Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 17.3.2015 v Dámske vône, Vône | Bez komentárov

Jar je vo vzduchu, vode a flakóne

Jar je vo vzduchu, vode a flakóne

Lotosový kvet by nemal chýbať v žiadnom parfume na jar. Už za dva mesiace začne vykukovať zo záhradných jazierok a bude kvitnúť až do leta. No my si ho môžeme vychutnať už teraz vďaka parfumom Donna Karan a Issey Miyake.

Lotos ako jar a zrodenie slnka

Lotosový kvet si ľudia často zamieňajú s leknom. Niet divu. Majú veľa spoločného, najmä svoju nevinnú krásu. Vyzerajú podobne, ich domovom sú jazierka, akurát kvitnú v inom období. Lotos začína kvitnúť v máji, zatiaľ čo na lekno si musíme počkať až na koniec júna. Obidva kvety voňajú jemne sladko a už na prvé ovoňanie viete, že ide o vodné rastliny.

Z mytologického hľadiska je však dôležitejší práve lotos. Je to národný kvet Indie, no nielen pre hinduizmus, ale aj pre zástancov budhistického náboženstva je tento kvet rovnocenný s Budhom. Lotos sa ako ústredná téma objavuje vo voňavých dielach japonskej značky Issey Miyake, ale jeho čistotou a energiou sa nechala zvábiť aj Donna Karan a iní návrhári.  Lotos dostal do vienka sviežosť vody, takmer vzdušnú ľahkosť a kde sa objaví on alebo lekno, tam si hneď môžeme byť istí, že bude parfum živý a vhodný na jar i  na leto. S vôňami, o ktorých bude dnešný článok, Vám jarná únava nehrozí.

Lotosový kvet v parfumoch od Elnino.sk

Lotosový kvet

Donna Karan a jej americká jar

Mesto New York, alebo Veľké jablko je mesto, ktoré nikdy nespí a už tobôž nie cez deň. Cez deň všade panuje trma-vrma. Všetci sa niekam ponáhľajú, v tepnách mesta pulzuje množstvo chodcov i vozidiel. Kde sa nahromadí veľká koncentrácia ľudí, tam sú silné vône vyslovene na obtiaž. Však si predstavte, že sa 10 – 15 ľudí natlačí do výťahu v nejakej administratívnej budove a každý z nich by voňal niečím výrazným. Kým by výťah došiel na osemdesiate poschodie, tak už od nejakého dvadsiateho by z neho na každom ďalšom poschodí vypadlo zopár priotrávených ľudí (smiech). Takže zrejme aj preto Donna Karan uprednostňuje vo svojej ponuke príjemné svieže vône ako je DKNY Energizing 2011.

DKNY Energizing 2011

Jar a vôňa DKNY DKNY Energizing 2011 EdP v e-shope Elnino.sk

DKNY DKNY Energizing 2011 EdP

Ako už napovedá vysoký a štíhly flakón v tvare hranola, ktorý až príliš nápadne pripomína mrakodrap, ide o mestskú vôňu na denné nosenie. Nemá žiadne vekové obmedzenia. Bude sa páčiť mladým devám, mamičkám i starším dámam, pretože nejde o vyslovene citrusovú „svieženku“, ale jedná sa o vôňu s kvetinovou eleganciou v srdci.

Vôňa DKNY Energizing 2011 začína citrusmi a budete ich v nej cítiť po celý čas. Úvod je možno trošku silný, pretože citrusy sa pomiešali s vodkou a pridal sa k nim fialkový list, ktorý dodáva vôni razantnosť a energickosť typickú skôr pre pánske a unisex vône. Tento dojem ešte viac podporuje drevitý základ s tónmi brezy, ktorá v sebe ukrýva viaceré elementy – dym, drevo, zem, vodu i sladkosť. Listová časť fialky ale nerobí vôňu sladkou, možno skôr ešte viac zelenou. Vo fialkovom liste ucítite jar a okrem tónov jarnej zelene aj vôňu ozónu. Aby ste si vedeli predstaviť, čo sa myslí pod pojmom „ozónová vôňa“, tak ozón je presne tým, čo robí dážď po búrke takým voňavým a prečo na nás vôňa pôsobí tak čisto a sviežo. Až sa však rozvonia srdce parfumu, v ktorom je narcis, lotosový kvet a orchidea, budete hneď vedieť, že máte dočinenia s kúskom pre dámy. Dajte jej šancu. DKNY Energizing 2011 je aj napriek sprievodným tónom, ktoré môžu odvrátiť pozornosť niekam inam, príjemná kvetinová vôňa a práve kvety ju robia takou jedinečnou.

Vôňu DKNY Energizing 2011 od Donny Karan zoženiete vo verzii 30, 50 a 100 ml už od *21,17 € na Elnino.sk, kliknite.

Issey Miyake – jar na východe v našich podmienkach

Japonský návrhár – Issey Miyake – v sebe nezaprie pôvod. Isteže, jeho vône sa snažia viac priblížiť našej kultúre. Vždy pridá nejaký element, ktorý pripomína jeho milovaný Paríž, v ktorom dlhé roky pôsobil. Aj názvy parfumov sú slovné hračky, ktoré sa výrazne podobajú na slová, ktoré viac poznáme v Európe. Napríklad vôňa L´Eau D´Issey (ktorá sa mimochodom stala jeho najslávnejšou vôňou a získala ocenenie The Fifi Awards v roku 1994) sa vo francúzštine vyslovuje ako „l’odyssée“, čiže v podstate vytvoril vôňu s názvom Odysea, ktorej flakón pripomína Eiffelovú vežu a mesiac za ňou. Údajne za týmto dizajnom stál výhľad, ktorý mal zo svojho apartmánu.

L´Eau D´Issey

Jar vo flakóne Issey Miyake L´Eau D´Issey EdP od Elnino.sk

Issey Miyake L´Eau D´Issey EdP

Akokoľvek sa to môže zdať zvláštne, vo flakóne inšpirovaným pohľadom na mesiac nehľadajte vôňu na večer, ale sa v ňom skrýva vôňa na deň. Vôňa svieža ako ranná rosa na jar. Parfum L´Eau D´Issey bol vytvorený práve s cieľom, aby pripomína pramenitú a krištáľovo čistú vodu v kombinácii so spŕškou, ktorú Vám uštedrí vetrík, keď ste pri vode a ocitnete sa v blízkosti vodopádu. Aj rozprašovač tejto parfumovanej vody Vám to kedykoľvek pripomenie rozptylom kvapiek. Spolu s drobnými kvapkami od vodopádu sa k Vášmu nosu prinesie aj vôňa kvetov a stromov, ktoré rastú na jar a pre ktoré je japonská príroda taká nádherná.

Vôňa L´Eau D´Issey sa začína veľmi sviežo a prírodne ako deň pri jazere. Úvod nadiktoval lotos ešte viac odľahčený melónom. Cyklámen s fréziou nedostali v záplave sviežosti veľa priestoru, zato v srdci je silná štvorica kvetov (pivonka, biela ľalia, karafiát, konvalinka) takže pozor, nepredávkovať. Táto vôňa má na kvetinové parfumy dosť veľkorysú výdrž, takže ak ju chcete jemnejšiu, stačí nastriekať raz. Po pár hodinách sa vôňa s drevom a pižmom v základe rozvinie do niečoho, čo už nie je až také ľahké ako úvod. Stále je však optimistická, nezaťažuje nositeľku, neobťažuje okolie a možno by som ju nazvala aj tak trošku retro vôňou. Je ako dobré víno. Možno z nej nepôjdete do kolien hneď a možno sa Vám bude zdať, že ste si na ňu rýchlo zvykli, no vari sa takto nespráva aj dobré víno? Čím viac sa uleží, tým viac vynikne jej buket a tým zaujímavejšia bude.

Vôňu Issey Miyake L´Eau D´Issey zoženiete vo verzii 50 a 100 ml už od *28,56 € na Elnino.sk, stačí kliknúť.

* Ceny parfumovaných vôd sú aktuálne k 17. 3. 2015

Táto dvojica vôní je naozaj vydarená a ak potrebujete pre niekoho darček, stačí vedieť, či je dáma viac na citrusy alebo kvetiny. S parfumom Issey Miyake L´Eau D´Issey alebo DKNY Energizing 2011 od Donny Karan naozaj nie je čo pokaziť. Ak pre Vás jar znamená sviežosť, energiu a nový začiatok, tak tieto vône vystihujú jar tým najdokonalejším spôsobom.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This