Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 4.6.2015 v A - C, D - I, Vône, Značky od A po Z | Bez komentárov

Niche značky – Váš sprievodca ich svetom (časť 1.)

Niche značky – Váš sprievodca ich svetom (časť 1.)

V tomto seriáli na pokračovanie Vás postupne prevediem svetom exkluzívnych značiek niche, ktorých vône nie sú dostupné v každej parfumérii, ale len vo vybraných. Ide o vysoko kvalitné vône niche.

Niche značky

V minulých článkoch som Vám predstavila niekoľkých výrobcov svetového mena, ktorí sa môžu pýšiť výsadou označovať svoje vône ako „niche“. Na tomto webe nájdete aj článok, ktorý pojednáva špeciálne o vôňach niche a ak Vás táto téma zaujíma, do pozornosti dávam tiež článok o značke Pengaligon’sčlánok o Histoires de Parfums.

Zhrňme si to len v krátkosti. Podobne ako je vo svete módy významný pojem „haute couture“, takú istú vážnosť má označenie „niche“. Niche značkou sa nemôže stať každá. Hlavnými výhodami vôní niche je ručná výroba, len tie najkvalitnejšie a najvzácnejšie ingrediencie a hlavne originalita. Nedá sa ale povedať, že by boli vyslovene snobské. Práve tie vyššie zmienené značky ponúkajú parfumy, ktoré kúpite v rozmedzí 30 – 60 EUR, čo je cena, ktorú zaplatíte aj za vôňu z mainstreamu (tovaru s vysokým obratom, ktorý sa vyrába podľa vkusu väčšiny). Na rozdiel od maistreamových vôní je však pri niche vôni podstatne menšia šanca, že by nimi voňal ktokoľvek z Vášho okolia. Len máloktorá parfuméria Vám môže takéto vône ponúknuť a Elnino.sk – najlepšia parfuméria tú česť má. S vôňou niche preto získavate možnosť vlastniť voňavý klenot, ktorý okrem Vás vlastní len veľmi málo ľudí.

V dnešnej prvej časti Vás zoznámim so značkami Amouage, Byredo a L’Artisan Parfumeur a poradím aj nejaké zaujímavé vône pre Vás.

Amouage

Niche značka Amouage a jej vybrané kúsky na Elnino.sk

Niche značka Amouage a jej najlepšie výtvory pre silné osobnosti

Tento luxusný voňavý podnik bol založený v roku 1983 sultánom z Ománu. Arabi majú veľkú zásluhu na tom, že parfumy ako také nezanikli. Práve vďaka ich neustálym presunom z miesta na miesto načerpali vedomosti od mnohých národov a skĺbili ich v majstrovstvo. Sultán chcel preto obnoviť túto starú tradíciu a oprášiť zašlú slávu. Už od začiatku v dome Amouage pracovali s veľmi kvalitnými a vzácnymi ingredienciami. Ako som spomínala, to je vlastnosť všetkých niche vôní. No skutočný rozmach prišiel po roku 2006, kedy marketing zapracoval, vymyslel krásny dizajn pre flakóny, trošku rozšíril pôsobnosť a značka sa konečne dostala do povedomia na medzinárodnej úrovni. Našťastie. Snahou Amouage titže nie je vyrábať vône pre bežného človeka, ktorý hľadá presne to isté, čo všetci a prispôsobuje sa väčšine. Jej parfumy ocenia najmä scestovaní ľudia, ktorí sú pripravení vystúpiť z davu a vyskúšať niečo iné. Niečo špeciálne, vzrušujúce, byť osudovými, úspešnými. Sú totiž veľmi výrazné a svojské.

Presne v týchto ideáloch bola navrhnutá aj prvá vôňa Amouage, ktorá sa neskôr premenovala na Amouage Gold. Jej ideou je úspešný človek v odeve zo vzácnej látky, so zlatým prsteňom na ruke a vplyvom. Podľa mňa sa táto vôňa hodí silnej a vyzretej osobnosti so sebavedomím, ktoré Amouage Gold len vhodne doplní. Parfumy Amoage Fate (v preklade „osud“) majú stelesňovať princíp predurčenia. Udalosti, ktoré vesmír už dopredu určil a nejde ich zmeniť. Samozrejme, tým osudovým mužom/ženou s nimi budete Vy. Skvelé parfumy na večer alebo na chladnejšie obdobie. Absolútne neprehliadnuteľné. Vzácne drevo, kadidlo, myrha, šafrán a iné drahé korenie, aj také sú vône Amouage.

Byredo

Niche značka Byredo a jej najkrajšie parfumy na leto od Elnino.sk

Niche značka Byredo a jej najkrajšie parfumy na leto

Švédska značka Byredo má názov, ktorý je skratkou spojenia „by redolence“, čo by sa dalo voľne preložiť ako „s pomocou vône“. Jej zakladateľom je Ben Gorham, rodák zo Švédska, ktorý však istú dobu žil aj v Toronte a New Yorku, kde sa venoval umeniu a basketbalu. Až stretnutie s parfumérom Pierrom Wullfom dalo jeho životnej dráhe iný smer. Presvedčil ho, aby nechal všetko a radšej sa pustil do výroby parfumov. Vo svete módy a krásy bol Ben dobre už poznaný a mal nadštandardné vzťahy s redakciami časopisov ako Vougue, Elle, ktoré o jeho originálnom štýle neraz písali, ale o problematike výroby vôní nevedel absolútne nič. Za pomoci iných skúsených nosov (Olivia Giacobetti a Jerome Epinette) však tento bývalý športovec prerazil relatívne rýchlo. Pri tvorbe bolo veľkou výhodou jeho cestovanie. Keď človek veľa pochodí, má veľa zážitkov, ktoré môže pretaviť do vône. Niektoré parfumy sú inšpirované mestami, iné jeho životom všeobecne. Ďalšou vlastnosťou parfumov Byredo je ich jednoduchá kompozícia. Ben sa vyhýba príliš veľkým množstvám tónov. Hovorí, že radšej menej, ale poriadne prepracované až do najmenších detailov a kvalitné. Povesť o jeho parfumoch založených na zážitkoch sa rozniesla rýchlo a dnes sú niche vône Byredo vyhľadávaným tovarom.

Na leto vrelo odporúčam najmä vôňu Byredo Palermo inšpirovanú mestečkom na Sicílii a krásnu kvetinovú vôňu Byredo Flowerhead, v ktorej Ben zachytil romantickú atmosféru indickej svadby svojej sesternice. Bola to jeho osobná skúsenosť a myslím, že nám ju sprostredkoval fascinujúcim spôsobom. Ak máte radi Indiu a postoj tejto kultúry k láske a nevadia Vám vône silné ako city týchto ľudí, potom sa do vône Flowerhead určite zamilujete.

L’Artisan Parfumeur

Niche značka L´Artisan Parfumeur v ponuke Elnino.sk

Niche značka L´Artisan Parfumeur a jej odvážne vône

L’Artisan Parfumeur je francúzska značka niche parfumov a tento parfumérsky dom založilv roku 1976 Jean Laporte. Čomu parfuméri L’Artisan Parfumeur veria? Veria, že vôňa je forma umenia. Berú preto toto umenie aj s poéziou, humorom, štýlovou vynachádzavosťou a toto všetko spoja dohromady, aby vytvorili niečo, čo Vás bude oslňovať, fascinujúco dráždiť a šokovať. Áno, aj šokovanie majú v pláne, pretože oni chcú meniť. Podobne ako príroda má potrebu robiť všetko inak a vždy nejako narušiť to, na čo sa spoliehame, aj značka L’Artisan Parfumeur chce rúcať stereotypy a ani náhodou nepodlieha módnym trendom. Opäť čakajte len tie najkvalitnejšie ingrediencie, ktorých kompozície navrhli a ovplyvnili náhodné stretnutia, cestovanie po svete, spomienky (napr. zber byliniek, oberačka ovocia, detstvo). Nosy značky L’Artisan Parfumeur sú schopné pridať do parfumu ako nardovú myrhu (jednu z najdrahších ingrediencií na svete), tak aj netradičné ovocie alebo dokonca strelný prach!

Keď už som spomenula zber, milovníčky ovocia určite poteší jedna z najslávnejších vôní L`Artisan Parfumeur Mure et Musc. Pre dominantný tón šťavnatej černice ju možno budete túžiť vypiť (smiech). Pre mužov i dámy by som poradila vskutku jedinečnú unisex vôňu L´Artisan Parfumeur Amour Nocturne s mliečnym karamelom a už spomínanými tónmi strelného prachu. Vôňa je intímna a má evokovať výbušné vzplanutia a lásku bez obmedzenia.

Všetky ostatné značkové vône niche nájdete na stránkach e-shopu Elnino.sk. Kliknite a nájdite si Vašu srdcovú vôňu.

V ďalších častiach Vás zoznámim s vôňami Montale, Bond No. 9. Máte sa na čo tešiť. Poznáte alebo vlastníte nejakú niche vôňu?

[Total: 1    Average: 5/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This