Veronika Janoušková | 14 júla, 2015 |
Mohla to byť egyptská kultúra, ktorá sa ešte pred obrovským zemetrasením na území dnešného Cypru zaslúžila o vybudovanie prvej továrne na výrobu parfumov. Čítate dobre, šlo o hromadnú výrobu.
Staroveký Egypt mal veľký vplyv aj na okolité krajiny. Dodnes sa hľadajú rôzne podmorské stavby, ktoré by Antické Grécko a ďalšie krajiny ešte viac prepojili a vytvorili lepšiu predstavu o obchodovaní a kultúre. Vieme, čo krajiny robili, dokážeme si domyslieť vplyvy i kultúru, ale stále chýbajú dôkazy. Všetok majetok však buď zaliala voda alebo ho zasypala pôda. Čo sa však týka v úvode spomínanej továrne, kde sa okrem parfumov vyrábali i lieky a kozmetika, tu šlo našťastie o pôdu, ktorá nenarobí také škody ako voda. Zem od zemetrasenia zhruba okolo roku 1850 p.n.l. uchovala všetko v perfektnom stave až do roku 2007, kedy archeológovia učili objav nádob na miešanie i uchovávanie parfumov. Ale tentokrát sú archeológovia ešte istejší v tom, že šlo naozaj o výrobu parfumov. To už celkom určite neboli náboženské predmety.
Na nálezisku na Cypre sa našli rôzne šperky i paletky. Objavili sa tiež pomôcky na spôsob mažiarov, ktorým drvíme bylinky v kuchyni. Výroba týchto vecí mohla byť započatá v dobe, kedy končila doba kamenná a začínala staršia doba bronzová, čiže niekde práve okolo roku 1850 – 1 900 pred Kristom. Dovtedy sa myslelo, že boli určené len pre osobnú spotrebu a ľudia si ich vyrábali alebo dávali vyrábať takpovediac na zákazku, že neboli na predaj. Takže objavenie továrne a produktov bolo veľkým prekvapením, lebo to znamenalo, že pekná telesná vôňa a krása prestala byť záležitosťou zámožných ľudí. Aj bežní ľudia sa o ňu začali zaujímať a to oveľa skôr, než sme sa domnievali.
Prekvapujúce bolo tiež zloženie nájdených parfumov. Tisícky rokov staré parfumy boli kvalitné a predstavte si, že ešte stále voňajú! Tak dobre ich vedeli pripraviť a tak sa zachovali. Ľudia obohatili parfumy o nové prísady a zložky používané do parfumov vyrobených v tom čase sú rovnaké, ako milujeme dnes. Levanduľa, vavrín (alebo bobkový list), rozmarín, borievka (jalovec), kardamóm, borovica a koriander. Prečo práve na ostrove? Podľa mytológie sa na ostrove Pyrgos narodila bohyňa Afrodita, takže továreň na výrobu produktov pre krásu i zdravie dáva perfektný zmysel. Boli tam oddelenia, kde sa parfumy miešali, kde sa lisovali materiály, rôzne vaničky i cisterny na oddekanie oleja. Niektoré vedeli uchovať až 500 litrov oleja. Pozrite, ako to tam vyzeralo.
Antické Grécko však malo taktiež čo hovoriť do výroby. V mladšej dobe bronzovej parfum do Grécka priniesli Féničania (príchod sa datuje okolo roku 800 p.n.l.), ktorí hneď po Egypťanoch patrili k druhým najväčším obchodníkom v Stredozemí. Trošku osvety priniesla hlavne vláda Alexandra Veľkého. S počiatkom éry helenizmu sa totiž začal aj seriózny výskum účinkov parfumov. Theofrastos z Eresu (zakladateľ botaniky) svoj život okrem iného zasvätil aj éterickým olejom, ich nosičom (t.j. rozpúšťadlám, v ktorých sú schopné ostať stálymi), vplyvom vôní na myslenie a náladu a skúmal tiež naše vnímanie vône. Zistil, že vôňa dokáže v mnohých ohľadoch pôsobiť ako liek, dokáže vyvolávať emócie a že jej vnímanie je čisto individuálnou záležitosťou.
Ľudia potrebovali zámienky, aby mohli parfumy používať vo veľkom a keď sa chceme navoňať pre zdravie, hneď to znie lepšie, nie? Parfumérky v Aténach teda pôvodné receptúry ihneď vylepšili o nové ingrediencie a najobľúbenejším parfumom sa stal parfum z fialky. Tento kvet sa neskôr stal aj symbolom Atén. Tak sa teda pozrime, aké parfumy by sme mohli používať, keby sme chceli voňať ako ľudia v tom čase.
Insolence je luxusná a krásna (kvetinovo-ovocná) dámska vôňa s jasnou dominanciou fialky a elegantného kosatca v základe s využitím počas chladnejších období a vynosíte ju aj na všetky večerné či celonočné akcie. Nezradí Vás. Je schopná voňať celý deň alebo celú noc a na oblečení vydrží hoci i celý týždeň. Pár ľudí o nej hovorí (špeciálne o toaletnej vode), že je veľmi sladká a neskutočne silná, ale mne sa až taká presladená nezdá. Sladké červené bobuľovité ovocie v srdci je príjemne vyvážené s púdrovým závojom od kvetín a tieto kvetiny prekrývajú sladkosť. Vytvárajú akési vrstvy. Reči o jej sile sú však pravdivé. Toto je naozaj vôňa so silou draka. Viem si živo predstaviť, akú radosť by z nej mali v Antickom Grécku. Ak ju aplikujete, ťažká ruka na rozprašovači sa nevypláca. Aplikujte ju len veľmi decentne a sľubujem, že neoľutujete. Je úžasná.
Aj orientálna kvetinová vôňa Flower by v Stredozemí určite našla svojich fanúšikov. Orientálna vanilka, živice a zmyselný jazmín sa nám prelína s kvetom bulharskej ruže a parmskej fialky. Všetko tóny dôverne známe a využívané v danej dobe nielen pre svoj efekt podporujúci vášeň, ale tiež na náboženské účely. Niečo ste si o nich mohli prečítať aj v predošlých dieloch tohto seriálu. Vôňa Flower By Kenzo víta lásku a jej majstrovstvo spočíva v tom, že aj napriek týmto silným zložkám nie je prehnane ťažká. Romantika ruže, intimita fialky a jazmínu a tajomný závan živíc dáva svojej nositeľke extra dávku ženskosti, rafinovanosti a to úplne prirodzeným spôsobom. Dosť ľahká, aby ste ju mohli nosiť do práce, ale stále dosť zvodná, aby zapracovala vo Váš prospech, keď budete chcieť niekoho zviesť a potrebovať, aby si Vás zapamätal. Pamäť bude slúžiť, lebo túto vôňu rozhodne neucítite na každej dáme. A ten púdrový základ? Elegancia ako vyšitá. O tejto vôni i vôni Insolence by mohol byť v budúcnosti samostatný článok. Je čo chváliť.
Značka Aramis je vcelku slávnym výrobcom pánskych vôní s dlhoročnou tradíciou. Aj Vaši starí otcovia a otcovia si budú určite pamätať jej klasické parfumy a táto aromatická klasika z roku 1988 určite patrí medzi tie najlepšie. Jej úvod sú jasné bylinky. Mäta, levanduľa, artemisia, ktoré sa prelínajú s vodnými tónmi jemne okorenenými rascou. Ani srdce Vás nenechá hádať, kam táto vôňa patrí. Šťavnatý melón (Taliani ho milujú), jazmín, borievka, koriander, vavrín a borovica, typické stredozemské ingrediencie. Sotva by ste hľadali niečo viac talianske, grécke a cyperské. Len trošku opálená pleť a každý Vám bude tipovať južanský pôvod. Južanské krásky budete musieť od seba odháňať. (smiech). Základ vône tvoria drevité tóny, ambra, koža a pačuli. Osvedčená kombinácia, s ktorou sa nedá nič pokaziť. Čo už len môže byť na tomto zlé? Absolútne nič. Vôňa New West je vyvážená, elegantná, mužná, jej výdrž sa radí k tým veľmi dobrým a ešte má aj vynikajúcu cenu. Pozrite ponuku Elnino.sk, oplatí sa kúpiť.
Vôňa Mont Blanc Individuel odráža luxus, vycibrený dizajn a eleganciu. Mne veľmi pripomína vôňu Joop Homme, pretože je približne rovnako korenistá i sladká, no Individuel sa dá nosiť celoročne. Obe vône sú výrazné, sladké, sexy a majú neskutočne dobrú výdrž ako všetky parfumy z dnešného článku. Individuel v zásade obsahuje podobné zložky ako Aramis New West, no táto orientálna drevitá vôňa pre pánov rátala aj s podporou zaujímavých gurmánskych tónov. Spomeniem najmä malinu, čokoládový tón, škoricu s vanilkou a náznak sviežosti mäty. Mäta do tejto sladkej kompozície mimoriadne zapasovala. Ucítite ju najmä v začiatkoch, neskôr vôňa zosladne a urobí elegantný dojem. Len na základe ovoňania by ste ju zaradili k drahým vôňam, no i prednosťou Mont Blanc Individuel je priaznivá cena.
Antická doba poznala veľa krásnych tónov, ktoré sú veľmi obľúbené i v dnešnej dobe. Bolo to obdobie neobvyklej originality a parfumy zažívali veľkú slávu. Žiaľ, grécke ženy nepoznali umiernenosť a často vône kombinovali. Boli schopné si navoňať každú časť tela inak a tak jedna ruka voňala po ružiach, druhá po aníze, nohy ako ľalie… To isté platilo aj o pánoch. Aj oni to preháňali. Niekedy tie kombinácie mohli voňať dobre, ale niekedy to mohol byť aj des a hrôza. Okolo roku 640 p.n.l., kedy už bežala doba železná, boli parfumy dokonca práve kvôli tomuto nadmernému využívaniu zakázané, no zákaz sa nestretol s pochopením a ľudia si aj tak robili po svojom. A to je vlastne naše šťastie. Práve tým, že ľudstvo na parfumy nezanevrelo, mohli sa vyvíjať ďalej. Aj keď to miestami vyzeralo tak, že sa nič nedeje, niekto sa tejto témy predsa len chytil a parfumy ďalej vylepšoval. Toto úžasné umenie sa tak šírilo do sveta a preniklo aj do Ríma, o ktorom bude budúci článok.
Páči sa Vám tento diel? Zaujímajú Vás parfumy? Pozrite si aj predošlé časti seriálu. V sekcii Zaujímavosti a podsekcii Parfum a jeho história, nájdete aj staršie články, kde sa dozviete, ako sa ľudia vôbec dostali k parfumom a kozmetike.