admin | 13 júla, 2022 |
Bronzová, hladká a zjednotená pokožka – to je pre mnoho ľudí stále dobrým dôvodom, prečo chodia na dovolenku do bližších, ale i exotickejších prímorských destinácií. Dovolenka pri mori, to je totiž väčšinou záruka krásneho opálenia. Mnoho týchto dovolenkárov však dodnes netuší ako svoju pokožku pre slnkom chrániť. A mnoho ľudí sa tiež domnieva, že napríklad u nás na Slovensku sa nespálite, pretože tunajšie slnko nie je dostatočne silné. Opak je ale pravdou. Čo všetko by ste mali vedieť o vašom SPF?Hneď na začiatok by sme si mali ujasniť, že žiadne bezpečné opaľovanie v skutočnosti neexistuje. Hnednutie pokožky je stále len obrannou reakciou kožných buniek, ktoré ako odpoveď na slnečné žiarenie produkujú viac pigmentu melanínu zodpovedného za tmavnutie pokožky. Opaľovacia kozmetika však zásadne určuje, koľko slnečného žiarenia prenikne k vašej pokožke. Poďme si opaľovacie prípravky predstaviť dôkladnejšie.
Opaľovaciu kozmetiku obvykle vyberáme podľa značky, textúry a predovšetkým podľa magickej skratky SPF. Možno podvedome tušíte, že čím vyššia hodnota SPF, tým lepšia ochrana, ale je to tak naozaj? SPF je skratka anglického spojenia „sun protection factor“, v preklade teda niečo ako faktor slnečnej ochrany. A jeho číslo skutočne udáva, ako dobre chráni pred žiarením nazývaným UVB. Čím vyššia hodnota SPF, tým viac UVB žiarenia dokáže váš opaľovací krém zachytiť a tým mu zabrániť páchať neplechu vo vašej pokožke.Najvyšší faktor, ktorý u nás zoženiete je SPF 50. Ten zablokuje asi 98% UVB žiarenia, k vašej pokožke tak preniknú len 2%. SPF 30 blokuje 97%, SPF 20 95%, SPF 15 93% a SPF 10 90%. Nižšie čísla už nemajú zmysel. Každý dobrý dermatológ vám odporučí minimálne SPF 30. Ale dosť bolo čísel. Pozornosť by ste mali venovať aj ďalšiemu anglickému spojeniu a to broad-spectrum.
Teraz už vieme, že SPF chráni pred UVB žiarením, pokožku ale môže poškodiť aj druhý typ slnečného žiarenia – strašiak menom UVA. Kým UVB žiarenie pôsobí len vo vonkajších vrstvách pokožky, kde spôsobuje spálenie a môže viesť i k riziku vzniku rakoviny kože, UVA dokáže preniknúť omnoho hlbšie do pokožky. Tam môže narušiť bunečnú DNA, podieľa sa na rýchlejšom starnutí pokožky, vzniku vrások aj pigmentových škvŕn a má tiež do činenia so zvýšeným rizikom rakoviny. UVA sa využíva aj v soláriách, práve tento typ žiarenia totiž spôsobuje zhnednutie pokožky.A označenie broad-spectrum na vašom opaľovacom mlieku, kréme či spreji naznačuje, že daný prípravok dokáže chrániť pokožku pred oboma typmi UV žiarenia. Ak nenájdete broad-spectrum, výrobca môže uvádzať aj konkrétnu informáciu, že produkt chráni pred UVB aj UVA.Prečo mám aplikovať SPF faktor skôr, než idem von?Váš opaľovací krém alebo iný typ prípravku obvykle potrebuje pár desiatok minút na to, aby sa dokázal dostatočne vstrebať do pokožky. Nanášajte preto opaľovaciu kozmetiku asi s 20minútovým predstihom, než vyjdete na slnko. Potom máte záruku, že vás SPF faktor funguje správne.
Viac než si myslíte. Väčšina ľudí, ktorí používajú SPF faktor, sa často odbaví malým množstvom opaľovacej kozmetiky a tá potom nefunguje tak efektívne, ako by mala. Dospelý človek obvykle potrebuje okolo 35 ml. Pre lepšiu predstavu, je to asi jedna čajová lyžička na každú ruku, jedna na tvár a ďalšia na krk a dekolt. Celá polievková lyžica potom na každú nohu, brucho a chrbát.
Filter postupom času slabne vplyvom slnečného žiarenia, jedna jediná aplikácia denne teda ani zďaleka nestačí. Odporúčame nanášať opaľovací krém minimálne každé 2 hodiny a ak sa medzitým kúpete, utierate alebo sa viacej potíte, natierajte sa častejšie.Viete teraz všetko, čo potrebujete? Potom neostáva iné ako zbaliť plážovú tašku, zaobstarať si kvalitný opaľovací krém s dostatočným SPF a vyraziť v ústrety tohtoročnému letu.Ďalšie tipy a triky pre bezpečné opaľovanie hľadajte tiež v Encyklopédii krásy na Elnino.sk!