Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 23.6.2015 v Poradňa, Starostlivosť | Bez komentárov

Dentálna hygiena bez kompromisov

Dentálna hygiena bez kompromisov

Pojem dentálna hygiena netreba nikomu vysvetľovať. Už v škôlke nás učili, ako si máme čistiť zuby. Otázkou je, či nemáme časom osvojené zlé návyky a či robíme naozaj všetko, čo pre zuby urobiť ide.

Mať vlastné a zdravé zuby je cennosť. Niet nad zahryznutie do jabĺčka alebo chrúmanie mrkvy bez rizika. Niet nad pekný biely úsmev a spokojné prežúvanie bez obáv, že sa Vám niekde niečo ulomí. Nie je lepší pocit, ako sa môcť napiť studeného i horúceho bez toho, aby Vás niečo bolelo. Isteže, zub sa dá opraviť, no opravený zub už nikdy nie je taký ako zdravý. Preto je také dôležité vypestovať si správne návyky, aby bola naša dentálna hygiena na jednotku a zbaviť sa tých zlých návykov, ako napríklad tieto:

1. Prehliadanie problémov

Skryté zápaly a neošetrené kazy vedia zhoršiť dokonca i stav pokožky, no najčastejšie vyvolávajú zápach z úst. Ľudia sa zvyknú vyhovárať na tráviace problémy, no ako príčinu treba skôr vidieť zubný kaz alebo povlak plný baktérií, ktoré rozkladajú zvyšky jedla. Dávať si na boľavé zuby tabletky, cmúľať cukríky alebo žuť žuvačky je to isté, ako keby ste striekali na spotené telo dezodorant. Tiež to bude mať nulový účinok a nič sa tým nerieši.

2. K zubárovi s bolesťou zubov

Na zuboch nemajú byť žiadne hrbolce, odlomené kusy a ani praskliny. Tie väčšinou ukrývajú problém a netreba otáľať s návštevou zubného lekára. K zubárovi nechodíme až vtedy, keď kaz bolí. To už býva často neskoro. Čím menší kaz, tým menej vŕtania a menšia plomba.

Preventívna prehliadka (aspoň raz za čas aj s RTG, ktorý odhalí aj skryté kazy), servis dentálneho hygienika aspoň dvakrát ročne a správna dentálna hygiena Vám môžu zachrániť zuby i Vašu krásu.

Ku kráse samozrejme patria nielen zdravé zuby, ale i obrúsený zubný kameň a pekne vyleštené povrchy zubov a každej plomby. Aj toto je dentálna hygiena, no na vyššej úrovni. Tieto úkony vykonáva dentálny hygienik, ktorý Vás súčasne naučí správnej technike čistenia. Ak ste doposiaľ žiadneho nenavštívili, opýtajte sa svojho zubného lekára. Možno Vám nejakého poradí alebo aj on sám poskytne takéto služby.

3. Nevyčistené medzizubné priestory

Nepoznám človeka, ktorému by sa raz za čas niečo nezachytilo medzi zubami a vieme, že toto vie byť poriadna otrava. Čo ale so zvyškami, ktoré neprekážajú? Aj tie musia ísť von. Najviac kazov vzniká práve v medzizubných priestoroch a nie všetky môžu byť včas odhalené. Sklovina pokazeného zuba zvykne meniť farbu, no nie  je to pravidlo. Často sa problém odhalí až vtedy, keď je kaz chronický a polovica zuba je zničená. Máte po ňom a ani Vás nemuselo nič bolieť. Pritom ste mohli tomuto problému predchádzať.

4. Nesprávne nástroje a postupy

V škôlke nás učili, že zuby sa čistia tri minúty a krúživým pohybom. Mali sme obyčajné zubné kefky s vláknami rovnakej dĺžky, čo je práve ten najlepší nástroj. A potom prišla prvá návšteva zubára a už sa vŕtalo. Kde bola chyba? Správna dentálna hygiena nie je o tom, ako dlho či zuby čistíme, akou kefkou a akou pastou. Pasta má urobiť zážitok z čistenia príjemnejší a kefka je tiež len nástrojom. Nástroje však ovláda pohyb a pohyb musíme riadiť svojim rozumom.

Dentálna hygiena a moje rady

  • Nesnažte sa svoje zuby čistiť naučene a mechanicky, bez uvažovania. Dávajte dobrý pozor, aby ste vyčistili všetky a aby ste z ich povrchu i priestorov medzi nimi dostali všetko preč. Tomu musia byť prispôsobené pohyby ruky. Pri čistení nezabudnite na jazyk. Aj na jeho povrchu sa usadzujú baktérie. Našla som pre Vás video od spoločnosti, ktorá vyrába produkty dentálnej hygieny Curaprox, kde je zachytená správna technika.

  • Neriaďte sa žiadnymi hodinkami a ani deti neučte na presýpacie hodiny či časovače. Neriaďte sa množstvom peny v ústach a ani pocitmi zo zubnej pasty. Ak sú Vaše ústa plné peny a pasta už štípe, to neznamená, že je čisteniu koniec. Zuby sú čisté nie po troch minútach. Sú čisté vtedy, keď sme ich poriadne vyčistili.

Každý by mal mať takú pastu, aká mu je príjemná. Dobrá dentálna hygiena predsa neznamená, že bude celá rodina používať tú istú, nie? Ja osobne mám vyskúšanú nepenivú pastu Enzycal. Zubná pasta Enzycal obsahuje enzýmy, ktoré posilňujú obranný systém slín proti vzniku zubného plaku.

Ak si chcete spríjemniť čistenie zubov a uvítate skôr nejaké dobré príchute, vrelo odporúčam zubné pasty Marvis. V ponuke je zubná pasta mentolová, veľmi silná mentolová, ale tiež netradičná zázvorová, škoricová či jazmínová. Určite si zamilujete ich retro obal i zaujímavú chuť a vôňu.

Dentálna hygiena s produktami Marvis od Elnino.sk

Dentálna hygiena s produktami Marvis

Zubné pasty Marvis urobia čistenie zubov zážitkom a nie otravnou povinnosťou ani utrpením. Nebojte sa vyskúšať niečo nové. Kliknite a pozrite si kompletnú ponuku sortimentu tejto značky.

  • Dôležitá je tiež frekvencia čistenia. Každý človek má možnosť vyčistiť si zuby aspoň dvakrát denne. Keď aj ráno nestihnete, večer zubom vynahraďte všetku starostlivosť. Vyčistiť zuby neznamená vypláchnuť ústnu dutinu dentálnou vodou. Ani koberec predsa nevyčistíte tak, že ho nastriekate prípravkom a spláchnete vodou. Ústna voda je vítané osvieženie dychu. Netreba sa jej vyhýbať, no ani ňou nahradiť dôkladné čistenie. Zubná kefka je absolútna nutnosť.
  • Dentálna hygiena nepotrebuje sofistikované a rôzne tvarované kefky. Na dobré čistenie zubov dokonca nepotrebujete ani tie najtvrdšie. Dobrá zubná kefka je hustá, aby ste každým pohybom kvalitne vyčistili čo najväčšiu plochu. Nemá zuby zodrať a ani poškriabať jemné ďasná. Na čistenie zubov na neprístupných miestach sú zasa dobré jednozväzkové zubné kefky, tzv. „single“ (viď obrázok a zelená kefka)
Dentálna hygiena a sortiment Curaprox od Elnino.sk

Dentálna hygiena a sortiment Curaprox: medzizubné kartáčiky, zubná kefka, single kefky a zubná pasta Enzycal, zdroj: http://on.fb.me/1ddzygK

  • So zubami a ďasnami sa treba hrať, nežne, jemne, akoby ste ich chceli pohladkať. Ak máte na zuboch zubný kameň, nechajte si ho radšej obrúsiť, aby neprispel k zubným kazom a nesnažte sa doháňať zameškanú starostlivosť tvrdou kefkou.

Elnino.sk ponúka len také medzizubné a zubné kefky, ktoré odporúčajú zubní lekári a ktoré sa dlhodobo osvedčili v prevencii zubného kazu. Pozrite a vyberte si tie najlepšie nástroje.

  • Dentálne nite sú prežitok. Než sa zubiť pred zrkadlom, oveľa lepšie Vám poslúžia medzizubné kartáčiky. Ich kovové vlákno má rôznu hrúbku a tie najtenšie preniknú aj do úzkych štrbín. Požiadajte svojho lekára, aby Vám medzery medzi zubami premeral a poradil ideálne veľkosti, alebo si zaobstarajte univerzálnu sadu s rôznymi veľkosťami a zistíte, ktoré Vám sedia. Ďasná Vám môžu spočiatku krvácať, no vytrvajte. Opuch časom poľaví, prispôsobia sa a Vy uvidíte, čo sú to skutočne čisté a zdravé zuby bez kazov.

Ak pri ďalšej prehliadke Váš zubár skonštatuje, že nenašiel žiadny zubný kaz, bude to super. A možno za tým bude tento článok. Neváhajte zdieľať tieto informácie, pretože čisté zuby sú zdravé zuby a dôsledná dentálna hygiena pomáha predchádzať kazom. Ja i celý tím Elnino.sk si želáme, aby mal každý od bolesti i kazov pokoj.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This