Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 19.7.2016 v Mejkap, Poradňa | Bez komentárov

Očná linka ako od profesionálneho vizážistu

Očná linka ako od profesionálneho vizážistu

Tenká očná linka pridá Vašim očiam finiš, aký by ste s očným tieňom len sotva dosiahli a riasy sa budú zdať hustejšie. Hrubá očná linka zasa vytvorí dramatický look. A viete si ju vôbec namaľovať?

„A načo očná linka? Ja radšej jemné líčenie.“

Neraz som takéto slová započula od dám v krásnych večerných šatách, keď som zámerne prešla na rozhovory o líčení. Chcela som nenápadným spôsobom zistiť, ako tie krásne ženy môžu dovoliť šatám, aby strhávali všetku pozornosť a nenechali ani jedno oko pozrieť na ich krásnu tvár. Aj minule som jednu takú dámu videla. Mala pekné oči a súmerné línie. Jej prosté líčenie bez výrazu však vôbec nepasovalo k jej šatám z červenej krajky. Bolo nevýrazné. Hneď som si pomyslela, ako by očiam tej dámy prospela obyčajná očná linka.

Vždy mi stačí rozviesť tému „líčenie“ a hneď zistím, kde je pes zakopaný. Očná linka je pre niektoré dámy stále veľkou vedou. Nevedia si vybrať správny produkt a nevedia ju ani nakresliť / namaľovať. Bol to aj prípad Moniky – dámy v červených šatách. Osvetlím i Vám niektoré techniky a triky, ktoré som jej poradila, vyvrátim mýty a dám tipy na konkrétne produkty.

1. Zaobstarajte si ten správny produkt

Už ste možno pár liniek mali a viete presne, aká očná linka Vám vyhovuje. Pre istotu zopakujem, aké druhy poznáme.

KAJALOVÁ CERUZKA

Klasická ceruzková očná linka, inak nazývaná kajalová ceruzka, je asi najstarším zástupcom očných liniek. V minulosti bol celkom problém zohnať takú, ktorá nebola príliš tvrdá a zanechávala súvislé čiary rovnakej farebnej intenzity. Dnes je na trhu veľa kvalitných kajalových ceruziek, s ktorými sa Vám bude pracovať jednoducho.

Očná linka - kajalová ceruzka Sisley Phyto Khol Perfect

Očná linka – kajalová ceruzka Sisley Phyto Khol Perfect

K niektorým ceruzkám dostanete aj strúhadlo a niektoré majú dokonca na konci aj špeciálny aplikátor, ktorým môžete linku rozmazať a vytvoriť takzvaný efekt dymových očí. Ja mám doma super mäkkú kajalovú ceruzku Rimmel London, no skvelá ja aj očná linka Revlon so spomínaným aplikátorom. S ceruzkami môžete doslova čarovať, pretože dnes už zoženiete nielen čiernu a hnedú, ale aj rôzne iné farbičky. Ich tuha je mäkká, dobre splýva s viečkom a líčenie je vodeodolné.

CERUZKA A OČNÝ TIEŇ V JEDNOM

Sú i multi – produkty typu 2v1. Majú formu hrubej (či tenkej) ceruzky a taktiež bývajú vodeodolné. Dobre slúžia aj majiteľkám mastnejších viečok.

AUTOMATICKÁ LINKA

Ak nedôverujete ceruzkám, pretože sa Vám komplikovane strúhajú, alebo nemáte strúhadlo na ceruzku každej hrúbky, vyskúšajte vysúvacie linky. Ceruzka s výsuvnou náplňou, tzv. automatická očná linka, má buď strúhadlo zabudované na jej konci, alebo sa zaostruje sama. Moja najobľúbenejšia je linka Exaggerate Waterproof Eye Definer od Rimmel London. Dá sa kúpiť aj v telovej béžovej farbe, ktorou robím vnútornú linku.

GÉLOVÁ OČNÁ LINKA

Gélová (alebo krémovo – gélová) očná linka je začiatočníčkam odporúčaná, pretože sa dá celkom ľahko opraviť chyba a svoj omyl jednoducho „zotriete“. Niektoré linky majú zabudovaný vlastný malý aplikátor, alebo je štetec samostatne pribalený, k iným si musíte štetec kúpiť. Veľmi dobrý štetec má linka Maybelline Lasting Drama Gel Eyeliner 24H. Je to tzv. uhlový štetec (angled brush), s ktorým si nakreslíte linku rôznej hrúbky.

FIXKA NA OČI

Hrot fixiek sa rozširuje, čím si tiež môžete lepšie regulovať hrúbku očnej linky a farba je jednoliata. Dobre si spomínam, že chybný ťah fixkou Scandal Eyes Jumbo od značky Rimmel London aj fixkou Astor 24h Perfect Stay Style Muse som bez problémov zotrela navlhčenou vatovou tyčinkou. Očná linka Bambi Black od Dermacolu sa naprávala ťažšie, no tá zasa o čosi lepšie držala.

TEKUTÁ OČNÁ LINKA

Priznám sa, že mne veru takých 10 – 15 rokov tekutá očná linka nehovorila nič. Ich rozvetvené štetce mi nevyhovali. Vždy sa nejaká tá štetinka vychýlila z dráhy a ja som potom chodila s nahrubo orámovanými očami. Dnes sú štetce na inej úrovni. Držia pekne pohromade, niektoré sa dajú rozšíriť i zúžiť (Maybelline Master Duo Liquid Eyeliner) a iné majú môj obľúbený uhlový štetec (Scandal Eyes Thick & Thin). Komu vyhovujú fixky, môže vyskúšať aj tekuté linky s hrotom, ktorý sa namáča. Ja mám odskúšanú a milujem tekutú linku L´Oreal Paris Super Liner Ultra Precision, ale keby ste chceli nižšie počiatočné investície, mám tip. Dekoratívna kozmetika Lumene je kvalitná a jej ceny sú fakt nízke.

PÚDROVÁ LINKA

Poslednou a pre mňa zatiaľ nevyskúšanou kategóriou sú linky púdrové. Buď majú tvar ceruzky a penový aplikátor, alebo ich dostať so skoseným štetcom. Vytvoríte nimi veľmi jemnú linku, alebo vyčaríte vyššie spomínané dymové líčenie, pretože farbička sa dá stupňovať, vrstviť a jej intenzitu si určujete sama.

2. Očná linka potrebuje čas

Monika robila pri líčení zásadnú chybu. Myslela, že každá očná linka musí byť spravená jediným ťahom a rýchlo. Myslíte, že keď sa budete ponáhľať, podarí sa vám jednoliata a dokonalá očná linka? To platilo v minulosti, pretože náplne rýchlo zasýchali a štetce tekutých liniek vedeli spraviť machule. S dnešnými linkami sa nemusíte náhliť a gélové a krémové očné linky môžete dokonca maľovať po častiach, nie naraz.

3. Zatváranie očí, naťahovanie viečok

To nie je vždy tá správna cesta. Ak si kreslíte linku ceruzkou, možno by napnutie malo aký taký význam. Lenže naťahovanie viečok kráse oči neprospieva (koledujete si o vrásky) a tekutej či zaschnutej gélovej linke už tobôž nie. Koža je elastická, očná linka nie. Natiahnutím kože a jej následným stiahnutím riskujete, že sa vrstva naruší a pigment rýchlejšie opadne. Zatvorením oka možno dobre vyrovnáte povrch, no zasa nepostrehnete, kde by sa už mala linka začať zdvíhať smerom nahor a jediné, čo dosiahnete, sú poklesnuté viečka. Chcete mačací pohľad a linkou predĺženou a smerujúcou nahor? Poradím, ako na to.

Očná linka a jej šikovná aplikácia, Zdroj: Happyskin.vn cit. 19.10.2015 (http://goo.gl/wnZ3Qn)

Očná linka a jej šikovná aplikácia, Zdroj: Happyskin.vn cit. 19.10.2015 (http://goo.gl/wnZ3Qn)

Povestný chvostík by mal byť v cca 45-stupňovom uhle. Jeho línia akoby opticky predĺžila spodnú líniu rias. Takže pozrite sa priamo do zrkadla a priložte štetec linky / ceruzku tak, aby boli akoby pokračovaním tej línie. A presne takto tú spodnú hranicu zdvihnutého chvostíka namaľujte. Vykreslite potom chvostík do tvaru trojuholníka, aby bola špička úzka a základňa širšia, vyplňte vnútro a veďte linku smerom do vnútorného kútika až dostratena. Vo vnútornom kútiku bude linka veľmi tenká, alebo tam nebude žiadna.

Pokiaľ ste začiatočníčka, chystáte sa aplikovať tekutú linku a bez natiahnutia kože máte problém s nakreslením rovnej čiary presne rešpektujúcej tvar viečka, vyskúšajte radšej líčenie v sede a podoprite lakeť o stôl, alebo ho v stoji jemne priložte k zrkadlu. Držte aplikátor pevne a pri kreslení linky ťahajte celé rameno, ako keby šlo o pevné rameno stroja, nie nejaké pohyblivé zápästie zvierajúce aplikátor. Takto získate pevnú ruku a výsledok ako od profesionála, pretože Vaša očná linka nebude krivoľaká ani rôzne hrubá. Alebo to skúste podľa návodu v článku Pohľad šelmy.

4. Experiment s farbičkami

Keď už viete nakresliť peknú očnú linku, zahrajte sa s farbičkami. Metalické linky, s trblietkami i pestrými farbami sa nikdy nebudete nudiť a leto si ich priam žiada. S farebnými ceruzkami zvládnete i farebné prechody. Aj keby ste mali na viečku obyčajný nude očný tieň, farebná linka vo vhodnom odtieni spraví z líčenia módnu záležitosť a podtrhne krásu Vašich očí.

farebná očná linka, Zdroj: Pinterest (https://goo.gl/OOjcko)

farebná očná linka, Zdroj: Pinterest (https://goo.gl/OOjcko)

Nepoznám nikoho, kto by svoju očnú linku spravil na prvý krát a na prvý ťah dobre. Niekto potrebuje pár pokusov, niekto sa to naučí po dlhšej dobe. Rozhodne sa však nevzdávajte a osvojte si triky. Nemusíte nosiť očné linky na každý bežný deň. Ani aj si ich nemaľujem, keď idem len trebárs do mesta na nákupy. No elegantný outfit a večerné šaty si žiadajú naozaj niečo dramatickejšie.

Šaty majú podčiarknuť, čo je na Vás krásne, nie všetko prebiť. Večerné líčenie sa bez očnej linky naozaj nezaobíde. Alebo zvoľte aspoň výraznejší rúž na pery či riasy dlhé a husté ako vejár. To je tiež správna cesta.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This