Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 23.6.2016 v Dámske vône, Pánske vône, Poradňa, Vône, Zaujímavosti | Bez komentárov

Citrusové parfumy – aromatické i sladké

Citrusové parfumy – aromatické i sladké

Citrusové parfumy – vône vyrábané najmä z extraktov z citrusového ovocia – sú staré tisícky rokov. Siahame po nich väčšinou v lete, keď nám sladké vône začínajú vadiť a pripadať lepkavo.

Prvé citrusové parfumy sú oveľa staršie, než by ste si mohli myslieť. Už starí Sumeri žijúci 3500 rokov pred našim letopočtom poznali čaro citrusových tónov. V druhej časti seriálu o histórii parfumov ste mohli čítať, že ich najobľúbenejším citrusovým plodom bol bergamot, ktorý kombinovali so živicami (napríklad myrhou), drevom a kvetinami. Aj keď sa  tých dávnych časoch parfumy používali ako kadidlá, ich vône by Vám boli povedomé i dnes a verím, že mnohé by boli určite kategorizované ako unisex.

Tradičná voňavka „Uhorská voda“ alebo tiež „Voda uhorskej kráľovnej“ vznikla až v druhej polovici 14. storočia a je pokladaná za prvý európsky parfum na alkoholovom základe. Pôvodne vraj obsahovala iba rozmarín a tymián, neskoršie verzie aj citrón, levanduľu, mätu, šalviu a majoránku. V roku 1709 potom taliansky parfumér Farina namiešal vôňu, ktorú nazval Eau de Colognekolínska voda (EdC). Obsahovala citrusy (napr. citrón, pomaranč, bergamot) a bylinky (levanduľa, rozmarín, tymián) spolu s jazmínom a tabakom, a stala sa natoľko slávnou, že sa dnes osviežujúcim ľahkým parfumom s citrusmi a aromatickými zložkami hovorí jednoducho „kolínska“.

Citrusové parfumy a ich rodiny

Pri výbere tej správnej citrusovej vône na leto či celoročné nosenie je dôležité poznať svoju pokožku. Každý totiž zareaguje s Vašou chémiou inak. Ja som zistila, že potrebujem buď parfumovaný olej, alebo citrusovú vôňu so sladkým či drevitým základom. Tie aromatické mi nesedia, snáď okrem niché vône Tom Ford Neroli Portofino (článok Unisex parfumy…). To je kvalita, ktorá dlho vydrží, je sladšia a sadne väčšine. Aby ste nemuseli ovoniavať stovky vôní a aby sa Vám lepšie hľadalo, pomôžu Vám skupiny.

Medzi najkrajšie citrusové parfumy s bylinkami patrí Neroli Portofino

Medzi najkrajšie citrusové parfumy s bylinkami a kvetinami patrí Neroli Portofino

Čisto citrusové parfumy

Vône, ktoré by obsahovali len citrusy, sú zriedkavé. Molekuly citrónových esencií majú totiž nízku hmotnosť a sú teda veľmi prchavé. Preto sa k nim pridávajú aspoň bylinky, koreniny alebo ľahké drevá. Ale nájsť citrusy v prevahe zasa nie je misia nemožná.

Z odporúčaných vôní určite vyberám pánsku toaletnú vodu L´Occitane Eau de Cedrat predstavenú v článku Nové farby a nové vône…, kde bergamot perfektne zafixovalo cédrové drevo. Ako unisex alebo vôňu pre dámy navrhujem skvelý citrusový parfum Guerlain Aqua Allegoria Nerolia Bianca, kde boli rafinovane využité kvety citrusových stromov, ktoré majú výrazne ovocný akcent a výborne predĺžili trvácnosť vône. Viac o nej si prečítate v článku Guerlain a Calvin Klein a ich živá voda. Pekná je tiež pánska vôňa Burberry Weekend for Men a dámska Mexx Women EdT.

Gurmánske citrusové

Pre ľudí, ako som ja, ponúkajú parfuméri gurmánske riešenie. Táto parfumová rodinka zahŕňa citrusové parfumy vylepšené nejakými dobrotami a hlavnú úlohu majú samozrejme tie sladšie citrusové plody ako napríklad pomaranč a limetka. Okrem citrusov v nich nájdete aj vanilku, karamel, sladké likéry, ale tiež netypické koreniny a kvietky s vyslovene sladkou vôňou. Na tomto mieste som Vám v jednom z článkov predstavila len jednu takú vôňu – Beyonce Pulse.

Gurmánsky parfum s citrusmi Beyonce Pulse

Gurmánsky parfum s citrusmi Beyonce Pulse

Páčiť sa Vám môže tiež detsky nevinná vôňa Burberry Baby Touch  s vanilkou a mliekom alebo exkluzívna a originálna, unisex, niché vôňa Farmacia SS. Annunziata Nero so sladkým drievkom a kôprom. Ak budete chcieť, niekedy Vám ich predstavím.

Citrusové aromatické

V tejto poslednej skupine je reprezentantov našťastie dosť. Je to práve tá zmienená skupina, kde sa pre ustálenie vône k citrusom pridávajú aromatické bylinky (levanduľa, bazalka, mäta, rozmarín, rasca) a aromatické drevá. Tak si pripomeňme tie najnovšie a najlepšie citrusové parfumy s bylinkami z mojich článkov.

ako Givenchy Gentlemen Only Parisian Break (článok Nové farby…), Tommy Hilfiger Tommy Citrus Brights a Tommy Hilfiger Tommy Girl Citrus Brights (článok Svieže vône…), alebo aj čajová Teazzurra od Guerlain a z tých nepopísaných svieža vôňa Green Tea Bamboo od Elizabeth Arden (viď titulný obrázok).

Boli časy, keď citrusové parfumy v podobe kolínskych alebo toaletných vôd patrili jedine pánom. Ako vidíte, dnes to už tak nie je. Vône s obsahom citrusov sú naozaj pre každého. Rovnako s unisex vôňami pokračujeme v stopách predkov a tešíme sa nekonečnej sviežosti. No kto by o citrusoch napriek všetkému nechcel ani počuť, možno sa mu zídu iné tipy na letné vône.

Vlastníte aj Vy nejakú vôňu s citrusmi? Ktorú máte najradšej?

[Total: 2    Average: 2/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This