Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 23.5.2016 v Dámske vône, Vône | Bez komentárov

Svadobná elegancia po taliansky

Svadobná elegancia po taliansky

Svadobná elegancia v podaní značky Gucci a Valentino pochytila mnoho od Talianov a ich vášne. Nepomýšľajme však na talianske manželstvá. Tu dvíha adrenalín zvodná rafinovanosť, nie výbušná povaha.

Svadobná elegancia či vášeň?

Možnosť číslo 1 aj číslo 2 je správna. Poznáme predsa typickú taliansku náturu. Niečo ako nuda vôbec nepripadá do úvahy. Nech módni návrhári, dizajnéri a parfuméri naberú inšpiráciu kdekoľvek, ich výtvory vždy nesú obidve vlastnosti. Aby ste videli, že je to naozaj tak, v závere článku mám pre Vás nachystanú malú módnu prehliadku Valentino. Prehliadka nie typická svadobná, no v galérii nájdete jeho najnovšie modely nádherných bielych šiat, z ktorých by si dokázala vybrať každá netradičná nevesta tie svoje. Ale najskôr predstavme netradičné parfumy z Talianska.

Gucciho Flora – tajomná a krehká ako kvet

Módny dom Gucci z Florencie, založený v roku 1921, je už od počiatkov svojej existencie posadnutý luxusom a eleganciou. Parfumy značky Gucci sú známe hlavne pre tóny kvetín a tento nežný motív pravidelne neopomína ani Gucciho svadobná móda. Ak na šatách nevidíte saténové ružičky, tak tam určite bude aspoň malý motív z kvetinovej krajky. Kvetiny totiž vždy boli, sú a aj budú elegantné a zvodné. Presne ako púdrová fialka, ktorá je dominantou parfumu, o ktorom dnes bude reč.

Gucci Flora by Gucci Generous Violet

Svadobná kvetinová elegancia Gucci Flora by Gucci Generous Violet

Spomínate si na slávny Gucciho šál s kvetinovým motívom? Šál „Flora“ nechal navrhnúť Rodolfo Gucci ako dar pre monackú princeznú Grace Kelly, ktorá ho prišla v roku 1966 navštíviť na Via Monte Napoleone. Princezná si ho zamilovala a nosila ho okolo krku i na hlave. Pojem „Flora“ sa tak stál legendou a s týmto motívom prišli na svet Gucciho blúzky, šaty, kabáty, náhrdelníky i kabelky, ale tiež predmety dennej potreby ako čajníky alebo poháre. V roku 2009 dokonca uzreli svetlo sveta aj prvé kvetinové parfumy Flora s celou zmesou kvetov určené hlavne mladším ženám. Aby toho nebolo málo, rok 2012 privítal päticu nových parfumov. Ich ústrednou témou sa opäť stala kvetinová záhrada Flora, no pre tentokrát má každý parfum len jeden z najdôležitejších kvetinových motívov slávneho šálu. Do kolekcie patria okrem tej našej aj vône Gracious Tuberose, Glorious Mandarin, Glamorous MagnoliaGorgeous Gardenia.

Elegancia kvetov Flora by Gucci a zbierka vôní

Elegancia kvetov Flora by Gucci a zbierka vôní

Gucci Flora by Gucci Generous Violet je kombináciou dvoch veľmi vzácnych vonných olejov z fialky a kosatca, ktoré dávajú parfumu znamenitý púdrový efekt. Je presne tým, čomu ja hovorím maximálne prirodzená vôňa na jar a leto so solídnou výdržou. Na mojej pokožke zotrvala po dobu 6 – 8 hodín, čo je na toaletnú vodu vskutku dobrý výsledok.

Nie je to ale žiadny úmorný či melancholický parfum pre babičky. Som si istá, že pre niektoré dámy by mohla vôňa Generous Violet byť bez akýchkoľvek diskusií aj svadobná. Táto moderná vôňa čistoty, elegancie a nehy má v úvode fialkové lístky, ktoré ju robia ozonickou až jemne akvatickou. Až takýto energický prejav by ste od parfumu inšpirovaného fialkou a kosatcom nečakali, však? Tieto kvety vždy máme v predstavách ako púder, ale asi máloktorá dáma bude vidieť aj voňavý kúpeľ, ktorý použitiu kozmetického púdru predchádza. Túto komplexnosť začnete vnímať až pri tejto krásnej vôni Gucci.

Opojná aróma a krehkosť kvetov, ale tiež ich luxusná koketnosť s umiernenosťou je doplnená akordom semišu, ktorý vytvára celú textúru tejto vône. Má podľa mňa efekt hmloviny. Rozostrel jednotlivé tóny a nechá Vašu lásku priamo pred oltárom rozmýšľať nad svadobnou nocou. Môže len hádať, čo za tajomstvá skrýva Vaša svadobná róba. Či je pod šatami niečo vintage, z čoho bude musieť svoju nežnú krásku najskôr rozviazať a vyslobodiť, sexy a rafinovaná krajková bielizeň, alebo naopak jemný satén hebký a príjemný na dotyk. Gucciho svadobná vôňa Generous Violet mu toho veľa neprezradí, pretože po celý čas ostáva záhadná.

Rebelka a pôžitkárka z Ríma – Valentina

Parfumovaná voda Valentino Valentina je pravým opakom pokojnej a jemne sviežej Gucciho vône. Postava ženy – Valentína je horkokrvná Talianka, ktorá sa nemieni podriadiť žiadnym pravidlám. Vyzerá, ako keby stále hľadala samu seba a jej sladký úsmev môže skrývať prakticky čokoľvek. Keď si táto rebelská nevesta povie, že sa svadobná hostina bez nej na chvíľku zaobíde, tak si skrátka odbehne niekam von a vychutnáva si svoje chvíle s pôžitkom. Ale s ohľadom na jej povahu sa to dá predvídať a nikto sa nad jej činmi nebude pozastavovať. Rebelka je rebelka.

Valentino Valentina

Valentino Valentina

Vôňa má na flakóne tri ruže. Sú to tri stránky a každá z nich je paradoxom. Prvý z nich je zrejme inšpirácia, druhý patrí múze a ten tretí definuje štýl.

Vôňa Valentino Valentina načerpala inšpiráciu v Ríme. V jeho slnkom vyhriatych múroch sa uchoval kus histórie, takže bez tých tradičných talianskych zložiek (napríklad bergamot z Calabrie, alebo kvet pomarančovníka z Amalfi) to naozaj nepôjde. Lenže slnko všetky tie historické artefakty neustále robí živými. Srdce Ríma preto neskamenelo. Ono stále bije a Rím so svojou históriou žije. Aj slávna dáma a múza Valentína (fiktívna postava) žije v tomto meste. Patrí k ženám, ktoré sú krásne a milujú klasiku. Typické aristokratky. Ale musia tú klasiku tak trošku „udupať do zeme“, pretože nenosia štýl niekoho iného, ony si ho vytvárajú. A to sú tie paradoxy navonok.

Paradoxom je i zloženie vône. Vôňa začína tylickým žiarivým bergamotom – hymnou sviežosti a neviazanosti. Ale potom príde nežná a delikátna biela hľuzovka a úvod uzemní. Čakali by ste ju? Ja nie. Vo voňavom kvetinovom chvostíku sa šíri zmyselný jazmín, kvet pomarančovníka a dôstojná pani tuberóza. Všetko nasvedčuje tomu, že to bude svadobná elegancia ako vyšitá, no potom narazíte na tón rebelskej divej jahody. A aby to nebolo málo, drevité a ambrové tóny v základe prehluší vanilka. Bizarná kombinácia, ktorá však funguje a vždy fungovala.

Valentina miestami pripomína elegantnú vôňu plnú kvetín pre dámu, ktorá ani nepotrebuje jesť, lebo chce ostať štíhla. Presne ako Rímanky v bielych šatách. Aj tie vyzerali, že žijú len z nektáru kvetov a rannej rosy. Lenže figu borovú. Ony vedeli pekne hodovať. Parfum Valentina je v skutočnosti navoňaná svadobná karta. Oznámenie o svadbe, ktoré sa otvorí a ukáže kvetiny nakreslené a parfumované vôňou bielych kvetov. A potom zvnútra vypadne malý lístoček „Pozývame Vás k svadobnému stolu“, kde budete celý čas čeliť útoku gurmánskych tónov.

Aby ste Rímanky v predstavách módneho domu mohli aj vidieť, prinášam spomínané obrázky šiat. Táto módna prehliadka nie typická svadobná. Valentino predstavil všetky modely ako trendy na aktuálnu sezónu. Pokiaľ sa však nechystáte byť tradičnou nevestou, možno medzi nimi nájdete inšpiráciu.

Uznajte, že táto elegancia by pokojne mohla byť svadobná. Šaty sú nádherné, vône Valentino a Gucci tiež. Mne sa páčia obidve, no ktorej vôni by ste dali prednosť Vy? Bola by to vôňa tajomná a krehká ako fialky kvet – vôňa Gucci Flora by Gucci Generous Violet? Alebo by zvíťazila rebelská pôžitkárka z Ríma – vôňa Valentino Valentina?

 

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This