Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 25.5.2018 v Poradňa, Starostlivosť, telo | Bez komentárov

Opaľovanie – pohodlne, rýchlo a bezpečne

Opaľovanie – pohodlne, rýchlo a bezpečne

Vedeli ste, že ľudská pokožka má pamäť na opaľovanie s následkami? Je to tak. Každé spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože a každé pochybenie Vám pokožka pripomenie. Ak nie hneď, tak za pár rokov určite.

UVB lúče, ktoré vnímame ako žiarenie, ktoré spaľuje, majú kratšiu vlnovú dĺžku. S tým, ako veľmi dokážu pokožku poškodiť, máme mnohí osobné bolestivé skúsenosti. Čo potom slnečné lúče UVA, ktoré prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky, poškodzujú bunkovú DNA a vyvolávajú tzv. „svetelné starnutie“ kože? Tie sú ešte horšie. Nemusí to byť hneď rakovina, ktorú opaľovanie bez patričnej ochrany spôsobuje. Následky sa môžu dostaviť aj vo forme predčasného starnutia. Aby Vás už v tridsiatke, alebo aj omnoho skôr nezačali strašiť svetlé pigmentové fľaky na koži, starecké škvrny, vrásky a znížená obranyschopnosť, tu sú pre vás rady a tipy, aká opaľovacia kozmetika je vhodná a ako opaľovanie nespackať.

1. Opaľovanie je pre deti do 3 rokov absolútne nevhodné

Vedeli ste, že detská pokožka v tomto veku nedisponuje prirodzenými obrannými mechanizmami? Ak chcete vziať svoje ratolesti na letnú dovolenku, urobte tak len za predpokladov, že ich ponecháte nakrémované, oblečené a s klobúčikom alebo čiapkou na hlave.

2. Prípravok na opaľovanie nanášame s predstihom 20 – 30 min

Kozmetika na opaľovanie väčšinou pozostáva z kombinácie rôznych filtrov a každý funguje na inom princípe. Potrebuje zreagovať s pokožkou, aby vytvoril ochranný štít, k čomu obvykle stačí 20 – 30 minút. Natierajte sa preto skôr, než vyjdete von a nie až na mieste.

3. Pamätajte na svoj fototyp pleti, správny čas a miesto

Vyhýbajte sa akýmkoľvek aktivitám vonku, keď je čas obeda. Najideálnejšie je vyhnúť sa žiareniu medzi 10-tou a 16-tou hodinou. Ak musíte byť na slnku, voľte prostriedky s najvyššou SPF ochranou, ktoré zachytia alebo odrážajú najvyššie percento lúčov. Nezabudnite, dobrý opaľovací krém chráni pred oboma typmi žiarenia – UVA aj UVB.

Správna hodnota SPF nezohľadňuje to, aký hnedý chce človek byť, ale ako dlho sa mieni zdržiavať na slniečku. V skutočnosti sa opálite aj s najvyšším faktorom. Fototyp väčšiny Slovákov je 1 – 2, čo znamená, že bez ochrany sa smú opaľovať menej ako 10 – 20 minút. S prostriedkom na opaľovanie sa čas pobytu na slnku násobí hodnotou SPF, čiže človek so svetlou pleťou smie pri hodnote SPF 15 ostať na slniečku maximálne 150 minút, čo je dve a pol hodiny. Pokiaľ sa medzi tým okúpe alebo spotí a jeho prípravok nie je odolný voči vode, mal by sa natierať čo dve hodiny. Ak plánujete športovať, jednoznačne odporúčam odolné produkty, ako sú napríklad tie od značky Piz Buin.

Nezabudnite, že slnečné lúče sú schopné prenikať aj cez oblaky, cez vodnú hladinu, alebo sa odrážať od piesku či od vody. Opaľujete sa teda všade. Aj v tieni slnečníka, stromu a dokonca aj pod vodou. Dajte na rady lekárov, meteorológov a iných vzdelaných ľudí a nezanedbávajte ochranu ani tam, kde si myslíte, že ste pred slniečkom v bezpečí.

4. Ani vodoodolné prípravky nefungujú vo vode neobmedzene

Vodoodolná slnečná ochrana je na nezaplatenie, no ani ten najlepší krém či mlieko na opaľovanie nechráni takú dlhú dobu, ako si väčšina ľudí myslí. Prípravky s označením „water-resistant“ držia škodlivé lúče od Vašej pokožky 40 minút. Tento údaj by mal byť v skutočnosti chápaný ako 2 x 20 minút, čo znamená, že po uplynutí 20 minút treba čľapotanie vo vode na chvíľku prerušiť, nechať vodu odpariť sa z pokožky (neutierať ju uterákom, pretože vtedy si prípravok z tela zotriete mechanicky) a môžete pokračovať v zábave na ďalších 20 minút. Potom sa treba natrieť opäť. Prípravky typu „water-proof“ vydržia raz tak dlho, čiže 80 minút s krátkym prerušením uprostred kúpania. Nikdy neostávajte vo vode po celý čas bez prestávky.

5. Opaľovanie je možné urýchliť a dobu na slnku skrátiť

Čas strávený na slnku môžete minimalizovať používaním prípravkov, ktoré urýchľujú zhnednutie. Väčšinou majú v nadpisoch slovo „bronze“, „super-tan“ a podobné prívlastky. Takáto kozmetika buď obsahuje trblietavé častice fungujúce opticky, ďalej karotenoidy, ktoré pokožke dodajú hnedastý nádych (podobne ako samoopaľovacie prostriedky), alebo látky priamo podnecujúce tvorbu pigmentu. Príkladom je olej na opaľovanie Sun Protect & Bronze Oil Spray SPF20 z radu Nivea Sun. Aj s ním bude opaľovanie rýchlejšie a efektívnejšie.

6. Starostlivosť po opaľovaní je rovnako dôležitá

Ak sa má z červenkastého nádychu stať hnedý, je nevyhnutné poskytnúť pokožke úľavu a dopriať jej dostatočnú hydratáciu. Udržte jej pružnosť, hydratujte ju, schlaďte ju. Prípravky po opaľovaní obsahujú také prísady ako napríklad gél z aloe vera, kamilky a iné bonusy. Pokožka sa vám ne odmení dlhotrvajúcim opálením bez olupovania a podráždenia.

Neskoro, pokožka je podráždená

Kto to so slniečkom preženie, mal by pokožku čo najmenej zaťažovať novými dávkami slnečného žiarenia. Na ďalšie dni si zvoľte kozmetiku na opaľovanie s najvyšším možným ochranným faktorom a chráňte sa aj oblečením. Najlepšie je oblečenie z čistej bavlny bez prímesí.

Pleť spálená slniečkom je veľmi citlivá, páli a týchto pocitov sa určite chcete zbaviť. Naše babičky by okamžite poradili biely jogurt alebo zakysanku, ktorou si spáleniny natriete, z ponuky Elnino pre Vás vyberám oveľa príjemnejšie S.O.S. telové mlieko Nivea Sun After Sun SOS Instant Relief. Pre rýchle ochladenie odporúčam taktiež super chladivý gél Malibu After Sun Aloe Vera. Ten využijete aj na bodnutia hmyzom. Ešte viac kozmetiky pre Váš bezpečný pobyt na slniečku nájdete priamo v e-shope.

Kompletný sortiment kozmetiky na/po opaľovaní na Elnino.sk

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This