Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 11.11.2014 v Dámske vône, Pánske vône, Poradňa, Vône | Bez komentárov

Parfum ako perfektný spúšťač vášne

Parfum ako perfektný spúšťač vášne

Ľudia už od nepamäti dúfali v to, že by parfumy mohli mať pre svoj obláčik stúpajúci do neba vplyv aj na dianie medzi nebesami a zemou. Niet divu, že dostali hlavnú rolu v náboženských rituáloch. Stali sa komunikačným médiom a stále ním sú, len v inej forme.

Dnes vieme, že parfum či vôňa ako taká aktivuje centrá v mozgu i pamäť. Funguje to dobre. Zavetríme vanilku a už sa nám v mysli objavuje vanilková zmrzlina alebo zákusok. Už sme sa väčšinou vôní stretli, pamätáme si ich a každá jedna funguje ako kód. V tomto článku sa dozviete, ktoré z kódov vyvolávajú vášeň a prečo.

Parfumy a ich kódy

Niektoré kódy sme získali počas života, iné sme dostali do vienka už pri narodení, ale väčšinou platí, že orientálny parfum = čistá erotika, drevitý = mužnosť, kvetinový = neha a nevinnosť. Takto vône naozaj vnímame. O tom, akú intenzívnu emóciu jednotlivé tóny vyvolajú, o tom rozhoduje sila parfumu a tiež jeho trvácnosť, ktorá je priamo úmerná sile.

Aj vášeň a láska patria na stupnici intenzity k najsilnejším citom. Rozbúši sa srdce, rozprúdi sa krv, dobre sa prekrví pokožka a tým pádom nás i ten najmilší parfum rýchlejšie opustí. Ak má teda parfum fungovať, potrebujeme taký, ktorý si opačné pohlavie všimne, ktorý vydrží a vonia dosť dlho, aby dal vzniku emócii na opačnej strane dostatok času.

O súvislosti sily a výdrže sa vedelo už v roku 350 pred našim letopočtom, kedy Theophrastus (nástupca Aristotela) vyslovil myšlienku: „Tie parfumy, ktorých vôňa je silnejšia, sa držia dlhšie na pokožke, v hlave a ostatných častiach tela a zotrvajú najdlhšie… čím silnejší parfum, tým dlhší čas vydrží“.

Keď teda máte spúšťať v niekom silné emócie, so slabou vôňou máte najmenšie šance. Ak chcete za každú cenu kvety a ovocie, tak jedine s tajomnými prísadami, o ktorých dnes bude reč.

Vášeň pre parfumy a z parfumov

Faktom je, že najsilnejšie emócie vyvolávajú práve tie najslávnejšie parfumy, ktoré majú svojich nadšencov i odporcov. Povedzme si, čo je na nich také dobré a čo by ste mali hľadať aj u menej známych značiek.

Zabudnime teraz na silu a prejdime k trvácnosti. Výdrž parfumu určuje nielen jeho koncentrácia, ale predovšetkým kombinácia jednotlivých zložiek. Je nám známe, že zložky parfumov sú mimoriadne prchavé. Stačí im telesná teplota a sú preč. Aby teda parfum vydržal, potrebuje niečo, čo ho ustáli. To je presne to, čo spomínam v každom článku, keď píšem, že nám nejaký voňavý tón vôňu stabilizoval. Tieto tóny majú rôzny charakter, ale sú veľmi silné a priam nebezpečne príťažlivé. Nájdete ich v každom luxusnom parfume svetového mena a môžeme ich rozdeliť do troch skupín:

  1. Niektoré tóny v slávnych parfumoch sa navzájom podporujú. Prirovnám to k jablčnému závinu. Dáte doňho len jablká, nebude to ono. Ale pridáte škoricu a odrazu je vôňa i chuť jabĺk výrazná a dezert sa zdá ešte šťavnatejší. Veľmi dobrý podporný tón pre parfumy je pižmo. Teraz už viete, prečo sú gurmánske vône také dobré a také intenzívne.
  2. Iné parfumy obsahujú tóny kontrastné. Sú to prídavné tóny napríklad dubového machu, fazule tonky a vzácnych driev (santalové, guajakové, teakové, ružové, oud) a niektoré koreniny (napríklad vanilka, ďumbier). Tieto nepodporujú ostatné zložky, ale samotné sú pekné, výrazné a stále. Parfumy teda síce nevydržia hrať všetkými tónmi, ale stále majú dobrú výdrž práve pre tieto tóny.
  3. Posledná tretia skupina tónov dokáže vôňu na seba naviazať a brániť odparovaniu akordov z povrchu pokožky. Patria sem hlavne živice a balzamy. Kde teda uvidíte napríklad benzoín alebo kadidlo, olibanum, čakajte dlhšiu výdrž a silnú vôňu.

S vyššie uvedenými ingredienciami (alebo ich kombináciami) nemáte čo stratiť. Prinášam tiež tipy na konkrétne vône, ktoré tieto tóny obsahujú, aby ste videli v reáli, ako môže skladba zmyselného parfumu vyzerať.

dámsky parfém Givenchy Ange ou Demon EdP z Elnino.sk

dámsky parfum Givenchy Ange ou Demon EdP

dámsky parfém Calvin Klein Obsession Night EdP z ponuky Elnino.sk

dámsky parfum Calvin Klein Obsession Night EdP

pánsky parfém Hugo Boss Dark Blue EdT od Elnino.sk

pánsky parfum Hugo Boss Dark Blue EdT

Ak ste pozorne prečítali zloženie, teraz už viete, že aj vo svete vôní s kvetinovými a ovocnými tónmi môže existovať kompromis. Prvý dojem z takto intenzívnej vône môže byť zmiešaný, ale aj silná vôňa sa na pokožke rozloží na jednotlivé frakcie, až sa do nej pustí naša chémia. Ide o to, aká chémia ostane na konci, nie o pocit počas prvých 20 – 30 minút.

Pozvite intenzívne vône do svojho života a nechajte sa nimi unášať.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This