Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 18.6.2015 v Mejkap, Poradňa | Bez komentárov

Štetce – potreba každej maliarky natieračky

Štetce – potreba každej maliarky natieračky

Keďže zatiaľ nevynašli maliarsky valček, ktorým by sa dal na tvár naniesť kompletný mejkap, ďakujme za vynález, akým sú kozmetické štetce. Každá dáma by ich mala mať doma a ja tiež prezradím, aké.

Štetce a kozmetické pomôcky – zbytočnosť?

Predstavte si maliara, ktorý by dostal za úlohu celú miestnosť vymaľovať rôznymi farbami a na to všetko by chcel použiť valček. Ako by to vyzeralo? Určite uznáte, že dosť zle. Rohy miestností by neboli vymaľované dôsledne, okenné rámy by ostali zababrané a línie, kde sa stýkajú rôzne farebné plochy, by boli krivoľaké. A to ani nehovorím o tom upratovaní. Všade by bol neporiadok. Maliar amatér by si možno pomohol nejakou páskou, no profesionál vezme štetce a všetky detaily budú dokonalé. Ešte Vám nimi kde tu namaľuje aj nejaký ornament. A o tom sú kozmetické štetce. Štetce Vám umožňujú pracovať pohodnejšie, precíznejšie, zachádzať do najmenších detailov a najmä s nimi nenarobíte spúšť.

mydlo pre čisté štetce

mydlo Sefiros pre čisté štetce

Ďalšou výhodou štetcov je hygiena, ale to len za predpokladu, že máte kvalitné štetce, o ktoré sa dobre staráte. Štetce by sa mali čistiť po každom použití a aspoň raz či dvakrát do mesiaca ich treba vyčistiť mydlom alebo špeciálnym prípravkom na štetce. To je však téma pre iný článok. Poďme k obrázkom, na ktorých Vám vysvetlím, na čo sa aké štetce používajú.

Štetce na mejkap a korektor

Väčšina korektorov v tubičkách má svoj vlastný štetec alebo aplikátor, no tie na paletkách musíte nanášať buď prstom, alebo treba štetec. Štetce na korektor (7) vyzerajú takmer rovnako ako štetce na mejkap, len v miniatúrnej verzii. Na obrázku som Vám jeden zväčšila, aby ste videli tvar. Štetce na korektor bývajú ploché a majú ostrú špičku, aby ste s nimi mohli maľovať aj plošne, aj „bodkovať“. Najmä pri akné sa vyplatí presnosť. Kozmetické štetce na nanášanie mejkapu sú buď sploštené alebo okrúhle, no s odseknutými štetinkami zarovnanými do jednej línie. Na krémové mejkapy sa Vám budú hodiť ploché (1 – 4), na krycie mejkapy s púdrovým finišom si radšej vezmite ten okrúhly (5 – 6). Ak by sa mu nechcelo rozotierať dostratena, môžete ho vklepkávať. Robte to ako vizážistky. Dajte trošku mejkapu na chrbát ruky alebo na nejakú podložku, odtiaľ ho naberajte na štetec a nanášajte. Veľmi dobré štetce na mejkap sú tzv. stipplingové. Jeden taký nájdete na konci tohto článku.

štetce na mejkap a korektor
štetce na mejkap a korektor

Štetce na púdre

Kozmetické štetce na púder sú charakteristické svojou hustotou a dlhšími štetinkami. Zatiaľ čo v púdroch pribalené hubky nie sú hygienické, často vytvárajú machule a akurát nimi upchávate póry, štetce urobia ďaleko lepšiu službu. Správny štetec musí byť hustý, aby líčidlo rozprášil rovnomerne a v primeranom množstve. Výsledný efekt vyzerá dokonalo, ako keby niekto na Vás ten púder nastriekal vzduchovou pištoľou v jemnučkej vrstve. Na minerálne a sypké mejkapy si však určite voľte štetce veľmi husté (napr. 3 a 5), inak by ste prášili. Čím hustejšie, tým lepšie.  Ak si zvyknete zvýrazniť dekolt púdrom s trblietavým efektom, budete vďačná za štetce s väčšou plochou (4, 5, 6).

Rukoväť kozmetických štetcov na púder môže byť krátka (4, 5, 6), dlhá (2, 3) i predĺžená (1). Niekto najlepšie nalíči seba i iných s dlhšou, iný si vystačí s krátkym univerzálnym štetcom kabuki. Kabuki sú praktické štetce. Majú kratšie štetiny, sú veľmi husté, nanesiete nimi púder, tvárenku i bronzer a niektoré sú navyše zatvárateľné (6) a dá sa s nimi cestovať. Nezabudnite na zásadu, že na štetec sa nikdy netlačí a prebytok líčidla sa z neho vždy oklepe. Ak sa predsa len seknete, vyčistite štetec a nadbytok ním oprášte.

štetce na púder lisovaný i sypký

štetce na púder lisovaný i sypký

Štetce na tvárenky a bronzery

Nie sú absolútnou nutnosťou. Niektorí ľudia si vystačia so štetcom na púder, alebo si kúpia univerzálny štetec, ako ten od Makeup Revolution (3), ktorý je i na púder. Nevýhodou šetrenia je to, že ich budete potom častejšie a dôslednejšie čistiť. Predsa nebudete štetcom od červenej tvárenky aplikovať púder. Prednosťou skosených štetcov (1, 2) alebo mierne zašpicatených štetcov na púder (aj také bývajú) je, že ich môžete využívať na kontúrovanie tváre. Okrúhlym štetcom namaľujete na líčka len guľaté jabĺčka, tie ostatné štetce zvládajú aj polmesiace a iné ostrejšie tvary, ktoré navyše zoštíhľujú tvár. Špeciálne krémové tvárenky sa lepšie aplikujú skoseným štetcom. Máva o čosi tvrdšie vlákna, takže aj niečo naberie.

štetce na tvárenku a bronzer

štetce na tvárenku a bronzer

Kozmetické štetce na očné tiene

Štetce, ktorými sa nanášajú očné tiene, mávajú rôzne tvary. V zásade si myslím, že by mala mať každá dáma aspoň tri či štyri. Dva s klasickým tvarom, jeden skosený a možno jeden špeciálnejší na rozotieranie prechodov medzi farebnými plochami. Tie s väčšou plochou (1, 2,) využijete na nanášanie farby na celú plochu viečka. Na matné tiene využijete hociktorý, no tie trblietavé a jemnučké sa Vám budú lepšie naberať buď penovým aplikátorom alebo štetcom, ktorý je dostatočne hustý. Skosené štetce sú perfektné na detaily. So štetcom so skosenými vláknami (3, 4) sa výborne aplikuje tieň do kútikov a záhybov oka, dá sa s ním domaľovať obočie, ešte presnejšie naniesť korektor pod oči, aby ste zamaskovali kruhy pod očami. Skosené štetce sú veľmi užitočné.

štetce na očné tiene klasické

štetce na očné tiene klasické

Zo špeciálnych štetcov by som určite volila buď tvrdší skosený (1), tzv. blendovací. S takým sa výborne maľuje gélová očná linka, očná linka z tieňov a výborne sa s ním rozmazáva ceruzka, keď chcete urobiť dymové líčenie očí, alebo skrátka zmäkčiť linku rozotieraním. Na rozotieranie očného tieňa dostratena a splývanie farieb využijete tiež blendovací štetec s mäkkými vláknami a zaostrenou špičkou (2). Štetec číslo 3 ani prakticky nie je štetec. Je to penový aplikátor a dobre sa ním maľujú detaily alebo sa s ním dá urobiť dymové líčenie.

štetce na očné tiene špeciálne

štetce na očné tiene špeciálne

Kozmetické štetce na pery

Pery sa maľujú rúžom, no profesionál používa štetce. Je to praktickejšie, hygienickejšie a bezpečnejšie. Však kto z nás nemal nikdy opar na perách? Rúž prispeje k tomu, aby sa nákaza zopakovala, štetec len vyčistíte a maľujete bez rizika. A tiež presnejšie, pretože také štetce na pery majú zúžený tvar. Špičkou urobíte kontúrovanie aj  v úzkych priestoroch kútikov úst a ich bočnou hranou vyplníte celú plochu farbou. Ak máte zatvárací štetec (1), môže s Vami aj na cesty a oslavy.

štetce na pery

štetce na pery

Môj tip: Vyhovujú Vám penové aplikátory tieňov, ale niekedy by ste uprednostnili štetec a nemáte žiadny po ruke? Zakúpiť sa dajú šikovní pomocníci, ktorí majú na jednej strane penový aplikátor a na druhej štetec. Vložte ich do svojich očných tieňov a vyriešené.

štetce a aplikátory v jednom

štetce a aplikátory v jednom

Ďalšie užitočné kozmetické pomôcky, ktoré sú aj nie sú štetcom, Vám dopomôžu k spokojnosti vo finále líčenia. Štetec alebo kefka na riasy (1) poslúži i na prečesanie obočia. Podobne kefka a hrebienok v jednom (2). Na namaľovanie očnej linky, kde nebol štetec súčasťou balenia, sa Vám bude hodiť úzky štetec (3), alebo jeden z tých skosených spomínaných vyššie.

štetce, kefky a hrebienky na riasy, obočie a očnú linku

štetce, kefky a hrebienky na riasy, obočie a očnú linku

Univerzálna sada štetcov

Že sa Vám nechce kupovať každý štetec zvlášť a potom ich nosiť v taštičke? A čo takto vlastniť celú sadu s priečinkami, kde má každý štetec svoje vlastné miesto? Táto sada štetcov od značky Dermacol neobsahuje žiadne zbytočnosti a rozhodne využijete každý jeden kúsok. Ak by som mala poskladať z rôznych štetov profesionálnu štartovaciu sadu, ktorú by som potom odporúčala každej začiatočníčke, určite by som urobila podobnú sadu. Stačí rozbaliť púzdro a profesionálne líčenie je otázkou pár minút.

štetce Dermacol v sade 12ks

štetce Dermacol v sade s 12ks štetcov

Ak by sme mali označiť a popísať účel využitia štetcov podľa mojich rád, potom štetce použijeme takto:

1 – Veľký štetec na sypké a tuhé púdre
2 – Jemný guľatý štetec na tvárenku a bronzer
3 – Guľatý štete na púder alebo make-up, tzv. stipplingový (s týmto štetcom sa mejkap „bodkuje“, čiže vklepkáva do pokožky tou rovnou stranou)
4 – Vejárový štetec s dvojitým vlasom na oprášenie prebytku líčidiel, dá sa však používať aj na bronzer, tvárenku a highlighter
5 – Veľký štetec na očné tiene (najmä matné)
6 – Guľatý penový aplikátor na očné linky a tiene
7 – Špirálka na riasy a obočie
8 – Skosený štetec na tekuté očné linky a obočie
9 – Štetec na pery na rúže, lesky, tiene
10 – Extra krátky blendovací štetec na očné tiene a rozotieranie linky
11 – Malý štetec na očné tiene (najmä matné)
12 – Hustejší štetec na očné tiene (najmä perleťové alebo trblietavé)

Všetky v článku spomínané štetce, pomôcky i sadu nájdete na Elnino.sk. Kliknite pre kompletnú ponuku.

Pomohol Vám tento článok zorientovať sa medzi pomôckami a nájsť si také štetce, ktoré naozaj využijete? Podeľte sa oň aj s priateľmi a zdieľajte.

[Total: 1    Average: 5/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This