Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 26.5.2015 v Dámske vône, Vône | Bez komentárov

Davidoff a Bvlgari v letnom súboji

Davidoff a Bvlgari v letnom súboji

Davidoff Cool Water Sensual Essence a Bvlgari Omnia Indian Garnet sú skvelé vône na letnú sezónu. Ja ich však využijem ako príklady, na ktorých ukážem, že aj tieto vône majú svoju druhú tvár.

Davidoff alebo Bvlgari?

Hodnotenie vôní je čisto individuálna záležitosť. Ja osobne poznám veľa ľudí, ktorí sú schopní vybrať si vôňu naslepo a vždy kúpia dobre. A potom sú aj takí, ktorí si ju vytipujú podľa zložiek a aj tak im vôňa nesadne. Kde robia chybu?

Existujú rôzne parfumy, no väčšina z nich sa skladá z tzv. voňavej pyramídy, ktorá naznačuje, aký priebeh bude mať  odparovanie vône z povrchu pokožky. Tak ako zákusok má rôzne korpusy, náplne a polevy, rovnako i parfumy sú zložitým systémom, kde sa jednotlivé vrstvy vzájomne dopĺňajú. Jedna vrstva sa nám bude páčiť viac, tá druhá menej, no vždy je vlastnosť, ktorá celej kompozícii dominuje a ktorá ovplyvní výsledný dojem. A nemenej dôležité je obdobie, kedy vôňu nosíme a teplota našej pokožky.

Dnes si túto záhadu, prečo je to tak, vysvetlíme na konkrétnych príkladoch. Do duelu sme postavili dve letné vône, ktoré by ani nemohli byť odlišnejšie. Čo majú spoločné? Určite to, že sa nosia v lete a že sú sladké a aromatické. Buď každá inak, alebo obe rovnako. Všetko totiž záleží od toho, kto a kedy ich nosí.

Bvlgari Omnia Indian Garnet

Parfum Omnia už podľa názvu a zaujímavého farebného prevedenia sľubuje niečo ušľachtilé, tajomné až mystické. Indiu netreba nikomu predstavovať. Ročne tu vznikne viac ako 900 filmov, všetky sú o sladkej láske, mystérii hlbokého pohľadu doslova až do duše cez výrazne nalíčené oči. Človek by čakal v kompozícii parfumu Omnia Indian Garnet vanilku, legendárny jazmín a pačuli, ale Alberto Morillas mal iný názor. Atmosféru Indie zachytil netradične cez aromatickú sicílsku mandarínku, pomaranč a značka k vôni nechala vyrobiť oranžovo-strieborný flakón. Oranžová farba v Indii symbolizuje snahu človeka odpútať sa od svojho rodu a vydať sa na duchovnú cestu, ktorá oslobodí dušu od povinnosti sa zakaždým zrodiť v novej osobe, aby odčinila hriechy z minulého života. Je to tiež symbol bohatstva a dobrej úrody.

Bvlgari Omnia Indian Garnet toaledná voda

Bvlgari Omnia Indian Garnet EdT

Vôňa sa na začiatku javí veľmi optimisticky a žiarivo, ale nie sviežo. V závoji zo šafránu nikdy nezískate plnú kyslosť a sviežosť citrusov, len ich silu. Šafrán je totiž sladký. Aj základ vône Omnia Indian Garnet  je sladký, orientálny a perfektne pasuje k otvoreniu vône. Jej úvod tak vďaka drevitým tónom a ambre v základe pripomína drevený nábytok, ktorý ste vyleštili prípravkom s citrusovou vôňou, alebo kuchyňu, v ktorej ste zapálili vonnú tyčinku. Je to veľmi výrazný, no príjemný štart. Komu bude vyhovovať? Celý citrusový úvod dobre sadne pokožke, ktorá nie je príliš prekrvená a teplá. Za týchto okolností budete vôňu citrusov cítiť o čosi dlhšie ako ostatní. Citrusové éterické oleje sú totiž pri vyšších teplotách prchavé, čo je tiež dôvod, prečo na niektorých ľuďoch vôbec nevydržia a iní sa ich nevedia nabažiť.

Až sa vôňa rozloží na pokožke, ambra z nej vytiahne ešte viac tepla. K nosu sa Vám dostane osmanthus s marhuľovým nádychom a prenikavá indická tuberóza. Tá nám vôňu aj v druhej fáze oslobodila od ťažkopádnosti. Celá kompozícia je tak šťavnatá, povznášajúca, no v štýle Orientu. Je ľahká, ale nie svieža. Sladká, ale nie omamná a vyčerpávajúca. Nezabudnuteľná, ale nie obťažujúca. Ak ju budete nosiť v lete, dostanete navrch Orient. V chladnejšom počasí viac vyniknú citrusy a ich horkosť. Vždy však vôňa pôsobí prívetivo, tajomne a nie je ani príliš komplikovaná. Milovníčky orientálno-kvetinových vôní si ju budú pochvaľovať. Je totiž iná ako tie ostatné a ako jedna z mála vôní sa dá nosiť v teplom počasí.

Toaletnú vodu Bvlgari Omnia Indian Garnet môžete zakúpiť na Elnino.sk v rôzne veľkých baleniach i v príjemnom sete.

Davidoff Cool Water Sensual Essence

Predlohou k flakónu Davidoff Cool Water Sensual Essence bola zlatistá pláž, ktorej zlatá žiara sa odráža od hladiny vody a sfarbila nám vodu v teplejších odtieňoch tyrkysovej. Piesok hreje, slniečko šteklí pokožku, z ktorej sa odparuje slaná morská voda. Táto vôňa má teda dve stránky. Tou dominantnejšou stránkou je jej teplo a sladkosť, čo podporila vanilka a exotické kvety. Aby sa vôňa Davidoff dala nosiť v lete, čo je aj jej cieľové obdobie, pižmo s drevitými tónmi nám musí z času na čas vytiahnuť sviežu stránku vône a ovocné tóny z úvodu. Tieto tóny však rýchlo ustúpia a odovzdajú nadvládu sladkým zložkám. Nie sú podstatné. Ak by boli, parfumér by ich nebol zaradil do úvodu vône, ale do srdca.

Davidoff Cool Water Sensual Essence parfumovaná voda

Davidoff Cool Water Sensual Essence EdP

V srdci vône Davidoff Cool Water Sensual Essence nájdeme kvet frangipani a omamnú orchideu s jemne púdrovým záverom, ktoré udávajú vôni jej sladký a kvetinový smer. Sú to ingrediencie, ktoré vnímame ako zmyselné, omamné, povznášajúce a aj mierne exotické, ale sú to v prvom rade kvety, preto je vôňa Davidoff Cool Water Sensual Essence zaradená medzi kvetinovo-ovocné parfumy.

Rozdielnosť vnímania tejto Davidoff vône spočíva v základe s vanilkou. Sladká teda bude na každej dáme, ale na každej inak. Predstavte si vanilku. Ak ste s ňou niekedy pripravovali dezert, všimli ste si niekedy pri roztváraní struku a odoberaní dužiny, ako vanilka vonia? Zrejme sa Vám nepáčila až tak, ako keď ste ju zamiešali do pudingu alebo ňou nechali nasiaknuť cukor. Vanilka potrebuje na uvoľnenie vône teplo, alebo iné ingrediencie, ktoré pohltia jej hlavnú vonnú zložku – esenciu zvanú vanilín. Bez tepla vonia viac ako drevo alebo ambra, čiže by sa mohla podobať na základ vône Bvlgari. S teplom však naberá jej aróma úplne iný rozmer. Je teplejšia, sladšia, príťažlivejšia.

Niektoré dámy majú vždy teplé ruky. Patríte medzi ne? Potom ucítite vanilku už na začiatku a bude Vás sprevádzať po celý čas. V kombinácii so sviežim ovocím tak bude úvod vône pôsobiť ako sladký dezert a záver bude sladký kvetinový. Zimomrivé dámy pri teste zhodnotia vôňu ako sladkú a sviežu, no na slniečku, alebo v dobre vykúrenej miestnosti sa vôňa zmení. Pokiaľ chcete nechať vanilku vyniknúť, chladná kancelária asi nebude to správne miesto. Táto vôňa si žiada teplo, kde ju na Vás budú obdivovať. No ak naopak neznášate sladké vône, dámska vôňa Davidoff Cool Water Sensual Essence na Vás najkrajšie ukáže na jar a v chladnejšie letné rána.

Kliknite a dozviete sa, že vôňa Davidoff Cool Water Sensual Essence má nielen skvelú cenu, ale tiež skvelé ohlasy od zákazníčok Elnino.sk.

Na príklade týchto dvoch vôní od značky Davidoff a Bvlgari som Vám vysvetlila, prečo na nám vône javia tak odlišne a prečo sú niektoré parfumy určené na konkrétne obdobia. Ak nosíte správnu vôňu v správny čas, rozvinie sa vo svojej plnej kráse. Túto získanú vedomosť však teraz môžete využiť aj opačným spôsobom a vynosiť vône, ktoré Vám dodnes nevyužité stáli na poličke. Pokiaľ sa chcete o tieto informácie podeliť s priateľmi, neváhajte zdieľať tento článok. Je predsa škoda mať doma krásny parfum a nenosiť ho, nie?

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This