Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 22.10.2015 v Mejkap, Poradňa | Bez komentárov

Podkladová báza pod očné tiene rozžiari farby

Podkladová báza pod očné tiene rozžiari farby

Je podkladová báza pod očné tiene nezmysel na vylákanie peňazí z peňaženky? Ešte stále si u Vás nenašla miesto? To by ste sa čudovali, čo všetko taký podklad dokáže a ja Vám to predvediem.

Podkladová báza a najčastejšie nepravdy

Mohla by som dlhé hodiny menovať, akú kritiku ten ktorý podklad pod líčenie očí získal v kozmetických recenziách. Zatiaľ čo niektoré dámy by za svoje obľúbené produkty dali aj ruku do ohňa a nevedia si ich vynachváliť, iné parádnice na podkladové bázy nadávajú ostošesť a tvrdia, že je to hlúposť a že podklady aj tak nefungujú. Dokonca sa tiene po nich kĺžu a nedržia. Nuž kde je pravda? Dekoratívna kozmetika všeobecne býva často terčom omylov a nedorozumení, ktoré sa ale väčšinou týkajú nesprávneho používania. Pravda je niekde uprostred. V jej hľadaní Vám možno pomôžu moje obrázky, tipy a rady.

Keď používate podklad pod líčenie očí, výrazne ušetríte množstvo líčidiel i námahu. Podkladová báza použitá so správnym očným tieňom, respektíve väčšina báz, dokáže dať farbe očných tieňov nový rozmer. Podkladová báza vyhladí viečko, zafixuje tieň a očné tiene, o ktorých farbách by ste za normálnych okolností ani nevedeli, dostanú lepšiu farebnú hĺbku, vynikne ich trblietanie alebo sa rozžiaria. To by dobrá báza mala všetko dokázať.

Príkladom toho, čo podkladová báza dokáže, tú tieto očné tiene od značky Rimmel London v krásnych jesenných farbách. Aj pri líčení na mokro sú farby v tejto paletke krásne a jemné, no málo intenzívne. Keď som však na chrbát ruky naniesla do dvoch políčok podklady, farby sa na nich rozžiarili a nabrali na intenzite. A to pri rovnakom množstve pigmentu na penovom aplikátore. Rozdiel je evidentný.

Na poslednom obrázku vidíte, že do medzier som neskôr naniesla farbičky z iných paletiek. Dve tmavé farby boli povestné svojou zlou roztierateľnosťou (viď šípky), no podkladová báza tento nedostatok korigovala. Ďalšie dve farbičky nie je na očných viečkach takmer vôbec vidieť. Podkladová báza zvýraznila ich trblietanie i farby.

Ako neurobiť chybu

V prvom rade by si mala každá dáma uvedomiť, na čo všetko má reálna podkladová báza pod očné tiene (inak nazývaná ako „primer„) slúžiť. Používať primer na mastné viečka a na viečka suché, to je veľký rozdiel. Tie na mastné viečka obsahujú zmatňujúce látky, teda látky pohlcujúce maz. Bránia prenikaniu kožného mazu na povrch viečka a vytvárajú akúsi bariéru medzi viečkom a vrstvou očného tieňa. Očný tieň potom neskĺzne po mastnom očnom viečku a dlhšie drží. Achilovou pätou týchto produktov je však často tažšia roztierateľnosť nielen bázy samotnej, ale tiež niektorých druhov tieňov. O tom si ale ešte povieme.

Niektorý podklad dokáže prekryť nedokonalosti a zjednotiť farebný odtieň pokožky očného viečka. Takéto podklady sú buď tónované a dajú pleti aj trošku farby, alebo sa dokonca predávajú v rôznych odtieňoch.

podkladová báza pod očné tiene bezfarebná a tónovaná

podkladová báza pod očné tiene bezfarebná a tónovaná

Podkladová báza môže mať rôzne obaly. Niektoré sa predávajú v tubách so skoseným hrdlom (viď obrázok), iné dostanete v tyčinke ako lesk na pery, iné v téglikoch. Niekto dokáže pracovať s akoukoľvek bázou, no výhodou tyčiniek so skoseným koncom je možnosť kontrolovať, aké veľké množstvo na viečko nanesiete. U niektorých podkladov je veľmi dôležité množstvo, preto majte trpezlivosť. Nie vždy sa podarí na prvý pokus vystihnúť optimálny pomer „podkladová báza : očný tieň“. Ak dáte veľa / málo, líčenie nevydrží, tieň nebude držať, alebo sa vrstva tieňa rozdelí, ako keby popraskala.

Nemenej dôležitá je konzistencia očného tieňa. Ak si myslíte, že každý podklad bude fungovať s každým očným tieňom, ste na omyle. To už skôr budete bližšie k pravde, ak si kúpite podklad a tiene od toho istého výrobcu. Oni sa snažia vyrábať produkty tak, aby sa dopĺňali.

Špeciálne to platí pre paletky, ktoré už obsahujú primer (napríklad paletka Selfie od Makeup Revolution London či paletka Individual Eyes Custom od NYC). Sú dokonca paletky, kde sú primery aj očnými tieňmi, ako napríklad paletka farebných primerov Sleek MakeUP I-Divine Eyeshadow Primer Palette.

No málokedy sa vydarí vyrobiť samostatný produkt tak, aby pasoval na všetky možné značky a typy tieňov. A tu sú tipy, ako to funguje:

  • Niektoré bázy sú tuhé a voskovité (napr. Artdeco Eyeshadow Base). Väčšinou sa predávajú v téglikoch. Síce rýchlejšie podliehajú starnutiu (produkty treba rýchlo spotrebovať), zato na viečku tuhnú pomalšie a dobre vyhladia povrch, ale len ak ich dobre rozotriete. Lisované práškové očné tiene na ne chytajú vskutku dobre a majú dobrú farebnú hĺbku. Dôležité je nemiešať takýto podklad s dosť ubitým a drsným, voskovým či krémovým očným tieňom, kým nie sú aspoň trošku zaschnuté. Vždy radšej počkajte.
  • To isté platí pre silikónové bázy (napr. Elizabeth Arden Advanced Eye Fix Primer). Poznáte ich podľa toho, že sú na dotyk mastné olejové, po rozotrení kĺzavé a niekedy bývajú priesvitné. Podkladová báza so silikónom sa dobre mieša s väčšinou tieňov a farbám dodáva farebnú hĺbku (nie žiarivosť), no napríklad tekuté tiene na báze akrylov a obsahom vody na nich nedržia. A pozor, niektoré jemnejšie očné tiene sa Vám budú lepšie nanášať na nie úplne zaschnutý silikónový podklad. Tieň s príliš jemným zrnom sa totiž na ňom môže po zaschnutí bázy šmýkať.
  • Podkladová báza s obsahom akrylu a polymérov (napr. Dermacol Eye Shadow Base) je dobrá pre krémové očné tiene a obstojne zafixuje aj tie práškové. Niekedy býva tekutá, inokedy krémová, no nikdy nie je tuhá. Je tu však dôležitá vec. S nanášaním práškových tieňov neotáľajte a nanášajte ich pred kompletným zaschnutím. Niektoré sa Vám však môžu horšie rozotierať. Ak sa ju naučíte používať, dodá farbám očných tieňov žiarivosť a intenzitu.

Na Elnino.sk nájdete rôzne podkladové bázy pod očné tiene. Je z čoho vyberať.

Ak ste si prečítali moje tipy, už máte predstavu, ako máte podklady pod líčenie očí používať. Napriek tomu sa Vám však môže stať, že Vaša podkladová báza nebude fungovať s niektorým tieňom, ten sa bude zadrhávať a nepôjde rozotrieť dostratena. Na trhu sú totiž podkladové bázy, ktoré sú zmesou akrylov, polymérov, olejov, silikónov, voskov a pigmentov. A je ich fakt veľa, ak nie väčšina.

Pokiaľ si neviete poradiť so svojou bázou, skúšajte triky. Dobrým trikom je rozotrieť na bázu tieň, s ktorým sa skvele dopĺňa a na tento tieň potom vrstviť ďalšie farby. Už som videla aj takého vizážistu, ktorý kvapol trošku bázy na chrbát ruky, primiešal štetcom očný tieň a natrel ho na viečka.

Môj názor je, že podkladová báza pod očné tiene nie je zbytočnosť. Vždy sa s ňou dá pracovať, vždy dokáže predĺžiť trvácnosť líčenia, len musíte nájsť správny postup pri líčení, správne produkty a správne množstvá. Chce to len trpezlivosť. Nikdy neodsudzujte podklad, ktorý ste poriadne nevyskúšali.

Pokiaľ chcete vyskúšať aj iné typy podkladov, napríklad podklady po riasenky, užitočný Vám môže byť článok Podklad pod riasenku? Jedine tento…. Zaujíma Vás táto téma a chcete sa dozvedieť ešte viac? Nechajte odkaz v diskusii.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This