Pages Menu

Vaše voňavé nápady

Categories Menu

Kategória: dňa 3.10.2017 v Vône | Bez komentárov

Voňavky naše obľúbené! Prečo ich tak milujeme?

Voňavky naše obľúbené! Prečo ich tak milujeme?

Neverte nikomu, kto by tvrdil, že nemá rád voňavky. Vôňa zastáva v živote človeka významnú funkciu. Má nás potešiť, ochraňovať a dokonca nám pomáha uchovávať spomienky. A mám na to aj dôkazy!

Problém s výberom či zdravotný problém?

Keď mi niekto povie, že neznáša parfumy a teda nevlastní žiadne voňavky, môže to mať dva dôvody.

  1. Zdravotný problém. Existuje pomerne veľké množstvo chorôb, medzi ktorých symptómy patrí i zvýšená citlivosť nielen na parfumy – vône najvyššej koncentrácie, ale rovnako i na bežné a menej koncentrované voňavky, ako sú trebárs kolínske vody. Po odstránení príčiny však precitlivelosť mizne a človek si ich môže opäť vychutnávať.
  2. Problém zorientovať sa v ponuke. Nevzdávajte hľadanie. Nie všetky voňavky sú silné a korenisté a nie všetky sú citrusové, alebo také, aké nemáte radi. Svet parfumov je bohatý minimálne tak ako svet farieb. Pre každého z nás v ňom existuje minimálne jedna vôňa.

S iným dôvodom, prečo by niekto nemal skúsiť aspoň nejakú prírodnú vôňu, som sa nestretla. Ani neverím, že existuje niečo ako vrodená neznášanlivosť parfumov. My, ľudia milujeme, keď šírime krásnu vôňu a sme pre okolie príťažliví.

Dobrej voňavky nikdy nie je dosť, niekto ich má na desiatky

Dobrej voňavky nikdy nie je dosť, niekto ich má doma desiatky

Bez čuchu niet potešenia ani istoty

Akéže potešenie? Akáže istota a bezpečie? Toto radšej skúsim vysvetliť na príklade jedného môjho priateľa, ktorý pri autonehode z následkov poranenia mozgu stratil čuch.

Ako dôsledok úrazu tento môj dobrý kamarát tak zo dňa na deň prišiel takmer o všetky chute. Prečo? Nuž predstavte si, že Vám niekto zaviaže oči a do úst vloží kus jablka. Jazyk už tuší, o aký druh ovocia by mohlo ísť. Chuťové poháriky ohlasujú sladkú a kyslú chuť, podnebie i zuby cez dotyky vnímajú tvrdosť tohto ovocia. Ak by ste však nemali v pamäťovej stope uchovanú vôňu jablka, nespoznáte, či konzumujete jablko, hrušku alebo dokonca dulu. Vôňa je dôležitým partnerom chuti.

Vôňa nás však v niektorých situáciach dokáže varovať pred nebezpečenstvom. Napríklad taký štipľavý a dráždivý zápach okamžite varuje, že mohlo dôjsť k úniku nebezpečnej látky. Nos Vás tiež môže upozorniť na jedlo, ktoré i napriek dobrému vzhľadu nie je čerstvé a môže byť pokazené či otrávené.

Bez vône niet potešenia z jedla a ani pocitu bezpečia. Keď ich nespoznávate, ťažko sa môžete potešiť čo i len z kvetov či vône vlastného dieťaťa alebo partnerky. Uznajte. Aký by bol život bez čuchu a schopnosti rozpoznávať vône chudobný!

Voňavky, ktoré nepustíte z hlavy

Jean Paul Gaultier povedal, že parfum je najintenzívnejšou formou pamäti. Bude to hlavne tým, že voňavky spravidla vyvolávajú emócie a práve cez emócie sa vytvárajú najsilnejšie pamäťové stopy – sú tú zmesi a navyše silné. Keď potom vône ucítite, buď sa usmejete, alebo nad nimi ohrniete nosom. Už to je prejav citu. Podaktorí vedia povedať aj niečo nelichotivé, čo mne osobne veľmi vadí. Parfumy sa totiž môžu viazať k určitým spomienkam a preferenciám. Tak ako nikto z nás nemá právo odsudzovať niekoho uhol pohľadu, tak isto nemáme právo bagatelizovať niekoho spomienky. Každý z nás je predsa iný.

Ľudský nos je schopný rozoznať až 10 000 druhov vôní. Na niektoré voňavky si zvykáme cez vonné tóny príjemných vecí, s ktorými prichádzame počas svojho života do kontaktu. Napríklad vôňa citrusov, škorice, anízu a klinčekov nám pripomína Vianoce, vanilka s čokoládou zákusky. Vôňa zelene zasa evokuje prechádzky po lúke a lesoch. Iné parfumy si nedokážeme spojiť s konkrétnou vecou, ale si ich spájame napríklad s udalosťou alebo osobou. Keď ucítite vo vzduchu voňavky, ktoré používala Vaša mama či otec, hneď si na rodičov spomeniete. Niektoré parfumy sa nám spájajú s udalosťami, akými je napríklad i svadobný deň.

Samotné voňavky si teda môžeme predstaviť ako akési jednoduché či zložitejšie kódy, ktoré nám umožnia nabudiť pomocou veľmi citlivých receptorov aj tie najstaršie spomienky ukryté hlboko v našom mozgu. Parfumy dokážu mnohonásobne lepšie a presnejšie vyvolávať spomienky než to, čo vidíme či počujeme. Tie síce nemusia byť vždy iba príjemné, ale je len na nás, či budeme trpieť, alebo tie staré pamäťové stopy prepíšeme ako obsah pásky novou príjemnou udalosťou. Vyskúšajte aj druhú možnosť.

Príkladom u mňa je vôňa levandule, ktorej som sa kedysi presýtila a nemohla ju dlhé roky ani vystáť. Neskôr som sa k nej vrátila, vyskúšala ju a dnes s obľubou používam voňavky ako Frais Monde Etesian či Cartier Eau De Cartier Concentree, kde je levandule celkom dosť. Pripomína mi moje obľúbené Škótsko.

Ak si svoje príjemné spomienky spojíte s krásnou vôňou, s každým nadýchnutím sa v obláčiku svojej vône môžete cítiť perfektne. Dokonca i človek po úraze si v ojedinelých prípadoch môže nanovo poskladať svoju vonnú pamäť a obnoviť spomienky. Darí sa to aj kamarátovi, ktorý každý deň ovoniava éterické oleje a parfumy z 4 rôznych skupín a čuch sa mu pomaly ale isto vracia. Aj Vy môžete objaviť voňavky, ktoré Vám každý deň pomôžu rozpamätať sa na to pekné, čo ste zažili.

V akciovej ponuke Elnino.sk nájdete voňavky pre mužov i ženy od výmyslu sveta

Ste parfumový maniak ako ja? Potom zrejme budete mať i bohatý život plný spomienok. Aké vône sú vo Vašom živote najdôležitejšie a na čo by ste si pri nich radi zaspomínali?

[Total: 0    Average: 0/5]

Veronika

"Článok napísala osoba, ktorá má slabosť pre parfumy a kozmetiku. Ale kto ju nemá? :) Keďže ste tento blog navštívili, potom zrejme zdieľate podobnú vášeň, chcete pre seba to najlepšie a ste tu správne. Ja Vás rada zasvätím do detailov, ktoré sa od výrobcov nedozviete a teším sa na Vaše názory i podnety v diskusii."

Aktualizované:

Pridať komentár

Príspevok zatiaľ nebol okomentovaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This