Veronika Janoušková | 17 júna, 2020 |
Bronzová a farebne zjednotená pokožka – to je pre mnoho ľudí stále dobrý dôvod, prečo počas dovolenkovej sezóny navštevujú rôzne exotické krajiny. Dovolenka pri mori je totiž väčšinou zárukou krásneho opálenia. Veľa týchto dovolenkárov ale dodnes verí rôznym mýtom, vinou ktorých začínajú svoje chvíle oddychu so začervenanou pokožkou. Faktor SPF je záhadami opradený azda najviac zo všetkých. Čo všetko by ste mali o ňom vedieť?Veľa ľudí dodnes netuší, ako svoju pokožku pred slnkom chrániť. A ešte stále sa žiaľ nájdu medzi nimi takí, ktorí veria, že u nás na Slovensku sa spáliť nemôžu, pretože tunajšie slnko nie je dostatočne silné a oni sú naň zvyknutí. Budú sa i celý deň pohybovať vonku na priamom slnku a natrú sa nanajvýš raz. Aj to s prípravkom s nízkym SPF. Alebo vôbec. Vraj by ich vyšší SPF faktor pripravil o cenný vitamín D a vôbec by sa neopálili. Aká je pravda? Čo naozaj opaľovacia kozmetika dokáže a čo nie?
Hneď na začiatok by sme si mali ujasniť, že nič ako bezpečné opaľovanie v skutočnosti neexistuje. Hnednutie pokožky je stále iba obrannou reakciou kožných buniek, ktoré ako odpoveď na slnečné žiarenie produkujú viac pigmentu melanínu. S jeho vyššou koncentráciou potom pokožka tmavne a vzniká módny bronzový vzhľad. Je to ale v podstate to isté, ako keď si odriete lakeť a pokožka na povrchu rany vytvorí chrastu, aby vám netiekla krv. Telo sa tým bráni a zdravé to rozhodne nie je. A už vonkoncom nie bezpečné.Dnes už neobstojí ani výhovorka, že opaľovanie pomáha telu získať vitamín D. Tento cenný vitamín sa v našom organizme vytvára z prekurzora, ktorého denná zásoba je plne vyčerpaná už pri obyčajnom presune z domu do obchodu. Stačí sa nenatrieť, prejsť slnečnou ulicou a behom 10 – 15 minút máte zázračného vitamínu D dosť. Alebo vezmite partnera a pozrite si romantický západ slnka. Na získanie vitamínu D v lete naozaj netreba ležať na slnku dve hodiny. Po minutí prekurzora sa žiadny ďalší vitamín D nevytvorí.Opaľovacie prípravky nemajú za úlohu zastaviť slnko a zabrániť pokožke zhnednúť. Iba v zásade určujú, koľko slnečného žiarenia naraz prenikne k vašej pokožke a do akej miery toto žiarenie ovplyvní pochody vo vnútri vašich kožných buniek. Možno sa k získaniu bronzového vzhľadu budete opaľovať dlhšie, ale s menej škodlivými dôsledkami. Poďme si opaľovacie prípravky predstaviť dôkladnejšie.
Možno už po prečítaní predošlých riadkov podvedome tušíte, že čím vyšší je SPF faktor, tým účinnejšiu ochranu získa vaša pokožka pri opaľovaní a tým menej sa spáli. Svätá pravda. SPF je skratka anglického spojenia “sun protection factor”, v preklade teda označuje niečo ako faktor slnečnej ochrany. A jeho číslo naozaj udáva, ako dobre opaľovacia kozmetika chráni pred žiarením zvaným UVB. Čím vyššia hodnota SPF, tým viac UVB žiarenia dokáže váš opaľovací krém zachytiť. A tým menej škody napáchajú lúče vo vrchných vrstvách vašej pokožky.100 % kozmetická ochrana pred slniečkom neexistuje. Najvyšší faktor, ktorý u nás zoženiete, je SPF 50. Ten zablokuje zhruba 98 % UVB žiarenia, k vašej pokožke potom preniknú len 2 % lúčov. Ochranný faktor SPF 30 blokuje 97 %, SPF 20 95 %, SPF 15 93 % a SPF 10 90 %. Nižšie čísla už nemajú zmysel. Dokonca ani v našich zemepisných šírkach. Každý dobrý dermatológ a lekárnik vám odporučí minimálne SPF 30. A ak máte svetlú pokožku, poradí vám rovno ten najvyšší.Každá pokožka je totiž iná a má trošku inak nastavený svoj “slnečný časovač“. Toto nastavenie sa líši podľa toho, koľko pigmentu si zvládne vytvoriť a teda každý z nás znesie iné množstvo slnečného žiarenia za určitý čas. Pokiaľ sa nechcete spáliť, pri opaľovaní musíte zohľadniť všetky tieto veličiny:
Teraz už vieme, že SPF chráni pred UVB žiarením, pokožku ale môže poškodiť aj druhý typ slnečného žiarenia – strašiak menom UVA. Kým UVB žiarenie pôsobí iba vo vonkajších vrstvách pokožky, kde spôsobuje spálenie a môže viesť aj k riziku vzniku rakoviny kože, UVA má schopnosť preniknúť ešte oveľa hlbšie do pokožky. Tu potom môže narušiť bunkovú DNA, podieľa sa na rýchlejšom starnutí pokožky, vzniku vrások i pigmentových škvŕn a má tiež čo dočinenia so zvýšeným rizikom rakoviny. UVA sa využíva aj v soláriách, práve tento typ žiarenia totiž spôsobuje hnednutie pokožky.Označenie broad-spectrum na obale naznačuje, že váš opaľovací krém, mlieko, sprej dokáže chrániť pokožku pred oboma typmi UV žiarenia. Ak nenájdete broad-spectrum, výrobca môže uvádzať aj konkrétnu informáciu, že výrobok chráni pred UVB aj UVA. V každom prípade však túto informáciu hľadajte.Podiel ochrany voči UVA / UVB žiareniu našťastie stanovujú aj európske smernice. Aby sa produkt dostal na náš trh, musí prejsť dôslednými kontrolami. Opaľovacia kozmetika, ktorú si kúpite v obchode u nás, je tak bezpečnejšia než kedykoľvek predtým.
Váš opaľovací krém alebo iný typ prípravku bude účinný iba vtedy, ak dodržíte odporúčania výrobcu. Väčšina produktov potrebuje pár desiatok minút na to, aby sa mohli dostatočne vstrebať do pokožky. Ide najmä o prípravky, ktoré k schopnosti pohlcovať slnečné žiarenie musia najskôr vykonať určitú reakciu s vašou pokožkou. Opaľovacie mlieko preto naneste s minimálne 30-minútovým predstihom, kým vyjdete na slniečko. Potom máte záruku, že váš SPF faktor funguje správne.
Určite viac, než si myslíte. Väčšina ľudí, ktorí používajú SPF faktor, často preceňuje schopnosti kozmetiky a nečíta návody. Naberú si trošku krému / mlieka do dlane a týmto malým množstvom natrú celé svoje telo. Ľudia sú schopní ísť na rodinnú dovolenku s jednou fľaštičkou opaľovacieho mlieka. Ale to je veľmi málo. Niet sa čomu diviť, že ochrana potom nefunguje tak, ako by mala.Množstvo by malo zodpovedať ploche, ktorú prípravkom mienime natrieť. Pre lepšiu predstavu je to asi jedna čajová lyžička na každú ruku, jedna na tvár a ďalšia na krk i dekolt. Brucho, chrbát a každá noha potom potrebujú cca jednu polievkovú lyžicu. Dospelý človek obvykle potrebuje aspoň 35 mililitrov až pol deci produktu na opaľovanie. Na jediné natretie.
Filter postupom času slabne vplyvom slnečného žiarenia, jedna jediná aplikácia denne teda zďaleka nestačí. Odporúčame nanášať opaľovací krém minimálne každé 2 hodiny a ak sa medzitým kúpete, utierate alebo viac potíte, natierajte sa častejšie. Slovo “vodoodolný” na obale produktu znamená, že vás vaša kozmetika ochráni pri plávaní a kúpaní. Ale ani táto doba nie je neobmedzená. Obvykle aj tá najlepšia ochrana zotrvá po dobu 20 minút – teda kým sa vám na prstoch nespravia čiaročky. Ak pobyt vo vode prerušíte a pokožku osušíte – bez zotretia ochrany uterákom – môžete ešte ísť do vody na ďalších 20 minút. Potom sa už treba opäť natrieť.Viete teraz všetko, čo potrebujete? Potom stačí zbaliť plážovú tašku, zaobstarať kvalitný opaľovací krém s dostatočným SPF a môžete vyraziť v ústrety letným dobrodružstvám.