný pitný režim. Ušetríte si tak veľa trápenia s červenou, pálivou a svrbiacou pokožkou.