Veronika Janoušková | 22 septembra, 2021 |
Nájsť pre starostlivosť o pleť tie správne aktívne látky a vhodne ich kombinovať je rovnako umenie, ako aj veda. Ktoré z nich sa vzájomne podporujú a na čo si dať naopak pozor? Toto všetko a ešte viac sa dozviete v dnešnom prehľade úžasných ingrediencií i produktov, ktoré vám ich doprajú v hojnej dávke.
Niekedy by sa nám pri čítaní informácií z obalov kozmetiky hodila vysoká škola zameraná na chémiu a farmakológiu. Aktívne látky a aj tie pomocné majú pomerne komplikované názvy, každá z nich funguje inak a navyše ich výrobcovia veľmi často uvádzajú miniatúrnym písmom. Zaostrenie zraku na tento zoznam sa však môže v každom prípade vyplatiť. Najmä keď viete, aké aktívne látky máte hľadať, pod akými menami sa vyskytujú a z akých produktov zostaviť svoju starostlivosť o pleť.Môj tip: Ak sa vám nechce študovať zloženie kozmetiky, prepracovaný systém starostlivosti ponúka značka Revox, Revolution Skincare a Q+A. Ku každému produktu a pre každý typ pleti nájdete konkrétne odporúčania.
Ktoré aktívne látky zaženú smäd vašej pokožky? Starostlivosť o pleť už má dávno svojho favorita, ktorým je nie prekvapivo kyselina hyalurónová (HYALURONIC ACID). Predstavte si ju ako miniatúrnu špongiu, ktorá vstúpi do pokožky a zadrží až 1000-násobok svojej hmotnosti. Tu ale záleží najmä na veľkosti častíc. Technicky vzaté, molekula tejto kyseliny sa v kozmetike vyskytuje v rozličných veľkostiach a práve tie určujú hĺbku prieniku do pokožky.Primárnou funkciou kyseliny s väčšou molekulou je upokojenie vyšších vrstiev pokožky a vytvorenie ochrannej hydratačnej bariéry. Menšie molekuly prenikajú hlbšie, nesú vlhkosť kozmetického prípravku so sebou a zároveň ju priťahujú z externých zdrojov (z atmosféry, pitného režimu, a pod.). Tým zväčšujú svoj objem a vyrovnávajú povrchový reliéf pokožky – jemné linky i vrásky.
Kyselina hyalurónová patrí medzi najtolerantnejšie aktívne látky v kozmetike a z prípadných kombinácií netreba mať obavu. V suchšom období môže kyselina hyalurónová naraziť na jediný problém – nedostatočný zdroj vlhkosti.Vhodným doplnkom tejto kyseliny je voda. Prijímaná v potrave, v nápojoch alebo externe. Zjednodušene, nanesenie séra na jemne vlhkú pokožku vám pomôže udržať vlhkosť vo všetkých jej vrstvách. Aj tej najvrchnejšej. Za ďalší výborný zdroj vlhkosti môžeme považovať aloe vera a obyčajnú uhorku. Extrakty (i potraviny a nápoje) z týchto zázrakov prírody oživia pleť, vrátia jej žiarivosť a príjemne ju ochladia.Obzvlášť dobre si kyselina hyalurónová rozumie s AHA kyselinami. Zbavujú pokožku vrstvy odumretých buniek a pomáhajú pripraviť cestu pre všetku hydratáciu, ktorú ona so sebou prinesie. Výbornú kombináciu tvorí aj s niacínamidom, glycerínom, fruktózou, xilitolom a inými látkami zadržiavajúcimi vlhkosť.
Odporúčané produkty: denný krém L´Oréal Paris Hyaluron Specialist, pleťové sérum Revox Just Hyaluronic Acid 5 %, ampulky Alcina Hyaluron 2.0 + Vitamin C, denný krém Dermacol 3D Hyaluron Therapy, pleťové sérum Q+A Hyaluronic Acid
Medzi najčastejšie používané AHA kyseliny v kozmetike patrí kyselina glykolová (GLYCOLID ACID), mliečna (LACTIC ACID), jablčná (MALIC ACID), citrónová (CITRIC ACIT) a vínna (TARTARIC ACID). AHA kyseliny (celým názvom alfa-hydroxy kyseliny) sa nachádzajú hlavne v ovocí (špeciálne v citrusovom), ale nájdete ich aj v zelenine, mlieku, pive a víne. Tieto významné a poslednú dobu vyhľadávané aktívne látky sú pre svoj vplyv na hrúbku zrohovatenej vrstvy buniek kľúčom k žiarivej pokožke bez nedokonalostí. Fungujú ako „chemický peeling” a podporujú tvorbu kolagénu.
Kyselina glykolová, jedna z najvýznamnejších AHA kyselín, pomáha ľuďom na celom svete v boji proti akné a pigmentovým škvrnám. Zvlášť efektívne spolupracuje s ďalšími AHA hyselinami, alebo BHA kyselinami, napríklad kyselinou salicylovou. Výhodné je tiež jej spojenie so spomínanou kyselinou hyalurónovou, ktorá prináša vlhkosť a zároveň mierni dráždivý dopad peelingu na pleť.Ale pozor, AHA kyseliny majú od prírody nízke pH a ak prídu do styku so zásadou, ich účinnosť poklesne. Častý problém? Nedôsledné spláchnutie produktu na čistenie pleti a paradoxne i voda z vodovodného kohútika. Ak vám z kohútika vyteká tvrdá a chlórovaná voda, poutierať pleť tampónikom navlhčeným napríklad ružovou vodou pred peelingom určite stojí za námahu.Tiež sa veľmi neodporúča miešať AHA kyseliny s vitamínom C, ktorý je vo svojej podstate tiež kyselinou a nie každý typ pleti toto duo znesie. Ak veľmi túžite vidieť efekt oboch ingrediencií, aplikujte ich oddelene. Vitamín C ráno, chemický peeling večer.Pozor, nikdy nekombinujte prípravky s obsahom AHA kyselín a retinolu! Sú to silné aktívne látky a ich vrstvenie môže spôsobiť podráždenie pleti i začervenanie.
Odporúčané produkty: peeling Revolution Skincare Glycolic Acid, exfoliačný gél Q+A Apple AHA Exfoliating Gel, intenzívny peeling Revolution Skincare Skincare 30% AHA + BHA, peeling Revox Just AHA ACIDS 30%, pleťové tonikum REN Clean Skincare Radiance Ready Steady Glow, pleťové tonikum Alcina Skin Manager AHA Effekt Tonic
Okrem spevnenia pokožky a zlepšenia textúry toho retinol (RETINOL) – vitamín A – zvláda veľa. Vyrovnáva tón pleti, zlepšuje vzhľad pórov a dokonca lieči akné. Nech už si vezmete akúkoľvek jeho podobu (napr. retinylpalmitát, retinaldehyd), tieto aktívne látky sľubujú výrazné zlepšenie celkovej štruktúry pleti. Buďte však opatrní a pre istotu začnite svoj nový produkt používať najskôr len obdeň, aby si naň pokožka mala čas zvyknúť. A radšej sa vyhýbajte slniečku, pretože retinol neznáša UV-žiarenie.
Spárovanie retinolu s kyselinou hyalurónovou bolo a bude vždy dobrý nápad. Kyselina predchádza podráždeniu a zároveň jeho účinok podporuje. Niektorí výrobcovia dopĺňajú svoje produkty aj olejom zo semien šípky (ROSEHIP SEEDS OIL), ktorý je okrem retinolu bohatý aj vitamín C a vitamín E vo vyváženom pomere. Alebo v kozmetike nepoužívajú čistý retinol, ale jeho zdroje (viď produkt značky Q+A vľavo).Vyhnite sa však používaniu viacerých produktov s obsahom retinolu naraz či s prípravkami obsahujúcim vitamín C, AHA alebo BHA kyseliny. Nikdy súčasne s retinolom neaplikujte prípravok obsahujúci benzyl peroxid využívaný v medicínskej liečbe akné.
Odporúčané produkty: pleťová maska Q+A Vitamin A.C.E Warming Gel Mask, pleťové tonikum Revox Just Retinol, nočné sérum v kapsuliach Elizabeth Arden Ceramide Retinol, výživné sérum Revolution Skincare Skincare 0,5% Retinol with Rosehip Seed Oil, sérum Revolution Skincare Retinol
Aké aktívne látky by ste mali pohľadať na štítku kozmetiky, aby ste sa uistili, že vaša pokožka viac nebude trpieť smädom ani hladovkou? Ak bola vaša pleť doteraz oslabená, ochabnutá alebo suchá, je viac ako pravdepodobné, že jej stavba nie je celistvá. Pomyselnými tehlami na omladenie pleti sú v tomto prípade peptidy – stavebné bloky bielkovín a najlepší priatelia kolagénu pre pevnú a regenerovanú pokožku bez vrások. K udržaniu blokov pokope ale potrebujeme i cement – konkrétne tuky zvané ceramidy. Ceramidy plnia bariérovú funkciu. Voľné radikály držia mimo buniek, zato živiny a vlhkosť vo vnútri. Najslávnejší rad s obsahom ceramidov (i peptidov) ponúka značka Elizabeth Arden pod názvom Ceramide.
Odporúčaná kozmetika s peptidmi: sérum Revolution Skincare Copper Peptide Serum, sérum Revox Just Peptides 10%, sérum Q+A Peptide
Peptidy môžu pomôcť obnoviť kolagén, najmä ak sa používajú v kombinácii s retinoidmi zlepšujúcimi textúru pokožky, ako je už zmienený retinol. K zlepšeniu bariéry a tvorbe ceramidov hojne napomáha niacínamid a na optimálne zvlhčenie pokožky odporúčam hydratačný krém s vysokým obsahom glycerínu alebo kyseliny hyalurónovej.
V tomto článku som niekoľkokrát spomenula derivát vitamínu B3, niacínamid (NIACINAMIDE). Je to vlastne jediný vitamín, ktorý si telo nedokáže samo vyprodukovať. Ak trpíte pigmentovými škvrnami, začervenaním, častými zápalmi, alebo vás trápia vrásky, zašednutý vzhľad, akné a zhoršená pružnosť či mastný lesk pleti, zaraďte tento multi-talent do svojej stravy i kozmetickej rutiny.Poslednou superhrdinkou, jednou z našich obľúbených prísad, je aj kyselina askorbová známa ako vitamín C (ASCORBIC ACID). Tento vitamín azda nemusím predstavovať. Všetci dobre vieme, že ho obsahujú najmä citrusy. Dobrým zdrojom sú i šípky, z ktorých si tak radi pripravujeme voňavý čaj. Superhrdina vitamín C bol však okrem pomáhaniu imunite poverený aj zastavovaním oxidačného stresu v bunkách a podporou tvorby kolagénu.
Starostlivosť o pleť je úžasná oblasť, pretože nové aktívne látky vedci objavujú prakticky každý deň a stále máme čo zaujímavé skúšať. V tomto článku som vám však zrhnula len tie, ktoré sa osvedčili najviac, aby ste vedeli, na čo sa zamerať pri nákupe nových produktov. Zaujali vás niektoré z nich?