Pages Menu
FacebookRss

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 12.7.2016 v Dámske vône, Pánske vône, Vône | Bez komentárov

Poľné kvety, slnko a božká vôňa

Poľné kvety, slnko a božká vôňa

V jedno ráno môj otec kosil lúku pri chalupe a ako z nej po skupinách mizli poľné kvety, tá náhla strata vône a pestrosti neunikla mojej pozornosti. Túžite mať parfum, ktorý vonia ako letná lúka?

Poľné kvety nikto nesadil a predsa si bezstarostne rastú. S každým východom slnka otvoria svoje kalichy, ako keby chceli vítať denné svetlo. Lenže na ich veľkú smolu, sami o sebe sú až príliš nenápadné. Bez nich by však letná lúka bola nudným miestom.

poľné kvety dávajú prírode pestrosť

poľné kvety dávajú prírode pestrosť

Ako vidíte na obrázku, nie jeden kvet, ale viaceré poľné kvety dovedna dávajú svetu niečo unikátne. A nejde len o farbu, ale ide tiež o niečo, čo má význam dokonca i v parfumérstve. A tu je toho dôkaz.

Poľné kvety v nežných a jemných parfumoch

Pokiaľ si v lete potrpíte na menej nápadné vône, poľné kvety oceníte v niektorom z tejto pätice parfumov. Intenzita je síce individuálna záležitosť, no pokúsim sa Vám ju aspoň trošku priblížiť. Začnem od tej najmenej výraznej.

Z tejto päťky je najjemnejšia vôňa Demeter Provence Meadow pre mužov i ženy. Táto unisex aromatická a zelená vôňa Vám pripomenie polia v Provensálsku, ktoré poznáme z rôznych dokumentárnych filmov ako domov rôznych bylín. Provence Meadow je len kolínska voda, takže veľkú výdrž nečakajte, no táto čistotou voňajúca zmes levandule, tymiánu, rozmarínu, bazalky s pridanou jemnou sladkosťou feniklu pôsobí relaxačne a upokojujúco.

U drevito – kvetinovej pižmovej vône Burberry The Beat záleží, po akej koncentrácii siahnete. Parfumovaná voda je viac drevitá, toaletná voda oplýva väčšou vzdušnosťou a zdá sa mi o maličký kúštik sladšia. Keď necháte vôňu rozvinúť, cez stopy cejlónskeho čaju, citrusov a kosatca sa Vám do nosa prederie nežný modrý zvonček. Dáva vôni takú tú typickú britskú a mierne „neotesanú“ atmosféru. Klasika, ktorá neurazí žiadnu dámu.

Podľa tyrkysových perál, ružových strapcov a pačuli v základe by ste vo flakóne Juicy Couture Peace, Love and Juicy Couture z masívneho skla čakali silný opar, ktorý Vás uvrhne do nirvány. Opak je pravdou. Byť dieťaťom kvetov neznamenalo len nosiť všetko okázalé, ale tiež byť spätý s prírodou. Dnes by Vás asi považovali za čudnú, keby ste bosá vybehli na lúku medzi poľné kvety, v 60-tych rokoch by to bolo normálne. Vlčie maky neboli tentokrát zneužité na výrobu omamných látok i keď vôňa je spočiatku predsa len trošku ostrá. Keď sa uleží hyacint a zimolez, javorový list a lipový kvet ukážu svoju krásu, kvetinová vôňa Peace, Love and Juicy Couture bude rovnakým lahodným elixírom ako dobrá hudba.

Parfumovaný olej Frais Monde Mallow and Hawthorn Berries patrí k mojim najväčším obľúbencom. Jeho nádherná a originálna kvetinovo – ovocná kombinácia zložená zo slezových kvetov a bobúľ hlohu s jabĺčkovými nuansami pôsobí krehko, zahreje pri srdiečku a osvieži zmysly. Neviem prečo, ale mne vždy pripomenie babie leto, poľné kvety a kytičku pre mamu. Túto vôňu môžete nosiť všade. Pokojne i do postele predtým, než zavriete svoje oči a zaspíte.

Orientálna drevitá vôňa Calvin Klein Truth s veľkorysou výdržou a strednou intenzitou má unikátny netradičný koncept vhodný na leto i na jar. Na jednej strane pripomína sviežosť lúky a jej zelene, no na druhej strane teplo a sladkú vôňu pokožky ženy, ktorá v tej tráve leží a jej myseľ v tramtárii lieta. Prevláda však sviežosť ďatelinky, bambusu, chlad od vlhkých driev, ktorý v jemnom kvetinovom závoji naráža na teplé pižmo s jemným dotykom vanilky. Vôňu Calvin Klein Truth nejde opísať v pár riadkoch, tú skrátka musíte ovoňať.

Kvety, ktoré majú silu

Chcete poľné kvety vyskúšať v plnej sile? Tak to potom musíte ovoňať parfum Mauboussin M Moi, ktorého kúpu zvažujem. Svojim sofistikovaným zjavom mi pripomína vôňu Truth. Na jednej strane je krehká ako obsiahnuté poľné kvety, ktoré pod náporom vetra ohýbajú svoje hlávky. Aj horec a popínavý brečtan rozpráva podobný príbeh. Keď sa ale vloží do hry narcis, pižmový slez a kvet horkého pomarančovníka, milovníčkam jemných vôní už môže pripadať silná. Ja by som to povedala tak, že si kvetinovo – drevitá pižmová M Moi po celú dobu zachováva sviežosť vánku, ktorý vanie ponad polia. Pre väčšinu z nás je to len vánok, no pre nežné kvetinky a krehotinky to bude vetrisko. Aromatický, no stále tak nejak delikátny a bylinkový.

Dolce & Gabbana Pour Homme Intenso vyberám ako jednu z najzaujímavejších drevitých aromatických pánskych vôní, ktorej právom patrí miesto v tomto článku. Výdržou a intenzitou sa radí k parfumom, ktoré je lepšie nosiť na večer. Čo mňa na nej najviac očarilo, sú tie zaujímavé protiklady. Ja v nej cítim letný dážď a seno, ktorého vôňa sa mieša s luxusným a sladkým tabakovým oparom. Ako keby to nestačilo, divo rastúce poľné kvety – lúčna šalvia a kvety nechtíka prerastajú do hriadky kultivovanej levandule, bazalky. To by hospodára nahnevalo, no mužovi, ktorý taký parfum nosí, bude taká vôňa lichotiť. Viac o nej sa dozviete v tomto článku.

Verte alebo neverte, no u kvetinovo – ovocnej vône Britney Spears Believe neradno spoliehať na jej ovocný úvod a jej zdanlivo krehké kvetinkové srdiečko zo zimolezu a kvetov lipy. V tomto ohľade je jemná a nežná ako tancujúce víly uprostred lesnej čistinky plnej kvetov. Lenže v rozprávkovom lese je v bezpečí len ten, kto les a víly dobre pozná. Keď to budete najmenej čakať, obklopí Vás hustý les. Vôňa drevitého guave, niečo zelené a zemité i sladká vôňa praliniek, ktorými budete ako čarodejnica lákať mužov do svojej blízkosti. Believe je vôňa nevinná, no zároveň čertovsky prešibaná, trvácna, tajomná a zvodná.

Harmanček a nechtík nás nikdy nezačnú nudiť. Milujeme ich vôňu i to, ako dokážu vyliečiť každú boľačku. Okrem šľachtených kvetov a notoricky známych tónov šťavnatého ovocia s drevnatým pozadím to boli práve tieto poľné kvety, kto preslávil vôňu Calvin Klein Escape. Bez nich by bola vôňa Escape len obyčajnou sladkou vôňou, no ony do kompozície priniesli skutočné slnko a skutočné leto. V roku 1992 sa tento kvetinový akvatický parfum od Calvina Kleina stal najlepšou dámskou vôňou a aj dnes ho vnímame ako jeden z najtrvácnejších a najsilnejších parfumov. Dá sa nosiť v lete (cez deň i na večer), ale je špecifický a jeho vôňa nesadne každému. Kto sa však zamiluje, získa v ňom lásku na celý život.

Pokiaľ ste si mysleli, že sú poľné kvety bezvýznamné, po vyskúšaní týchto vôní si to viac myslieť nebudete. Svetská sláva je len nudná poľná tráva, no to neplatí v prípade, že ide o poľné kvety. Ich prítomnosť je liečivá a sláva večná. A nie preto, že ide prevažne o kvetiny známe ako bylinky. Ide tu o ich vyžarovanie a energiu, akú by ste u šľachtených kvetov márne hľadali.

Ďalšie parfumy s tónmi poľných kvetov nájdete vo fotoalbume na Facebooku Elnino.sk. Máte už nejakého svojho favorita?

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This