Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 4.1.2018 v Poradňa, Vône | Bez komentárov

Kozmetika, ktorú bez milosti vyhoďte!

Kozmetika, ktorú bez milosti vyhoďte!

Človek bol obdarovaný rozumom a zmyslami, ktoré nám napovedajú, kedy sme v ohrození a kedy sme v bezpečí. Môže byť i Vaša kozmetika nebezpečná? Môže, ak sa používa dlhšie, než by bolo vhodné.

Varovanie zmyslami

Zjedli by ste pokazené mäso či jogurt s plesňou na povrchu? To určite nie! Zmenená farba i konzistencia, zlá vôňa, chuť i netypický zvuk pri otváraní obalu sú varovaniami, aby sme jedlo nekonzumovali. Aj kozmetika predstavuje riziko. Koža je najväčším orgánom tela a cez svoje póry do tela vstrebáva všetky látky, ktoré kozmetika obsahuje. Aj tie toxické! Čo však s kozmetikou, ktorá sa javí byť v poriadku, alebo si ňou nie sme istí? Kedy ju treba vyhodiť?

Kozmetika, ktorá vydrží roky

Parfumy a iné voňavky

Ak vône uchovávate v suchu, mimo svetla, tepla i chladu (nie v chladničke, viac v článku Fakty a vyvrátené mýty o parfumoch), vydržia Vám celé roky. V tomto ohľade i parfum po babičke objavený na povale môže byť neoceniteľným pokladom, ktorý sa dá stále používať. Alkohol je totiž excelentný konzervačný prostriedok.

Parfumy - voňavé poklady - vydržia celé roky

Parfumy – voňavé poklady – vydržia celé roky

Už o čosi horšie sú na tom toaletné a kolínske vody, ktoré môžu obsahovať vyšší podiel vody a teda môžete rýchlejšie postrehnúť zmenu farby i vône. Vtedy už produkt radšej ďalej nepoužívajte.

Telové mlieka, vlasová kozmetika, styling, dezodoranty

Na počudovanie je i tu doba použiteľnosti u väčšiny produktov pomerne veľká. Môže to byť i rok či dokonca dva, tri. Musia sa len po použití poriadne zatvárať a občas im môžete prečistiť pumpičky. Nie ich nechávať pootvárané v kúpeľni. Voda, vodná para, vzduch a nečistoty obsah kontaminujú. Až budú produkty na konci životnosti, maximálne budú redšie alebo naopak hustejšie, no pri nezmenenej vôni a farbe Vám môžu dlho a dobre slúžiť. Pozor, produkty, kde sa tuková zložka oddeľuje od vodnej, tie v poriadku nie sú a treba ich vyhodiť.

Telová kozmetika i styling vydrží roky

Telová kozmetika i styling vydrží roky

Kozmetika spotrebovaná za rok

Sprchovacie gély, oleje, peelingy, odličovacie prípravky

Ak produkty na báze vody alebo olejov nekonzervuje nejaká drastická chémia, spravidla podliehajú rýchlejšej skaze. Oleje pod vplyvom vzduchu zatuchnú, vodové produkty zasa podporujú množenie mikróbov. Pokiaľ ste ako ja, že striedate vône sprchovacích gélov a iných produktov podľa nálady a máte ich naraz načatých  5 – 6, dávajte si pozor. Radšej vyhodiť zbytky, než si privolať kožný problém.

Sprchovacie gély, oleje, peelingy, odličovacie prípravky treba minúť do roka

Sprchovacie gély, oleje, peelingy, odličovacie prípravky treba minúť do roka

Prípravky na opaľovanie

Po každej sezóne nám nejaké ostanú a my sa vždy dušujeme, že ich budúci rok určite minieme. Neminuli ste svoj produkt na opaľovanie do roka a nechcete sa spáliť? Odolajte pokušeniu ho dopoužívať a radšej kúpte nový. Slnečné filtre sú veľmi labilné kozmetické ingrediencie, ktoré naozaj nie sú odolné. Najmä tie chemické. Nebudú dobre chrániť.

Očné tiene

Oko je najcitlivejšou časťou tela. Očné tiene sú preto pomerne rizikové, pretože prášia a opadávajú. Nosíme ich v kabelkách, občas ich zabudneme otvorené a dostávajú sa do nich nečistoty. A čo také tiene používané na mokré líčenie… tie sú rajom pre baktérie. Pri používaní tieňov platia jasné pravidlá. Očné tiene sa nanášajú aplikátorom alebo štetcom a ten sa pravidelne čistí. Raz do týždňa handričkou a prípravkom, raz či dvakrát do mesiaca ho treba i vyprať a dôkladne vysušiť. V prípade, že preferujete nanášanie tieňov prstom, po pol roku musia tiene preč. Ich životnosť sa skracuje z roka na 6 mesiacov.

Očné tiene vydržia 6 - 12 mesiacov

Očné tiene vydržia 6 – 12 mesiacov

Dekoratívna kozmetika na tvár

Pre väčšinou produktov na pokožku (t.j. mejkapy, bronzery, lícenky, korektory, púdre, a pod.) platí to isté, čo pre očné tiene. Dekoratívna kozmetika na tvár obvykle vydrží 12 mesiacov. I tu pre maximálnu bezpečnosť odporúčam používanie čistých štetcov a kozmetických špongií. Téglikové a prstami nanášané produkty vydržia 6 mesiacov.

Dekoratívna kozmetika na tvár je použiteľná rok

Dekoratívna kozmetika na tvár je použiteľná rok

Laky na nechty, rúže a lesky na pery

Rúže na pery spotrebujte do roka

Rúže na pery spotrebujte do roka

Veľa žien dekoratívnu kozmetiku na pery v zásuvkách opatruje i celé roky alebo dovtedy, kým nezačnú oxidovať. My ju však počas dňa konzumujeme spolu s jedlom, nápojmi i vlastnými slinami. Pokiaľ sa obľúbeného rúžu neviete vzdať, opatrujete ho ako v bavlnke, používate štetec a raz za čas mu otriete povrch vreckovkou, prosím. Až však z neho začne raziť chémia, zatuchnutý pach, alebo začne meniť na perách farbu, musí bez milosti preč!

Laky na nechty sú v tomto ohľade bezpečnejšie. Životnosť niektorým môže predĺžiť skladovanie v chladničke.

Pleťová starostlivosť

Séra, hydratačné krémy, pleťové mlieka, toniká i špeciálne produkty na akné, receptúra prípravkov pleťovej starostlivosti je navrhnutá na ročnú dobu použiteľnosti. Po tejto dobe už nie sú ani zďaleka také efektívne. Niektoré prípravky s kyselinami a inými látkami citlivými na vzduch je dokonca nutné spotrebovať ešte skôr. Potom môžu byť i nebezpečné. Týka sa to hlavne prípravkov na očné okolie a akné. Riaďte sa preto pokynmi výrobcov.

Pozor na očné krémy, niektoré treba spotrebovať rýchlo

Pozor na očné krémy, niektoré treba spotrebovať rýchlo

Dekoratívna kozmetika na 3 – 6 mesiacov

Riasenky

Niekto hovorí, že by sa riasenka mala meniť čo dva až tri mesiace. Áno, môže to byť užitočná informácia, ak používate prírodnú. Tie vodoodolné a predĺžovacie obsahujú syntetické polyméry a majú spravidla o čosi lepšiu výdrž. Nezaschnú a ak do nich nepumpujete vzduch ako divé, môžu prežiť i o čosi dlhšie. Viac než 6 mesiacoch ich však nikdy neskladujte, pretože budú zrejme plné baktérií.

Riasenky a linky meňte čo 3 - 6 mesiacov

Riasenky a linky meňte čo 3 – 6 mesiacov

Očné linky

Pre očné linky by logicky mohlo platiť to isté čo pre očné tiene, ale… aplikujú sa príliš blízko oka. Ceruzkami dokonca zvykneme vykresľovať i spodné viečka a robíme nimi vnútorné linky. Napadlo by Vám, koľko baktérií takto do oka donesiete? Ceruzky je nutné zastrúhať a linky ako také dlho neskladovať. Nie preto, aby sa Vám dobre líčilo a neboli zaschnuté, ale pre Vašu bezpečnosť.

Ešte pár slov o bezpečnosti na záver

Kozmetika patrí k produktom, ktoré sa tak rýchlo nekazia. Používanie do dátumov uvádzaných výrobcami garantuje, že budú produkty bezpečné a budú plniť svoj účel. Keď si niečo kúpite, alebo budete robiť v novom roku poriadok, hľadajte dátum použiteľnosti alebo symbol otvoreného téglika s číslom. Číslo označuje počet mesiacov, ktoré môžete produkt používať po jeho otvorení.

Tento symbol napovie, ako dlho môžete produkt používať

Tento symbol napovie, ako dlho môžete produkt používať

Aby ste sa vyhli plytvaniu, môžete si dať v novom roku záväzok kupovať primerane veľké balenia a v zásobách, ktoré určite stihnete spotrebovať. Najlepšia a najúčinnejšia kozmetika je predsa tá, ktorá je čerstvá.

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This