admin | 10 februára, 2023 |
Moderná kozmetika, ako ju poznáme dnes je na trhu možno sto rokov, možno trošku viac. Avšak už od nepamäti sa ľudia starali o svoju krásu a telo a skúšali rôzne vtedy dostupné suroviny, aby rozmaznali svoju pleť či dosiahli krajšie vlasy. Poďme sa pozrieť na suroviny, ktoré overili storočia používania a sú súčasťou kozmetických produktov aj dnes.
Ľudstvo vykonalo počas (nielen) zaznamenanej histórie mnoho skrášľovacích experimentov, z ktorých nie všetky dopadli najlepšie. Stačí spomenúť stredoveký make-up obsahujúci olovo a Kleopatra vraj vo svojej knihe o kráse spomína pleťové masky z krokodílích exkrementov. Našťastie, nie všetky nápady našich predkov boli rovnako bláznivé, či dokonca životunebezpečné a z ich skúseností v niektorých smeroch ťažíme doteraz.
Bahno
Tmavá hmota uspela vďaka svojej schopnosti udržať teplo predovšetkým v kúpeľníctve. Liečivé bahno samozrejme nie je hocijaké, jeho prítomnosť je spojená obvykle s prítomnosťou liečivých prameňov. Snáď najobľúbenejšie na svete je bahno z mŕtveho mora, ktoré je mimoriadne populárne aj v kozmetike. Najviac sa využíva na pleťové masky či peelingy, no látky z neho vyťažené nájdete aj v iných prípravkoch.
Nemusí každému chutiť, no o mimoriadnej výživnosti a prospešnosti pre organizmus v prípade kozieho mlieka niet pochýb. Máme však pre vás dobrú správu – na to, aby ste pomohli svojej kráse ho piť netreba. Stačí dopriať svojej pleti prípravky s jeho obsahom. A čo ponúka? Predovšetkým hydratáciu, vyživenie a zjemnenie pleti.
Krémová konzistencia bohatá na živiny ho priam predurčuje ako surovinu na pleťové masky a využitie veru našlo aj v iných prípravkoch. Používa sa na hydratáciu a výživu nielen pleti, ale aj vlasov a dokonca ho nájdete vo vyživujúcich špirálach na mihalnice alebo obočie.
Marocké zlato, ako sa mu hovorí sa u nás preslávilo hlavne v posledných dvoch desaťročiach. Vzácny olej s veľkým množstvom vitamínu E sa získava z plodov argánie tŕnistej, ktorá sa vyskytuje len v juhozápadnom Maroku, čím sa tento zázračný olej stáva ešte vzácnejším. Najviac s ním je spätá značka Moroccanoil. Jej vlasové produkty sú chýrne, avšak dnes už ponúka aj oleje na telo či peelingy.
Brezová voda, ktorá sa môže zbierať zo stromov len na jar, má celý rad pozitívnych účinkov na organizmus. V kozmetike sú známe najmä šampóny s jej obsahom, keďže eliminuje ich vypadávanie, mastnotu aj lupiny. Existuje však aj energizujúci telový olej prospešný pre zahrievanie svalov či telový peeling.
Táto bylinka má silné antiseptické účinky, detoxikuje a dokonca napomáha redukovať vrásky, pigmentové škvrny, zmierňuje jazvy a strie. Niet divu, že existuje toľko krémov a ďalších produktov ako kúpeľové soli či sprchovacia kozmetika s jej využitím.
Možno vás to prekvapí, no aj luxusný hodváb, ktorý k nám prišiel z ďalekého východu, má svoje využitie v kozmetike. Krásne zvláčňuje pleť a dokáže preniknúť do jej hlbších vrstiev než iné preparáty. Je neodmysliteľnou súčasťou mnohých výrobkov luxusnej japonskej kozmetiky Sensai
Kráľovná kvetín nie je výnimočná len svojou krásou a dokonalosťou, ale aj množstvom liečivých vlastností. Preto sme jej venovali samostatný článok. Za všetko spomeňme, že výborne pomáha pri hojení rán, spomaľuje tvorenie vrások a antiseptická ružová voda z lekárne je vhodná na akné a mastnú pokožku,
Rovnako ako mnohé z ďalších zázrakov spomínaných v tomto článku, aj aloe vera je možné konzumovať. Zamerajme sa však na účinky, ktoré ponúka pokožke. Urýchľuje regeneráciu buniek a proces hojenia, upokojuje, preto ju často nájdeme v prípravkoch po opaľovaní. Okrem toho má protizápalové schopnosti a pomáha odstraňovať akné. Ďalším bonusom je zlepšenie hydratácie pleti. Niet divu, že produkty s jej obsahom patria k najobľúbenejším.