Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 11.7.2018 v Vône | Bez komentárov

Kozmetika na opaľovanie – podľa čoho vyberať?

Kozmetika na opaľovanie – podľa čoho vyberať?

Denne počúvame, aká je kozmetika na opaľovanie dôležitá, ale zorientovať sa v pojmoch ako UV Index, SPF a fototyp, to nie je ľahká úloha. A tak predávajúci čelia otázkam zákazníkov, ktorí tápu.

Najčastejšie kladenou otázkou počas letných nákupov je otázka, podľa čoho by sa mala opaľovacia kozmetika vyberať a na čo by sme rozhodne nemali zabúdať. Každý človek má totiž nejaké preferencie týkajúce sa formy prípravku, jeho vône, v neposlednom rade aj ceny, ale vieme tieto požiadavky preniesť aj do kúpy tej správnej slnečnej ochrany? Z dlhoročnej praxe v lekárni viem, že nie. Nuž si teda nemýľme pojmy s dojmami a dovoľte mi zasvätiť vás do tejto vedy.

UV Index

Pod názvom UV index chápte veličinu, ktorá platí medzinárodne a vyjadruje intenzitu, s akou dopadá UV žiarenie na našu modrú planétu. Slúži k vytvoreniu lepšej predstavy o tom, aký dopad bude mať slniečko na náš organizmus. Jeho hodnota samozrejme závisí od času, aktuálneho počasia, zemepisnej polohy i nadmorskej výšky.  V našich končinách dosahujeme najvyššie čísla v lete v poludňajších hodinách, obvykle sa to pohybuje medzi číslom 6 a 7 (ojedinele viac). V exotických krajinách i na horách treba rátať s maximom a vziať si prípravky s vyšším SPF (odporúčania sú v tabuľke). Komplexnejšie informácie o predpovedi hodnôt pre územie Slovenska nájdete na stránkach SHMÚ.

Hodnota SPF

Skratka SPF je odvodená od anglického Sun Protection Factor (v preklade „faktor slnečnej ochrany“) a číslo za ňou nám dáva až dve informácie. V prvom rade je to podiel žiarenia, ktoré kozmetika na opaľovanie nezachytí, ale ho prepustí do pokožky. SPF 15 hovorí, že sa prepustí 1/15 žiarenia, preto je vám v reáli poskytnutá iba 93% slnečná ochrana. U 1/50 je ochrana až 98%.

Zdá sa vám tých plus mínus 5% zanedbateľných? To teda nie. Hodnotou SPF tiež vyjadrujeme násobok času, o ktorý dokážeme oddialiť začervenanie pokožky, čo je stav veľmi zlý. Začervenaním prejavuje pokožka stres, poškodenie a tento stav treba brať vážne. Hlavne ak ste fototyp I – III – na Slovensku častý.

Ak ste si pozreli celú tabuľku, už poznáte svoj fototyp = typ pleti z hľadiska reaktivity na UV žiarenie. Niekedy sa stane, že má človek tmavú pleť a svetlé vlasy či naopak, v dôsledku čoho by sa nemal dať zaradiť, ale v podstate vám k určeniu pomôže aj správanie pleti. Každá pokožka reaguje na slniečko inak. Ako možno vyčítať medzi riadkami tabuľky, u fototypu I stačí už veľmi krátka doba opaľovania bez ochrany (5 – 10 minút) a o problémy máte postarané. Kozmetika na opaľovanie s SPF 15 aplikovaná v dostatočnom množstve dokáže tento čas predĺžiť na 75 – 150 minút. Vypočítate to vynásobením doby bezpečného opaľovania číslom SPF (5 x 15 – 10 – 15). Pri vyššom UV indexe si však vždy radšej voľte vyšší faktor, alebo sa po uplynutí polovice z predĺženého času natrite opäť.

Minimalizujte účinky žiarenia aj po opaľovaní

Nebezpečenstvo opaľovania bez slnečnej ochrany a následneho spálenia nespočíva iba v problémoch, ktoré vidíme – t.j. začervenanie, ktoré spôsobili lúče UVB. Oveľa horšie sú tie neviditeľné dôsledky, ktoré sa vyskytujú v hlbších vrstvách pokožky. Tam, kam prenikne UVA žiarenie s väčšou vlnovou dĺžkou, ktoré „nespaľuje“. Nepodceňujte preto ochranu pred slniečkom a už vôbec nie ošetrenie pokožky po opaľovaní.

Zopár faktov o UVA žiarení ►

  • pôsobí celoročne (preniká aj cez sklo)
  • pôsobí na celom území SR (dokonca aj solária používajú UVA žiarenie)
  • primárne vyvoláva predčasné starnutie pokožky (strata pružnosti a pevnosti)
  • môže spôsobovať rakovinu

Kozmetika na opaľovanie podľa typu pleti

Kedysi platilo, že krémy boli určené na tvár, mlieka, oleje a spreje na telo. Myslím, že to i celkom dáva logiku. Pokožka tváre si väčšinou žiada viac výživy a tú jej poskytne práve hutnejší produkt. Mlieka sú o čosi redšie a úplne najmenej výživy zvyknú dávať oleje a spreje. Výhodou olejov je snáď ľahšie zapracovanie betakaroténu a extraktov, ktoré urýchľujú zhnednutie pleti. Preto si ich ľudia zafixovali ako produkty, s ktorými sa lepšie opália, čo nemusí byť vždy pravdou.

Dnes je doba iná a každý výrobca má v ponuke prípravky s konzistenciou od výmyslu sveta. Stačí si prečítať etiketu a hneď zistíte, pre aký typ pleti je vhodná daná kozmetika na opaľovanie. Akurát by som ešte dodala, že pre kozmetiku citlivú, aknóznu i suchú sú lepšie prípravky, ktorých fyzikálny filter nepotrebuje reagovať s pokožkou, aby vytvoril ochrannú clonu. Mastná pleť by sa naopak mala vyhnúť gélom s prídavkom alkoholu.

Zohľadňujte aj mieru aktivity. Je rozdiel, či budete ležať na suchu, alebo sa čľapkať vo vode. Či sa budete prechádzať alebo športovať a riadne pri tom potiť. Pri aktivite voľte kozmetiku, ktorá je tomu prispôsobená. Za seba odporúčam značku Piz Buin, lebo je to kozmetika na opaľovanie ideálna pre športovcov.

Posledná a veľmi dôležitá rada na záver. Ako tu už bolo spomenuté, s produktom sa nevypláca šetriť! Nanesením príliš malého množstva opaľovacieho krému totiž výrazne (aj o polovicu) znižujete jeho účinnosť ochrany. 

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This