Veronika Janoušková | 15 apríla, 2021 |
Či bude aplikácia líčidiel perfektná, o tom z veľkej časti rozhodujú i vami zvolené doplnky k dekoratívnej kozmetike. Poďme sa pozrieť na pár šikovných pomocníkov, ktorí šetria čas, peniaze a podieľajú sa na vytváraní vzhľadu, po akom túžite.
Ak by neexistovali štetce, maliarska výzdoba Sixtínskej kaplnky by možno dodnes existovala iba v niekoho snoch. Slávni maliari ako Michelangelo, Da Vinci, Picasso i Van Gogh pochopiteľne mohli maľovať aj prstami, no bolo by to to isté? Rozhodne nie. Majstra robí majstrom jeho fantázia, technika a náradie potrebnej kvality. Nástroje dokáže prácu zjednodušiť, alebo vám ju poriadne skomplikovať. Netreba preto vždy hľadieť iba na cenu. Niekto predsa maľuje akvarely, iný používa na maľovanie temperové, akrylové alebo olejové farby. Čo umelec, to iné nástroje.To isté platí pre doplnky k dekoratívnej kozmetike. Rozumná vstupná investícia prispôsobená účelu sa vypláca. Slávni vizážisti nemajú strach priznať, že bez kozmetických pomôcok by dnes ani nevedeli pracovať. Doplnky k dekoratívnej kozmetike ako štetce, hubky, klieštiky, aplikátory a rôzne kefky považujú za predĺženie svojej ruky a vyberajú si ich po dôkladnom uvážení. Veď výber je široký.
Aj keď niektorí ľudia o tom stále pochybujú, teória o šetrení času i peňazí je pravdivá. Aplikácia make-upu štetcom alebo špongiou trvá kratšie, nanáša sa tenšia vrstva, ktorá je lepšie zapracovaná do pleti. Finálne líčenie preto vydrží dlhšie a nemusíte ho už po pár hodinách opravovať.Spotreba líčidiel klesá, zato ich životnosť sa predlžuje. Používané a čisté doplnky k dekoratívnej kozmetike pomáhajú zachovať kvalitu jednotlivých produktov, pretože vašu kozmetiku nekontaminujú kolóniami baktériami a kvasiniek. Bežný človek nemá ani predstavu, koľko mikroorganizmov prežíva na povrchu rúžu, aplikátora očného tieňa alebo hubky prenášanej v obale kompaktného púdru. Mať ku kozmetike doplnky nie je teda iba šetrné a praktické, ale tiež hygienické a bezpečné.
Aby ste sa najviac priblížili dokonalosti, určite nemusíte schmatnúť každý jeden štetec, aký bol kedy vynájdený. Na trhu sú vám k dispozícii kozmetické štetce líšiace sa materiálom, tvarom, dĺžkou i počtom chĺpkov.Pokiaľ ste si prečítali sprievodcu svetom štetcov, skúsime teraz zrekapitulovať a zjednodušiť celý výber, ako sa len dá. V zásade platí, že:
Nezabudnite, že pred kontaktom štetca s pokožkou treba vždy nadbytok líčidla oklepať. Ak sa predsa len pomýlite a na tvári vám ostane silná vrstva práškového líčidla, prekryte časť tváre, na ktorú by sa nemalo dostať (napríklad vreckovkou) a nadbytok oprášte čistým štetcom. K oprave podobných chýb je ideálny štetec, ktorý sa používa aj na highlighter (zvýrazňovač). Hovorí sa mu aj “fan brush” a poznáte ho podľa vejárového tvaru (na obrázku nižšie je uprostred).
Špongie a rôzne hubky na make-up sa používajú ho na zapracovanie kozmetického produktu do pokožky a umožnia mu krásne splynúť s povrchom. Nebojte sa aplikátorov. Ich mäkký materiál po navlhčení zväčší objem, zmälne, je dostatočne jemný, aby pokožke neublížili a práca s nimi je príjemná. Medzi najznámejších výrobcov aplikátorov patrí značka BeautyBlender, Real Techniques, Gabriella Salvete a Makeup Revolution London.
Aby nenasiakla špongia príliš veľkým množstvom mejkapu, pred aplikáciou ju jemne navlhčite vodou. Či už si ju zvolíte na nanesenie mejkapu alebo na zakrývanie farebných prechodov, špongiou nikdy nerobte ťahy. K pokožke sa iba jemne prikladá. Ako keby ste chceli jej povrch pečiatkovať.
Ak máme predísť znehodnocovaniu dekoratívnej kozmetiky a pracovať ako profesionáli, doplnky k líčeniu si vyžadujú pravidelnú údržbu. Nestačí ich čistiť iba po zmene odtieňa, ktorý nimi nanášame. Aspoň raz za čas im treba venovať dôslednejšiu starostlivosť, ukážku ktorej ste mohli vidieť na Instagrame. Doplnky čistíme s pomocou vody, mydla, balzamu alebo čistiaceho gélu.
Dôležitá rada na záver: Po mokrom čistení neukladáme ešte mokré kozmetické štetce do stojanu a rôznych pohárikov. Najlepšie je rozložiť ich na mäkký uteráčik alebo inú podložku a nechať ich prirodzene vyschnúť. Uložením nastojato sa jednak môže zdeformovať ich tvar. Voda navyše stečie do púzdra štetín, kde oslabuje lepidlo, ktoré ich drží pohromade. Vaše štetce by tak mohli začať predčasne strácať štetinky a to predsa nechceme.