Veronika Janoušková | 22 apríla, 2020 |
Čo je to vlastne peeling, scrub a exfoliácia? Čo znamená pojem gomáž? Tieto pojmy sú často skloňované v súvislosti so starostlivosťou o pokožku, ale aj so samoopaľovacou kozmetikou, riešením pigmentových škvŕn, čiernych bodiek a ďalších ťažkostí, ktoré môžu trápiť vašu pleť. Poďme si objasniť pojmy, vysvetliť odlišnosti a pozrieť sa, ako (a prečo) by ste mali peelingy a scrub na tvár a telo zaradiť do vášho skrášľujúceho rituálu.
Túžite po zdravej, krásnej a jasnej pleti, ktorá bude priťahovať lichôtky zo všetkých okolitých strán a dotyky partnera? Potom je nevyhnutné, aby ste trochu porozumeli, ako vlastne pokožka funguje. Až potom pochopíte, aké výhody prináša exfoliácia a čo všetko môžete pre svoju pokožku urobiť.Ľudská koža sa skladá z 3 vrstiev: tvorí ju podkožie, zamša a pokožka, ktorá je často označovaná aj ako epidermis. Pokožka – epidermis – pozostáva z niekoľkých vrstiev kožných buniek. Bunky pripomínajú akési dlaždice. Postupne prenikajú zo spodných vrstiev, kde vznikajú nové bunky a postupujú smerom k povrchu. Čiže bunky v spodnej časti sú najmladšie, tie navrchu zasa najstaršie. Kožné bunky ale majú, rovnako ako všetko organické – obmedzenú životnosť. Keď sa ocitnú na samom vrchu, po čase odumierajú a v ideálnom prípade sa samy odlupujú, aby uvoľnili priestor tým mladším. Asi každé 3 týždne sa tak vaša pokožka kompletne obnoví a vyzerá perfektne.Problém vzniká, keď sa odumreté bunky neoddelia samy od seba a zostanú na povrchu pokožky, kde môžu napáchať peknú neplechu. Na pleti sa objavujú suché alebo zhrubnuté miesta, nepekné šupinky, dochádza k upchávaniu pórov, pokožka pôsobí mdlo a unavene… prichádza najvyšší čas vyhlásiť mŕtvym kožným bunkám otvorenú vojnu. Exfoliácia, na ktorú môžeme použiť peeling alebo scrub.
Naši pravekí predchodcovia to mali veľmi jednoduché. Život vo voľnej prírode im neustále staval do cesty nejaké prekážky. Vetvičky a lístie v lesných porastoch, ktorými sa predierali. Piesok v riekach a potokoch, kde sa umývali a podobne. Ich pokožka nepotrebovala ďalšie zásahy. Exfoliácia, teda proces odstránenia odumretých kožných buniek z povrchu pokožky, či už tela alebo tváre, u nich prebiehala prirodzeným spôsobom. Človek dnešného typu si musí pomôcť sám. Kozmetikou.
Pravidelná exfoliácia pomáha dosiahnuť efektívnejšiu obnovy pokožky. Táto procedúra navyše vyhladzuje, rozjasňuje a zjednocuje pleť, uvoľňuje upchaté póry, redukuje pigmentové škvrny, čierne bodky aj menšie jazvičky a zlepšuje absorpciu ošetrujúcej kozmetiky. Pleťové peelingy vrelo odporúčam.Na tomto blogu už bolo o peelingoch veľa popísané a vieme, že fungujú aj proti celulitíde. V neposlednom rade je nevyhnutná pred aplikáciou samoopaľovacích krémov či mliek. Zaisťuje totiž perfektný výsledok bez nerovnomerného odtieňa, fľakov a tzv. máp na pokožke. Vtedy sa v podstate zafarbia práve tie odumreté bunky, ktoré potom odpadnú a nechajú svetlé miesta. A keď si na exfoliáciu poriadne posvietime, zistíme, že existujú dva druhy – alebo lepšie povedané tri druhy. Ale kozmetický svet žiaľ v tomto nemá úplný poriadok a tak sme ako spotrebitelia často privádzaní do omylu.V slovenských pomeroch sa peeling bežne používa ako synonymum pre exfoliáciu. Tak isto mnohé produkty majú v nemeckom názvosloví uvedené slovo “peeling” a v anglickom “scrub”, ale nie je to tak úplne správne. Navyše sa medzi všetkými tými produktmi pre starostlivosť o pleť neraz vyskytujú aj chameleóni.Dobrým príkladom je tzv. “gomáž”, ktorá môže mať vlastnosti mechanického aj chemického peelingu. Gomáže (gommage, gommant gel) obsahujú jemnejšie a pružnejšie čiastočky, ktoré nie sú až také abrazívne (neškriabu), ale na povrchu pleti fungujú ako guma. Sú vhodné predovšetkým pre mastnú a citlivú pleť náchylnú na tvorbu škvŕn.
Peeling je v skutočnosti niečo ako “chemická exfoliácia”. Chémiu schválne dávam do úvodzoviek. Táto metóda vrchné vrstvy mŕtvych buniek narúša najmä pomocou chemických látok, kyselín alebo ich odstráni s pomocou lasera. Poznáme tiež peelingy, ktoré na podporu exfoliácie využívajú silu prírodných enzýmov – tzv. “enzýmové peelingy”. Využíva sa tak napríklad extrakt z ananásu alebo papáje.Podľa odborníkov sú všetky tieto metódy k pleti prívetivejšie než mechanická exfoliácia, o ktorej bude reč nižšie. Obvykle vám ale takýto peeling urobia iba v profesionálnych salónoch alebo na dermatologických klinikách.Avšak nižšia koncentrácia exfoliačných kyselín už prenikla aj do prípravkov pre domáce použitie. Vaša domáca exfoliácia môže obsahovať dva typy exfoliačných kyselín a ide konkrétne o AHA a BHA kyseliny. AHA (alfahydroxy) kyseliny sú rozpustné vo vode a vyhovujú normálnej, suchej i citlivej pleti. Počas odstraňovania kožných buniek udržujú pleť hydratovanú a skvele ju rozjasnia aj vyhladia. Najšetrnejšia, teda ideálna pre citlivú pleť, je kyselina mliečna, normálnej pleti odporúčame hlavne kyselinu glykolovú. Na druhej strane existujú kyseliny rozpustné v oleji, z ktorých sa v peelingu používajú BHA (betahydroxy) kyseliny, konkrétne napríklad kyselina salicylová. Tá dokáže zázraky, keď potrebujete uvoľniť upchaté póry, zlikvidovať čierne bodky a je skvelým pomocníkom v starostlivosti o mastnú a aknóznu pleť.A ako často peeling s exfoliačnými kyselinami používať? Citlivejšie typy pleti by si ho mali dopriať aspoň raz týždenne, na ostatné typy pokožky ho možno nanášať až trikrát týždenne. Vždy sa riaďte inštrukciami na obale. Nezabudnite, chemická exfoliácia (vlastne i mechanická) môže zvyšovať citlivosť pokožky na slnečné žiarenie, nezabudnite preto po použití peelingu vybrať produkt s vyššou SPF ochranou.
Pomleté škrupinky orechov, zo semien, plastové guľôčky, kryštáliky cukru, soli a minerálov sú mechanickou záležitosťou, no nie každý výrobca vám ich prítomnosť oznámi v správnom názvosloví. A tu je zakopaný ten pes. Chybné nadužívanie pojmu peeling nám do nášho kozmetického arzenálu mohlo vniesť trošku neporiadku. Dosť možno ste si v minulosti kúpili produkt pomenovaný ako “peeling” a neobsahoval žiadne drsné častice, ktoré ste v ňom chceli.Takéto peelingy sa môžu taktiež používať na pleť, ale častejšie ide o telové peelingy, pretože telo toho znesie viac a my ich jednoducho milujeme. Ak chcete mať pri ďalšom nákupe telovej kozmetiky istotu a chcete mechanický peeling, hľadajte anglické slovíčko “scrub”, ktorého doslovný slovenský preklad by znel ako “drhnutie”. My ho ale pre poriadok budeme aspoň v tomto článku volať jeho anglickým menom.
Ako už preklad naznačuje, scrub sa nanesie na vlhkú pleť a masíruje, čím dochádza k uvoľneniu odumretých buniek. Táto mechanická exfoliácia však zahŕňa nielen kozmetiku, ale tiež rôzne exfoliačné rukavice, kefky, lufy a pemzy. Výhodou je, že je scrub cenovo veľmi dostupný, môžete si ho dokonca aj sami vyrobiť z bežných ingrediencií, navyše výsledky sú vidieť okamžite. Podľa niektorých odborníkov ale nie sú takéto produkty k pleti tak šetrné ako peelingy.DIY pleťový scrub: pol hrnčeka mletej kávy, hrnček trstinového cukru, 2 lyžice mlieka a 1 lyžicu medu zmiešajte vo vhodnej nádobe. Navlhčite pleť, naneste hotový scrub v menšom množstve a navlhčenými dlaňami jemne masírujte asi 3 – 4 minúty. Nakoniec opláchnite tvár vlažnou vodou. Zvyšok zmesi uchovávajte v chladničke a čo najrýchlejšie spotrebujte.DIY telový scrub: zmiešajte zmäknutý kokosový olej v množstve polovice hrnčeka so štvrtinou hrnčeka medu. Potom pridajte pol hrnčeka trstinového cukru a 3 lyžice mletých ovsených vločiek. Vzniknutú pastu opäť naneste na navlhčenú pokožku, jemne masírujte a dôkladne opláchnite. Ani tento peeling neskladujte príliš dlho, pretože by sa mohol skaziť.Ak chcete získať pleťový či telový scrub alebo peeling bez zbytočnej práce a bez starostlivosti o trvanlivosť, vyberajte zo sortimentu Elnino.sk. Potom už stačí tieto prípravky len pravidelne používať a odmenou vám bude krásna, mladistvá a rozžiarená pokožka.