Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 4.8.2015 v Dámske vône, Pánske vône, Vône | Bez komentárov

Levanduľa – vôňa a relax v jednom

Levanduľa – vôňa a relax v jednom

Vo Francúzsku, ktoré je kolískou tých najkvalitnejších vôní, už dávno začal zber kvetov na ich výrobu – parfumov, kde má levanduľa svoje čestné miesto. Prečo? To sa dozviete v tomto článku.

Začiatkom leta sa lúky v okolí Grasse začnú farbiť v odtieňoch modro-fialovej – to už kvitne levanduľa. Vo vzduchu sa vznáša sladká vôňa a ľudia sa tešia. Levanduľa, ale aj iné kvety typické pre Grasse (napríklad jazmín, ruža, mimóza, hyacinty…) dávajú ľuďom prácu a radosť.

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

V čase jej zberu týchto voňavých kvetov zostávajú zberači v horách na čerstvom vzduchu aj niekoľko dní a nocí. Ale výroba levanduľového oleja je už tradíciou a v Grasse sa to vyplatí. Je tam totiž vynikajúca klíma, pre ktorú nedostáva levanduľa gáfrový závan typický pre kvet pestovaný v Anglicku a na iných miestach. Je taká sviežejšia a príjemnejšia. Viete si vôbec predstaviť, koľko tón kvetov musia domáci zozbierať, aby vyrobili čistú esenciu? Levanduľa je síce aromatická, no na jeden liter čistého éterického oleja potrebujete až 250 kilogramov kvetov. Levanduľa má však nielen príjemnú farbu, ktorá pôsobí ako balzam na dušu, ale šíri tiež sladkastú a relaxačnú vôňu, ktorá uvoľňuje napätie, pôsobí proti depresii i úzkostiam. Niet divu, že sa zberači stále usmievajú.

levanduľa - milovaná a obdivovaná

levanduľa – milovaná a obdivovaná kvetina Grasse

Ako inak ešte pôsobí levanduľa na ľudí? Budete milo prekvapení, ale levanduľa nemá len uspávacie a relaxačné účinky ako má príjemná pesnička od Hany Hegerovej a Petra Hapku – Levandulová. Tento kvet pôsobí veľmi zrelo, elegantne a najmä dôveryhodne. Podobne ako oblečenie v tejto farbe. Ak potrebujete niekomu pomôcť vyriešiť chúlostivý problém, alebo chcete pôsobiť ako človek, ktorému možno veriť (napríklad v poskytovaní služieb, predaji tovaru, a pod.), potom zvážte, že si zaobstaráte parfum, ktorý aspoň trošku vonia aj po levanduli. Vybrala som pre Vás hneď tri krásne vône vhodné na jar, leto i skorú jeseň. V ich zložení je samozrejme levanduľa ako dominantný tón.

Levanduľa - CK Be, Penhaligon´s Lavandula a Elizabeth Arden Green Tea Lavender, všetky vône na Elnino.sk

Levanduľa a vône CK Be, Penhaligon´s Lavandula a Elizabeth Arden Green Tea Lavender

Calvin Klein CK Be EdT

Značka Calvin Klein vzala levanduľu, zmiešala ju s inými zaujímavými zložkami a vytvorila z nej niečo svieže, individualistické, odvážne a najmä unisex. Mňa unisex vône veľmi neoslovovali, ale toto kvetinovo – drevité zloženie mi dáva veľký zmysel. Vôňa Calvin Klein CK Be je aj sladká, aj svieža. Jej dominantou sú tóny levandule pomiešané s drevom, pižmom a sviežou zeleňou. Na míle sa vzdialila od bezpečných vôní, ktoré by si zvolila väčšina, ale môže vyhovovať viacerým z Vás. Povedala by som, že vyzýva nielen k tomu, aby dôverovali ľudia Vám, ale aby ste dôverovali aj Vy sebe. Pôjde z Vás prívetivosť, ale stále sa budete cítiť sviežo a to Váš môže nakopnúť k tomu, aby ste sa osmelili a hovorili od srdca. CK Be pôsobí totiž nevinne ako reč malého dieťaťa, ktorú prednesie so smrteľnou vážnosťou, možno aj trošku neokrôchane a predsa milo. Dala by som ju nejakému introvertovi alebo študentovi. Introvert si nájde priateľov, študent začne domov nosiť lepšie známky.

Penhaligon´s Lavandula EdP

Táto aromatická niche vôňa Vás nadchne svojou prirodzenosťou. Budete sa cítiť, ako keby ste boli Vy tou zberačkou levandule vo vyšších nadmorských výškach. Korenieškorica v symbióze s kvetom levandule a vanilkou vyvážili ten gáfrový anglický tón. Vytvárajú zaujímavý svieži úvod, ktorý nemá tú povestnú čistotu, ako mnoho vôní s levanduľou a preto parfum nepôsobí ako lacný osviežovač vzduchu. To teda ani náhodou nie. Cítite v ňom úrodnú pôdu, kyslík i jemne sladké a mierne drevnaté telo rastliny. Penhaligon´s Lavandula neškriabe v nose pri nadýchnutí. Sviežosť jej nechýba, ale ani to žiadané teplo srdečného človeka. Zo všetkých levanduľových vôní sa mi táto páčila najviac. Je zrelá, elegantná, presvedčivá a hodí sa dáme každého veku.

Elizabeth Arden Green Tea Lavender EdT

Vône z kolekcie Green Tea sú z roka na rok lepšie a zaujímavejšie a levanduľová aromatická vôňa Green Tea Lavender je toho dôkazom. Príjemná zeleň a horkosť zeleného čaju a bylinky. Môže byť lepšia kombinácia na leto? Môže niečo pôsobiť ešte dôveryhodnejšie? Do tejto parfumovej trojky zapadla úplne presne. CK Be bola vôňa pre osmelenie sa, Lavandula zasa navodí prirodzenosť a relax, Green Tea Lavender pôsobí ako pochvala od mamy. Osvieženie, keď sa človek cíti frustrujúco a potrebuje povzbudiť. Na kombinácii čaju s bylinkami nikdy nemôže byť nič zlého. Je to len toaletná voda – čistá, bezpečná, korenistá, atraktívna, presne na leto a voľný čas. Ale aj do práce, keby sa Vám žiadalo niečo ľahké a svieže.

V ponuke Elnino.sk nájdete aj iné vône, ktorých súčasťou je levanduľa. Úplnou samozrejmosťou sú pánske vône a našla som tiež ešte jednu unisex vôňu, s ktorou by ste mohli pocestovať na dovolenku a ušetriť miesto v kufri.

Každý milovník sladších letných vôní sa poteší príjemnej kolínskej vode Jean Paul Gaultier Le Male Summer 2014. Táto kolínska rozvoniava po vanilke, sviežej mäte a zelenej trávičke, ktorej kontruje levanduľa. Vôňa navodzuje dovolenkovú atmosféru dňa stráveného pri mori. Naopak, toaletná voda Lancome Hypnose Men ulahodí mužovi, ktorého viac láka nočný život. Parfum bol vytvorený ako kontrast medzi aromatickými a teplými orientálnymi tónmi. Jeho kompozícia začína osviežujúco, no veľmi rýchlo prichádza k svojej pikantnosti a teplému orientálnemu ambrovému základu s pačuli. Je omamná a zvodná, až hypnotická. Ten názov jej nedali len tak. Unisex vôňu od Cartiera Eau De Cartier Concentree by som nenazvala inak ako vznešenou „pani vôňou“. List fialky naznačený ostrou zelenou farbou tekutiny vo flakóne sa pridal na stranu levandule a šťavnatý plod yuzu vôňu vznesú do diaľky i do výšky. Bude sa okolo Vás i na Vás držať pekne dlho. Hotový životabudič.

Prebuďte svoje zmysly. Levanduľa je vďačná rastlinka, ktorá nielen prevonia Váš deň, ale Vám tiež dodá sebadôveru. Ak poznáte nejakú dobrú levanduľovú vôňu, podeľte sa o svoj tip v diskusii a neváhajte tiež zdieľať tento článok. Niekto by sa možno levanduľovej vôni veľmi potešil.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This