Mária | 18 apríla, 2024 | niacinamid
Ak existuje jedna zázračná zložka, ktorá sa stala kľúčovým hráčom vo svete kozmetiky, je to niacinamid. Táto zlúčenina vitamínu B3 je dnes jednou z najobľúbenejších a najviac skúmaných ingrediencií v kozmetickom priemysle. Ale ako to vlastne začalo?
Niacinamid, tiež známy ako nikotinamid alebo vitamín B3, bol objavený v 20. storočí pri výskume vitamínov. Prvýkrát bol objavený ako súčasť kvasných buniek a potom bol ďalej študovaný, pretože vedecké štúdie začali poukazovať na jeho široké spektrum účinkov na ľudskú pokožku. Výskumníci zistili, že má schopnosť zlepšiť textúru pleti, zvýšiť hydratáciu, redukovať vzhľad jemných línií a vrások a dokonca aj zmierniť začervenanie a pigmentové škvrny.
Táto látka sa v prírode vyskytuje v rôznych potravinách, ako sú mäso, ryby, mliečne výrobky a obilniny. Aj keď môže byť extrahovaný z prírodných zdrojov, väčšina niacinamidu v kozmetických výrobkoch je vyrábaná synteticky v laboratóriách. Syntetická verzia je úplne identická so svojou prírodnou formou a má rovnako efektívne účinky na pokožku.
Najväčší prelom v používaní niacinamidu v kozmetike nastal, keď sa objavili štúdie, ktoré potvrdili jeho účinnosť pri liečbe akné. Pochopiteľne, táto zložka sa rýchlo stala favoritom odborníkov z radov dermatológov ako aj bežných spotrebiteľov, ktorý bojovali s týmto nepríjemným kožným problémom. Tým sa však výpočet jeho pozitívnych efektov na ľudskú pokožku vôbec nekončí.
Všetky jeho skvelé vlastnosti nás privádzajú k otázke: Čo robí niacinamid tak účinným? Dokáže zlepšiť stav pleti vďaka jeho schopnosti regulovať produkciu kožného oleja, posilňovať kožnú bariéru a pôsobiť ako antioxidant, čo znamená, že bojuje proti voľným radikálom a chráni pokožku pred poškodením spôsobeným UV žiarením a environmentálnymi agresormi.
V kozmetických produktoch sa niacinamid často nachádza vo forme sér, krémov, toník, ale aj v pleťových vodách, maskách, telovej kozmetike a dokonca niektorých produktoch dekoratívnej kozmetiky ako napríklad make-up. Jeho univerzálna povaha umožňuje jeho kombináciu s rôznymi inými zložkami, ako sú napríklad kyselina hyalurónová na maximálnu hydratáciu, vitamín C pre jasnejšiu pleť alebo retinol na boj proti vráskam.
Avšak, existujú aj niektoré zložky, s ktorými by sa rozhodne nemal kombinovať. Napríklad, je vhodné vyhnúť sa mu v čase, ked používate kyseliny AHA alebo BHA, pretože toto spojenie môže spôsobiť podráždenie pokožky. Tiež sa neodporúča kombinovať niacinamid s vitamínom C v rovnakom produkte, keďže môžu vzájomne zničiť účinnosť.
Niacinamid je teda viac než len jednoduchou zložkou v kozmetických výrobkoch. Je to kľúčový hráč, ktorý pomáha zlepšovať stav pleti a poskytuje mnoho ďalších výhod. Pretože je to taká univerzálna zložka, je vhodná na všetky typy pleti a môže byť skvelým doplnkom do každej kozmetickej rutiny.
Rovnako ako väčšina látok prospešných pre pokožku, niacinamid môže mať blahodárne účinky aj na vlasy. Dokáže pomôcť udržiavať vlasy hydratované a zlepšiť ich textúru a niektoré štúdie naznačujú, že dokonca môže podporiť ich rast. Posilňuje totiž vlasové vlákna a zvyšuje ich odolnosť voči poškodeniu. Dobrou voľbou je aj pre ľudí so suchou, podráždenou pokožkou hlavy, pretože zmierňuje začervenanie a svrbenie.