Veronika Janoušková | 19 júla, 2021 |
Pre milióny žien na celom svete nie je samoopaľovanie žiadna veda. Je to stále najrýchlejší (a najbezpečnejší) spôsob, ako získať vytúžený bronz. Napriek tomu mnohí ľudia radšej ostanú bieli, než by riskovali posmech. Ten ale vôbec nemusí byť, ak sa vyhnete týmto najčastejším chybám.
Už na prvý pohľad falošné opálenie tela by sa dalo prirovnať k lacnej parochni či neprirodzene vyzerajúcim umelým mihalniciam. Koberec na hlave, pol metrové trsy a ani fejkový bronz nikoho neohúri. Maximálne rozosmeje. Preto je lepšie nakupovať s rozumom a zadovážiť si taký produkt, ktorý vám hanbu nespraví. Niektoré samoopaľovacie produkty svojim používateľom vďačne poskytnú celý týždeň dokonalého bronzu. Iné ale nechajú telo fľakaté, pruhované alebo oranžové, pretože ich zákazníci používajú nesprávnym spôsobom. Aby ste sa mohli vyhnúť potenciálnym katastrofám s umelým opálením, spísala som pre vás zopár tipov a rád, ako samoopaľovanie nepokaziť.
Výber správnej značky produktu je najdôležitejším prvým krokom. Vždy skôr odporúčam renomovanú značku, ktorá sa od začiatku svojej kariéry špecializuje na samoopaľovanie, než na nováčika, ktorý iba rozširuje svoj sortiment. Pri pohľade na ingrediencie totiž zistíte, že väčšina samoopaľovacích prípravkov má takmer rovnaké účinné zložky. Ale o tom, či bude mať vaša pokožka farbu espressa, karamelu, čokolády, alebo pomaranča, rozhoduje ich koncentrácia. Receptúru preto najlepšie odhadne profesionál a ten vám tiež na obale prezradí, aké intenzívne bude vaše opálenie.
Vyberiete si ho pohodlne podľa textúry, typu svojej pleti, odtieňa pokožky i želaného efektu. Docieliť môžete jemný bronz, tmavé opálenie. Trh s bronzom pozná i produkt odolný voči potu. Takáto samoopaľovacia kozmetika je vhodná pre tých, ktorí športujú alebo sa nadmerne potia.Na Slovensku máme jedno pekné príslovie, ktoré hovorí: „Dočkaj času ako hus klasu!” a odrádza od netrpezlivosti. Samoopaľovanie nie je záležitosťou na jednu hodinu. Ani na dve. Väčšina samoopaľovacích krémov, sprejov a pien sa na pokožke vyvíja štyri až osem hodín. Výrobcovia odporúčajú sa počas celej doby pôsobenia vyhýbať vode, poteniu aj otieraniu partií tela.
Navrhujem preto urobiť si z tejto činnosti taký malý oddychový rituál. Než sa do opaľovania pustíte, doprajte si očistný kúpeľ. Trebárs aj vo vani plnej voňavej peny. Potom si vyberte miesto, kde nie je príliš vlhko, teplo a ani zima. A nachystajte si tiež nejaký časopis, knižku, či film, ktorým neskôr počas pôsobenia prípravku zaženiete nudu.Holenie a depilácia tela síce pomáha k hladkej pokožke a pocitu zvodnosti, ale tiež napomáha rýchlejšiemu miznutiu bronzu. Ohoľte sa radšej ešte pred samoopaľovaním. Epiláciu či depiláciu si naplánujte aspoň 48 hodín pred nanesením samoopaľovacieho produktu. Vyhnete sa podráždeniu pokožky.
Počas toho, ako čítate túto vetu, vaše telo obnovilo okolo 50-tisíc buniek. Časť buniek bola kožných. Pred použitím samoopaľovacieho prostriedku je výsostne dôležité pokožku zbaviť odumretých kožných buniek. To umožní pokožke rovnomerne absorbovať samoopaľovacie produkty, pri ktorých postupnom miznutí bude tiež rovnomerne blednúť. Pri exfoliácii sa extra zamerajte na kolená, lakte, členky a chodidlá, kde býva pokožka hrubšia, suchšia a kde sa takmer vždy vstrebe najväčšie množstvo prípravku. Určite ich nechcete fľakaté.
Pre rovnomerné samoopaľovanie je dôležité, aby bola pokožka dobre hydratovaná. Len dobre zvlhčená pokožka nepoberie priveľa prípravku a neostane tmavšia než zvyšok tela. Ak ste sa predtým okúpali, problém je vyriešený. V opačnom prípade naneste aspoň trošku hydratačnej pleťovej vody, ľahkého krému alebo telového mlieka. Ideálne nič prehnane mastné, aby ste tým neovplyvnili pôsobenie účinných látok.
Najväčšou chybou, ktorú ľudia robia, je nesprávne nanášanie. Veľa produktov poskytuje perfektné a rovnomerné pokrytie, pretože obsahujú buď vodiacu farbu, alebo majú nejaký efekt. Vďaka tomu presne vidíte, kam ste produkt natreli a ktoré miesto ste vynechali. Výhodou je tiež používanie aplikačnej rukavice.
Vďaka rukavici sa vyhnete nadmernému vtieraniu prípravku do pokožky (ktoré takmer vždy vedie k fľakom) a tiež zafarbeným dlaniam.Existuje niekoľko možností pre samoopaľovanie tváre. Niektoré produkty možno použiť na celé telo, vrátane tváre. Kto ale trpí problémovou pleťou, mal by si radšej zvoliť opaľovací prípravok špeciálne určený na tvár. Aby opálenie pôsobilo prirodzene a aby tvár už na pohľad patrila k telu, vyvarujte sa nanášaniu samoopaľovacieho krému v jednej jednoliatej vrstve ako na telo. Tvár sa predsa ani na pláži neopáli rovnomerne. Slnko ju vytónuje tak, že niektoré miesta ostanú tmavšie. A presne to sa snažíme docieliť aj kozmetikou na kontúrovanie, keď sa líčime.Ľudia s mastnou a citlivou pleťou môžu využiť napríklad sérum St. Tropez na báze vody. A kto má problém s pigmentovými škvrnami (ako ja), tomu odporúčam kvapky Collistar, ktoré vyrovnajú farebné rozdiely.
Samoopaľovací produkt na tvár aplikujte na čistú pokožku jemnými vtieravými a krúživými pohybmi. Radím postupovať ako pri masáži tváre. Začať vystupujúcimi časťami (brada, nos, líčka, čelo) a rozotierať produkt do strán. Neponáhľajte sa pri tom a nevynechajte jedinú časť.Či už chcete získať bronz na nejakú špeciálnu udalosť, alebo sa len snažíte držať krok s trendom „takáto bronzová som sa narodila” po celé leto, existujú perfektné finty na vylepšenie vzhľadu.Ak si budete dávať top alebo šaty bez ramienok, nastriekajte sa voňavým telovým sprejom. Ak si kúpite sprej s trblietkami a doprajete ho najmä kľúčnym kostiam i ramenám. Taktiež vám vrelo odporúčam rozjasňovač (highlighter). Ten naneste na lícne kosti, do dekoltu, pod obočie a malú bodku spravte nad hornú peru pre optické zväčšenie pier. Samoopaľovanie si tak bleskovo zamilujete, pretože váš novozískaný bronz bude prirodzený a žiarivý ako letné slnko.